Inwestycje publiczne

Dawne fabryki i zakłady na celowniku inwestorów

237Rynek terenów pod aktywizację gospodarczą cieszy się znów sporym zainteresowaniem inwestorów. Wraca popularność gruntów z późniejszym przeznaczeniem na duży handel, czy magazyny, ale też w związku z poprawą ogólnej kondycji gospodarczej, obszarów przemysłowych. Oferty sprzedaży dotyczą nie tylko ziemi, ale i budynków po fabrykach i zakładach przemysłowych.

Budownictwo przemysłowe w naszym kraju znajduje się od kilku lat w trendzie wzrostowym, szczególnie po słabszym okresie 2009 – 2010. Raport PMR pokazuje, że do tego roku włącznie, wartość tego rynku może wynosić nawet 27 mld zł. Ponadto eksperci prognozują, że w związku z powyższym, budownictwo przemysłowe przejmie rolę silnika dla całej branży, tak taj dotychczas inwestycje drogowe.

Segment rynku terenów i zabudowań przemysłowych na sprzedaż jest bardzo zróżnicowany zarówno pod względem cen, jak i oferty. Oferty w WGN dotyczą zarówno sprzedaży nowych i dużych obiektów budowanych dla rynku magazynowo – przemysłowego, jak i budynków starszych, które same w sobie nie przedstawiają dużej wartości lecz mogą być atrakcyjne ze względu na grunt.

Nabywcami mogą być więc bardzo zróżnicowani inwestorzy. Tereny poprzemysłowe mogą znaleźć się na celowniku deweloperów, którzy chcą tanio budować w ramach programu Mieszkanie dla Młodych i poszukują tanich działek. Zainteresowani będą także przedstawiciele dużego handlu, usług, rynku magazynów i oczywiście sam przemysł. Najwęższym, ale ciekawym segmentem tego rynku są zabytkowe budynki poprzemysłowe, które po rewitalizacji można przekształcenia w atrakcyjne budynki komercyjne, czy mieszkaniowe.
Jest bardzo wiele możliwości co powoduje dużą rozbieżność cen i rodzaju ofert.

Na mapie rynku magazynów w naszym kraju liczą się także niektóre regiony Polski. Bardzo ważna w przypadku obiektów przemysłowych jest dobra lokalizacja czyli: strefa przemysłowa, bliskość głównych dróg, obrzeża miast. Wrocław i Poznań wyrastają obecnie na liderów w tym segmencie. Powstają tutaj nowe realizacje tego typu m.in. rekordowy kontrakt Amazon, koncentruje się uwaga inwestorów, a współczynnik pustostanów jest mały. Oczywiście bardzo istotny jest rejon Warszawy, Górnego Śląska i Polski centralnej. Wszystkie te miejsca są atrakcyjne do lokalizowania nowych inwestycji przemysłowo – magazynowych.

Eksperci spodziewają się, że w związku ze większym zainteresowaniem nowymi terenami pod aktywizację gospodarczą, również rynek wtórny tego typu obiektów będzie w tym roku przyciągał szczególnie dużą uwagę.
Justyna Ocimek / Dział Analiz WGN


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora