Firma Ghelamco Poland, która w końcu października 2015 r. sfinalizowała zakup gruntu od Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce i tym samym stała się właścicielem obiektu przy pl. Grzybowskim 12/16 w Warszawie, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa przeprowadziła obowiązkowe przeglądy budynkowe i zleciła brakujące ekspertyzy bezpieczeństwa przeciwpożarowego, stanu technicznego i instalacji elektrycznych w części budynku zajmowanej przez Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich.
W wyniku przeprowadzonych zleconych opinii oraz ekspertyz stwierdzono zagrożenie pożarowe dla życia ludzi i mienia oraz niedopuszczalny przepisami stan techniczny i instalacji w części budynku zajmowanej przez teatr. Zatrudniony profesjonalny zarządca budynku stwierdził konieczność podjęcia natychmiastowych działań.
W związku z tym właściciel budynku wezwał teatr do bezzwłocznego zaprzestania działalności, w szczególności zaprzestania organizacji w pomieszczeniach budynku jakichkolwiek przedstawień lub innych wydarzeń o charakterze publicznym, do czasu wyeliminowania przez teatr występujących zagrożeń.
„Jako odpowiedzialny deweloper i właściciel budynku jesteśmy zobligowani do działań prewencyjnych, aby nie doszło do tragedii. Kilka razy w tygodniu w Teatrze Żydowskim odbywają się przedstawienia, które gromadzą setki osób. Nie możemy dopuścić do powtórzenia
się scenariusza ostatnich wydarzeń na uczelni wyższej w Bydgoszczy, czy z Katowic z 2006 roku, gdzie z powodu złego stanu technicznego obiektu w katastrofie zginęło 65 osób, a ponad 170 zostało rannych. Dlatego, do czasu doprowadzenia pomieszczeń teatru do stanu gwarantującego pełne bezpieczeństwo jego pracowników, publiczności i wszystkich osób tam przebywających, wzywamy teatr do zawieszenia działalności i organizacji w budynku wydarzeń o charakterze publicznym” – mówi Damian Woźniak, Członek Zarządu Ghelamco Poland.
Aktualny stan techniczny i instalacji w części budynku zajmowanej bezumownie przez Teatr Żydowski rażąco narusza wymogi przepisów prawa budowlanego i jest niedopuszczalny pod względem bezpieczeństwa.
W budynku nie są zachowane podstawowe zasady bezpieczeństwa przeciwpożarowego – m.in. drogi ewakuacyjne w części przeznaczonej dla widzów i w części administracyjno-technicznej
o 200% przekraczają dopuszczalne normy, nie ma wymaganych urządzeń oddymiających
i zabezpieczających klatki schodowe oraz drogi ewakuacyjne, brak jest sygnalizacji przeciwpożarowej. Elementy takie jak klatki schodowe, scena, dach nad sceną i konstrukcja widowni nie są zabezpieczone farbami ogniochronnymi o wymaganej prawem odporności. Na końcu jednego z wyjść ewakuacyjnych podczas ekspertyzy znaleziono zamkniętą na kłódkę metalową kratę. Łączna lista stwierdzonych niezgodności z przepisami to blisko 40 punktów. Sytuację pogarsza fakt, iż podczas kontroli stwierdzono, że Teatr nie zrealizował również wielu wymagań opisanych w postanowieniu Komendanta Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej
z 2011 r.
Nieprawidłowości stwierdzono także w stanie instalacji elektrycznej, co stwarza zagrożenie wybuchu pożaru: m.in. rozdzielnie elektryczne nie mają zachowanej podstawowej ochrony, a tuż przy nich znajdują się łatwopalne materiały. Przy głównych węzłach i rozdzielniach kable są nieoznaczone, bez izolacji lub w nieprawidłowych kolorach. Specjalistów zaalarmował widok czynnych kabli prowizorycznej instalacji elektrycznej zaplecionych wokół piorunochronów na dachu budynku.
Na powierzchni zajmowanej przez teatr występuje również m.in. zagrożenie konstrukcyjne związane z brakiem wystarczającej nośności elementów nad widownią i sceną, a stan głównej klatki schodowej z ażurowymi, wspornikowymi stopniami określony został jako awaryjny. Skorodowane i zagrzybione są elementy konstrukcji w części podziemnej, co zagraża zdrowiu użytkowników budynku.
informacja prasowa Ghelamco