rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Deweloperzy budują biurowce. Powstaje 112 projektów

ej-yao-194786-unsplash

W pierwszym tygodniu kwietnia 2020 roku w Polsce w budowie było 112 projektów o łącznej powierzchni ponad 1,7 mln m kw. Najwięcej biurowców powstaje w Warszawie – 44, w Krakowie – 18, w Katowicach i Trójmieście po 10, we Wrocławiu 9, w Łodzi – 6, a w Poznaniu – 4. Mimo nadzwyczajnej sytuacji związanej z epidemią COVID-19 biurowce „rosną” według planu.

Dostawca danych, firma REDD podsumowała rynek biurowy w Polsce na koniec I kwartału 2020 r.

Wielkim placem budowy powierzchni biurowej jest Warszawa. W 44 realizowanych inwestycjach w sumie powstają 957 tys. m kw. nowej powierzchni. 13 budynków jest już w pełni skomercjalizowanych.

Warszawa

Największym wznoszonym biurowcem jest kompleks trzech wieżowców Varso od HB Reavis, powstających przy skrzyżowaniu ul. Chmielnej z al. Jana Pawła II. Wszystkie budynki łącznie będą mieć aż 145 tys. m kw. powierzchni, z czego ponad 10 tys. m kw. zajmie powierzchnia handlowo-usługowa.

Dwa z trzech budynków Varso Place powstających przy warszawskim Dworcu Centralnym zaczną tętnić życiem już wiosną 2020 roku. 310-metrowa (wraz z iglicą) wieża do użytku zostanie oddana w 2021 roku.

Budowane są także: The Warsaw HUB od Ghelamco, który zaoferuje 75 tys. m kw. powierzchni biurowej, Forest od HB Reavis o planowanej łącznej powierzchni do wynajęcia na poziomie 78 tys. m kw., Warsaw Unit (57 tys. m kw.), Mennica Legacy Tower (65 tys. m kw.) czy SKYSAWA (39 tys. m kw.).

– Warszawa potwierdza pozycję lidera na rynku biurowym. W powstających nieruchomościach średni minimalny czas najmu wynosi prawie 5 lat, czynsz zawiera się w przedziale od 12 do 25 euro za m kw. – komentuje Piotr Smagała, dyrektor zarządzający, REDD.

Jak wynika z podsumowania I kwartału 2020 roku w Warszawie zasoby powierzchni biurowej w budynkach oddanych i w budowie wyniosły 7,6 mln mkw.

Kraków

Na rynkach regionalnych największym placem budowy zostaje Kraków, gdzie powstaje obecnie 18 projektów biurowych. W sumie to ponad 203 tys. m kw. powierzchni biurowej.

W realizacji jest między innymi High 5ive przy ulicy Pawiej. Budynek czwarty ma mieć 23,5 tys. m kw., a ostatni piąty to 11 tys. m kw. Cały kompleks będzie liczył 70 tys. mkw. Powstają także Unity Centre (46 tys. mkw.) czy Wadowicka 3 (31 tys. m kw.).

10 obiektów realizowanych jest w Katowicach, w sumie powstać ma 170 tys. m kw. W okolicy ul. Mickiewicza trwa między innymi budowa kompleksu Global Office Park. W centrum miasta staną trzy 100-metrowe wieże o zróżnicowanych funkcjach: dwie biurowo-usługowe i jedna mieszkaniowa.

Wieże osadzone na wspólnym podium, liczące po 25 kondygnacji, dostarczą ok. 60 000 m kw. wysokiej klasy powierzchni do pracy i 670 mieszkań w rozlicznych wariantach metrażowych.

Tuż przy Spodku realizowany jest z kolei drugi etap inwestycji TDJ Estate – biurowiec. KTW II – docelowo osiągnie wysokość 133 metrów, będzie liczył 31 pięter i dostarczy na rynek blisko 42 tys. mkw. powierzchni biurowo-usługowej już na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2022 r.

Wrocław

105 tys. m kw. w 9 obiektach powstaje też we Wrocławiu. W budowie jest między innymi MidPoint71 przy ul. Powstańców Śląskich. To kolejna inwestycja w tzw. Centrum Południowym, która ma stać się nowym centrum biznesowym Wrocławia. Dostarczy na rynek 37 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Realizowane są także budynki w West 4 Business Hub (80 tys. m kw.).

Trójmiasto

10 projektów o powierzchni prawie 100 tys. m kw. powstaje w Trójmieście. Cavatina Holding wybuduje tam nowoczesny kompleks biurowy Palio Office Park. Zespół ośmiu budynków dostarczy łącznie na lokalny rynek nieruchomości niemal 90 000 m kw. Aktualnie realizowany jest pierwszy etap inwestycji – budynek A, o powierzchni ponad 16 000 m kw. i 8 kondygnacjach naziemnych.

W Trójmieście powstaje także 3 T Office Park. Zespół budynków biurowych jest budowany w Gdyni przy ulicy Kazimierza Górskiego. Budowa wystartowała w kwietniu 2019, a zakończy się w drugim kwartale 2021 roku. Powierzchnia całkowita kompleksu wyniesie prawie 55 tys. m kw., z czego największą część zajmują biura – 38,5 tys. m kw.

Łódź, Poznań

W Łodzi w 6 budynkach powstaje 63 tys. m kw. To React (ok. 50 tys. m kw.), Hi Piotrkowska 155 (21 tys. m kw.), Brama Miasta (41 tys. m kw.) i Fuzja (20 tys. m kw.). W Poznaniu w 4 budynkach powstaje 29 tys. m kw.

Największymi regionalnymi rynkami biurowymi pozostały Kraków (1,48 miliona mkw.), Wrocław (1,28 miliona mkw.), Trójmiasto (0,82 miliona mkw.) oraz Katowice i obszar metropolitalny (0,79 mln mkw.). Kolejnymi rynkami są Poznań (0,57 miliona mkw.) oraz Łódź (0,53 miliona mkw.).

REDD Real Estate Digital Data jest największą bazą danych monitorująca cały rynek biurowy w Polsce. Misją ekspertów REDD jest dostarczanie najbardziej transparentnych i rzetelnych danych.

Korzystając z zaawansowanych technologicznie narzędzi REDD udostępnia informacje o warunkach najmu, aktualnej ofercie powierzchni komercyjnych do wynajęcia, wysokości stawek czynszów czy trendów i prognoz dotyczących sytuacji na rynku nieruchomości komercyjnych. Każda transakcja zaczyna się w REDD.

Źródło: REDD.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora