Deweloperzy nieustannie poszukują atrakcyjnych działek budowlanych na sprzedaż pod nowe, planowane przez siebie projekty inwestycyjne. Pomimo zawirowań na rynku, grunty są wciąż potrzebne. Wprawdzie sprzedaż mieszkań zmalała, jednak deweloperzy pozostają w pozytywnych nastrojach.
Spis treści:
Grunty budowlane wciąż się sprzedają
Działki pod inwestycje komercyjne
Mieszkaniówka się nie poddaje
Rządowy program Pierwsze Mieszkanie idzie z pomocą
Deweloperzy budują portfele gruntów
Działki komercyjne nie tylko na użytek własny
MPZP brany pod lupę
Przyszłość sektora gruntów budowlanych w Polsce
Grunty budowlane wciąż się sprzedają
Zapotrzebowanie na tereny inwestycyjne cały czas się utrzymuje. Pomimo wysokiej inflacji i wciąż utrzymującym się niebotycznym celom materiałów budowlanych oraz wykończeniowych, które nie sprzyjają realizacji inwestycji komercyjnych, deweloperzy nie odpuszczają. Sektor gruntów w dalszym ciągu cieszy się więc nieustającym zainteresowaniem, zarówno ze strony dużych deweloperów, jak i mniejszych inwestorów indywidualnych.
Duże zainteresowanie jest widoczne w przypadku działek zlokalizowanych w dużych aglomeracjach miejskich, jak również na obrzeżach, poza granicami miast. To, jaki grunt zostanie przez inwestora wybrany, zależy od inwestycji, jaką ma on w planach zrealizować. Zupełnie inne działki będą atrakcyjne w oczach deweloperów, którzy planują budowę osiedli mieszkaniowych, a zupełnie inne przyciągną inwestorów, którzy mają w planach budowę centrum handlowego lub magazynów i hal produkcyjnych.
Działki pod inwestycje komercyjne
W przypadku działek inwestycyjnych typowo pod inwestycje komercyjne, to inwestorzy kierują się często jasno określonymi przez siebie kryteriami wyboru. Przede wszystkim istotnym kryterium wyboru jest cena za metr kwadratowy terenu komercyjnego. Kolejną bardzo ważną kwestią jest lokalizacja na mapie miasta. Inwestorzy zwracają uwagę, czy Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dopuszcza budowę inwestycji o wybranych przez nich charakterze. Nie zawsze bowiem jest to możliwe.
Inwestorów przyciągają także działki komercyjne położone poza granicami miast. Istotne jest jednak, aby dojazd od nieruchomości do dużego miasta był łatwy i szybki. Inwestorzy zdają sobie bowiem sprawę, że w przypadku budowy na przykład centrum logistycznego, przyszli najemcy zwrócą uwagę na kwestię dojazdu swoich pracowników do inwestycji. Jeśli więc w pobliżu działki znajduje się komunikacji podmiejska, to jest to duża wartość dodana.
Z kolei inwestorzy, którzy chcą wybudować centrum handlowe lub pasaż, będą celować bliżej centrum miasta i zwrócą uwagę na bliskość przystanków komunikacji miejskiej. Istotna jest oczywiście wielkość działki na sprzedaż, ponieważ zależy od tego, jak duży będzie mógł być obiekt komercyjny, który inwestor planuje zrealizować.
Mieszkaniówka się nie poddaje
Również deweloperzy działający w sektorze mieszkaniowym wykazują wciąż duże zainteresowanie działkami budowlanymi na sprzedaż. Mogłoby się wydawać, że w tym segmencie zainteresowanie gruntami osłabnie z uwagi na obniżoną sprzedaż mieszkań, jednak popyt na grunty mimo wszystko się utrzymuje. Deweloperzy stale śledzą i prześwietlają oferty, jakie pojawiają się na rynku. Jeśli działka na sprzedaż należy do atrakcyjnych, nie wahają się ze składaniem swoich ofert w przetargach.
Rządowy program Pierwsze Mieszkanie idzie z pomocą
Za optymistycznymi nastrojami deweloperów stoi między innymi rządowy program Pierwsze Mieszkanie, który ma pomóc nabywcom lokali mieszkalnych w realizacji ich marzenia o nabyciu własnego M. Program ten adresowany jest jednak wyłącznie do osób, które planują nabyć swoje pierwsze mieszkanie, czyli nigdy wcześniej nie nabywały żadnej nieruchomości o charakterze mieszkalnym. Rządowy program Pierwsze Mieszkanie oferuje dwie formy wsparcia. Pierwszą z nich jest Bezpieczny Kredyt 2%, o który mogą ubiegać się wnioskodawcy. Jest to forma wsparcia w postaci dopłat do zaciągniętych w bankach kredytów hipotecznych na zakup lokali mieszkalnych.
O Bezpieczny Kredyt 2% mogą ubiegać się osoby, które nie ukończyły 45. roku życia, a w przypadku małżeństw – o rządowe wsparcia ubiega się to z małżonków, które nie ma ukończonych 45 lat. Nieistotny jest przy tym wiek drugiej osoby.
Drugą formą wsparcia w ramach programu jest Konto Mieszkaniowe, które jest kontem oszczędnościowym prowadzonym przez banki komercyjne. Konto może otworzyć osoba, która nie była wcześniej, ani nie jest obecnie właścicielem żadnego lokalu mieszkalnego, oraz która nigdy nie miała ani nie ma obecnie spółdzielczego prawa do domu lub mieszkania.
Deweloperzy budują portfele gruntów
Deweloperzy i prywatni inwestorzy nabywają działki komercyjne nawet, jeśli nie planują w najbliższym czasie realizacji żadnych inwestycji. Po co im więc grunty? Nabywają je oni „na zapas”, budując swoje portfele gruntów.
Czasami za taką decyzją stoi jedynie chęć wzbogacania swojego banku ziem, innym razem deweloper lub inwestor podejmuje decyzję o zakupie działki, ponieważ na rynku pojawiła się wyjątkowo atrakcyjna i kusząca oferta. Szybko z rynku znikają działki zlokalizowane w dużych aglomeracjach miejskich, których nowy właściciel wyłaniany jest na drodze przetargu. Działek na sprzedaż w dużych miastach jest zwyczajnie mało, lub nie są one zbyt atrakcyjnie zlokalizowane. Niekiedy więc deweloperzy są w stanie zapłacić za grunty naprawdę wysokie ceny, co w przyszłości i tak może dla nich procentować, przynosząc im jeszcze wyższe zyski.
Działki komercyjne nie tylko na użytek własny
Deweloperzy oraz prywatni inwestorzy, który budują zaplecze gruntów komercyjnych, niekiedy kupują je nie na potrzeby własne, lecz z myślą o odsprzedaży. Zdają sobie sprawę z tego, że za kilka kolejnych lat dana działka budowlana może znacząco zwiększyć swoją wartość. Dopiero wówczas wystawią ją oni na sprzedaż, zyskując w efekcie dodatkowe środki finansowe.
Niekiedy deweloperzy nabywają działki inwestycyjne z myślą o planowanym dopiero projekcie, który ostatecznie nie jest realizowany. Wówczas różnie grunty niejednokrotnie trafiają do sprzedaży.
MPZP brany pod lupę
Inwestorzy i deweloperzy, którzy planują nabycie gruntu komercyjnego, każdorazowo powinni zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, jeszcze zanim złożą podpis na umowie nabycia gruntu. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) określa, jakiego rodzaju inwestycje mogą powstać na danym terenie, oraz jakiego rodzaju działalność może być na nim prowadzona.
Jeśli grunt nie posiada Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, inwestor powinien wystąpić z wnioskiem do gminy o jego ustanowienie. Dokument powinien zostać wydany w ciągu miesiąca. Wówczas inwestor będzie posiadał informację, czy planowana przez niego inwestycja jest możliwa do realizacji na określonej działce.
Przyszłość sektora gruntów budowlanych w Polsce
Rynek działek w Polsce utrzymuje stabilną pozycję. Wprawdzie poszczególne sektory w odmienny sposób i z innym skutkiem radzą sobie z niesprzyjającymi warunkami, jak wysokie koszty materiałów budowlanych i wykończeniowych, a także niestabilna gospodarka i wysoka inflacja, które powstrzymują wielu Polaków przed nabyciem nieruchomości. Niemniej wydaje się, że deweloperzy zachowują pozytywne nastroje. Dzięki temu sektor działek w dalszym ciągu dobrze radzi sobie na rynku, ciesząc się niesłabnącym zainteresowaniem.
Redakcja
Komercja24.pl