Niedawne porozumienie gospodarcze zawarte między Unią Europejską a krajami zrzeszonymi w organizacji Mercosur to jedna z najważniejszych tego typu umów w ostatnich latach. Dzięki zniesieniu ceł na sprowadzane z UE produkty, przed polskimi przedsiębiorcami otwiera się między innymi największy rynek e-commerce w Ameryce Południowej.
Główne bariery zostają zniesione
Do tej pory zakupy były dokonywane głównie wewnątrz kontynentu, a także Stanach Zjednoczonych i Chinach. W Europie przez internet kupuje zaledwie co dziesiąty mieszkaniec Brazylii. Wśród trzech głównych czynników, przez które tamtejsi e-konsumenci rezygnują z europejskich zakupów, dwa są związane z kwestiami celnymi, trzeci dotyczy z kolei obawy o długie czasy dostawy. Zawarte w czerwcu porozumienie, a także możliwość współpracy przedsiębiorców e-commerce z partnerami logistycznymi oferującymi ekspresowe przesyłki międzynarodowe otwiera więc przed polskimi przedsiębiorcami wyjątkowo duży i perspektywiczny rynek.
Mimo ograniczonego zainteresowania europejskimi sklepami, w 2018 roku odnotowaliśmy dynamiczny wzrost liczby przesyłek z segmentu B2C wysłanych przez DHL Express z Polski do państw strefy Mercosur . W samej Brazylii wzrost był zdecydowanie największy. – mówi Edwin Osiecki, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w DHL Express Poland – Rozwiązanie problemu ceł sprawi więc, że przed rodzimymi przedsiębiorcami otworzy się wielomilionowy rynek, którego przedstawiciele coraz chętniej będą sięgać po ich ofertę.
Brazylijczycy kochają modę i… meble
Zadowoleni mogą być szczególnie właściciele sklepów oferujący produkty z branży modowej. To największy segment sprzedażowy brazylijskiego rynku e-commerce, odpowiedzialny aż za 1/3 jego wartości. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się również maszyny elektryczne, komputery, chemikalia organiczne, a także tworzywa sztuczne.
Szczególną uwagę na brazylijskich e-konsumentów powinni zwrócić przede wszystkim polscy producenci mebli. Polska jest trzecim największym eksporterem mebli i akcesoriów na świecie, odpowiadającym za 7 proc. wartości produkcji mebli w całej Europie. Wolny handel między Europą a Brazylią może być dla nich wyjątkową okazją. W 2018 roku Brazylijczycy wydali w tym segmencie prawie 2 miliardy dolarów, wyłącznie przez internet.
DHL – Globalna firma logistyczna
DHL jest czołową globalną marką w branży logistycznej. Sieć oddziałów DHL oferuje szerokie portfolio usług logistycznych, począwszy od krajowej i międzynarodowej dostawy paczek, międzynarodowych przesyłek ekspresowych: lądowych, lotniczych i morskich, po zarządzanie łańcuchem dostaw przemysłowych. DHL zatrudnia ponad 380 000 pracowników. Działa w ponad 220 krajach i regionach na całym świecie, bezpiecznie i rzetelnie łącząc ludzi oraz firmy, umożliwiając globalny przepływ handlu. Wyspecjalizowane rozwiązania dla rozwijających się rynków i branż (w tym handlu elektronicznego, technologii, nauk przyrodniczych i opieki zdrowotnej, energii, motoryzacji i handlu detalicznego), odpowiedzialność korporacyjna i dominacja na rynkach rozwijających się, czynią DHL globalną firmą logistyczną.
Autorem jest DHL Express, który jest częścią Grupy Deutsche Post DHL. W 2017 r. grupa osiągnęła przychody na poziomie ponad 60 miliardów euro.