Ma być bezpiecznie, oszczędnie i komfortowo – kupujący nowe mieszkanie na wszystkie te aspekty zwracają szczególną uwagę. Oferując im system inteligentnego domu FIBARO, deweloper spełnia je w jednej chwili. Jak to działa i które rozwiązania warto zaproponować w pakiecie startowym?
Smart home to kwintesencja komfortu, oszczędności i bezpieczeństwa. Przykład? Właściciele wyjechali na wakacje, ale zapomnieli zamknąć zawory wody. Doszło do awarii – woda z pękniętej rury zalewa najpierw ich mieszkanie, a zaraz potem sąsiadów mieszkających poniżej.
Wystarczy jednak zainstalować czujnik zalania (Flood Sensor), by system FIBARO błyskawicznie poinformował właścicieli o kłopotach, wysyłając na ich telefon informację. Mało tego – po wykryciu przecieku system wyposażony w elektrozawory odetnie wodę, minimalizując skutki awarii hydraulicznej i koszty związane z potencjalnym usuwaniem szkód.
– To mocny przykład, ale też realistyczny i pokazujący ułamek możliwości, jakie daje odpowiednio zestawiony i skonfigurowany system smart home FIBARO – mówi Szymon Ochociński, kierownik ds. klientów strategicznych FIBARO. – Jedną z największych jego zalet jest fakt, że w każdej chwili można go rozbudowywać o nowe funkcjonalności. Jeśli więc klient kupi mieszkanie wyposażone w podstawowe funkcje systemu, będzie mógł potem dodawać kolejne, które uzna za niezbędne – wyjaśnia.
Ochrona domu i bezpieczeństwo jego mieszkańców
Czujnik zalania to jeden z podstawowych elementów systemu FIBARO dbających o ochronę mieszkania. Innym jest czujnik dymu (FIBARO Smoke Sensor) informujący o niebezpieczeństwie pożaru. W momencie, gdy wykryje zagrożenie, uruchomi wcześniej zaprogramowaną scenę alarmową. System poinformuje właściciela o kłopotach natychmiast wysyłając powiadomienie na telefon.
Innym ważnym składnikiem, w który warto wyposażyć taki system w wersji startowej, jest czujnik ruchu (FIBARO Motion Sensor). Jego podstawową funkcją może być nie tylko informowanie o tym, że do mieszkania ktoś się włamał (razem z czujnikami otwarcia okien i drzwi sprawdza się w tej roli znakomicie). Jeśli bowiem pakiet startowy smart home zostanie wyposażony również w moduły sterujące światłem (FIBARO Switch), możemy tak wszystko ustawić, by np. w nocy lampy włączały się automatycznie w pomieszczeniu, do którego wchodzimy, a wyłączały, gdy je opuszczamy. – Co więcej, mierzy również temperaturę i natężenie światła, może więc tak sterować oświetleniem, by włączało się po zapadnięciu zmierzchu – tłumaczy Szymon Ochociński.
W zestawie podstawowym, na który decydują się zwykle firmy deweloperskie, można znaleźć także urządzenie pozwalające na sterowanie roletami elektrycznymi (FIBARO Roller Shutter 3). Dzięki zdalnemu sterowaniu za pomocą aplikacji w smartfonie można je zasunąć i odsłonić, leżąc wygodnie w łóżku, co się przekłada na komfort użytkowania. Ale to tylko jedna z wielu możliwości – możemy np. tak ustawić scenę, żeby o wskazanej godzinie automatycznie otwierały się lub zamykały.
Rolety pełnią też funkcję ochrony i bezpieczeństwa – zasuwają się w reakcji na sygnał naruszenia alarmu.
Komfort
Wspomniany przed chwilą czujnik ruchu dba więc nie tylko o bezpieczeństwo domowników, ale także komfort ich życia i oszczędności, bo zapobiega poborowi prądu w pomieszczeniu, z którego nikt akurat nie korzysta.
W tej dziedzinie zestaw podstawowy systemu smart home FIBARO warto uzupełnić o kolejny praktyczny element, a mianowicie kompletną linię gniazd i włączników FIBARO Walli. Warto wyposażyć w nie od razu całe mieszkanie – nie tylko ze względu na ich designerski wygląd, który pozwala utrzymać wizualną spójność w całym domu, ale przede wszystkim ich ogromne możliwości związane z zarządzaniem światłem i bieżącą kontrolą nad poborem prądu.
Pozwalają dowolnie sterować natężeniem światłem (FIBARO Dimmer), roletami, żaluzjami i bramami garażowymi (FIBARO Roller Shutter) oraz włączać i wyłączać oświetlenie (FIBARO Switch). Kolejnym przedstawicielem tej inteligentnej i pięknej rodziny jest inteligentne gniazdko elektryczne (FIBARO Outlet type E/F). Co ciekawe, kolor LED-owego pierścienia na wszystkich tych urządzeniach można dobrać tak, by pasował do wystroju wnętrza i preferencji właścicieli.
Włączenie ich do systemu smart home FIBARO umożliwia też kontrolowanie wydatków związanych ze zużyciem energii elektrycznej – dane dotyczące poboru energii są przekazywane na bieżąco do smartfona właściciela.
Oszczędności związane z prądem
Wszystkie elementy sterujące oświetleniem i sprzętem domowym to jednocześnie strażnicy domowych rachunków. – Korzystając z nich, można na bieżąco monitorować zużycie prądu przez wszystkie urządzenia działające w domu i planować ich pracę tak, by rachunki za prąd były jak najniższe – wyjaśnia Szymon Ochociński z FIBARO. – Podobnie rzecz się ma z oświetleniem: odpowiednio zaprogramowany system włącza je tylko tam, gdzie jest niezbędne i to z odpowiednim, gwarantującym komfort natężeniem – podkreśla.
Produktem dbającym o jak najniższe koszty utrzymania jest również inteligentny włącznik urządzeń elektrycznych z funkcją pomiaru energii FIBARO Wall Plug, który pozwala zdalnie kontrolować urządzenia domowe (np. po wyjściu z domu sprawdzić, czy przypadkiem nie zostawiliśmy włączonego żelazka). Mało tego, powiadomi właściciela natychmiast, gdy stwierdzi uszkodzenie urządzenia, którym steruje, np. gwałtowny spadek mocy w lodówce. Pozwala też monitorować zużycie energii sprzętu AGD RTV, z którym została połączona.
– Oszczędności wynikające z używania systemu smart home mogą sięgać nawet 23 procent – szacuje Szymon Ochociński.
Oszczędne ogrzewanie
Jeszcze wyraźniejsza jest redukcja kosztów ogrzewania – nawet o 42 procent. Stanie się tak jednak pod warunkiem, że zostaną zastosowane odpowiednie elementy systemu smart home FIBARO, które odpowiadają za sterowanie systemem grzewczym. Niektóre z nich zostały już wspomniane: zasuwane automatycznie rolety, czujnik temperatury, w który jest wyposażony Motion Sensor, czy podobnie wyposażone czujniki zamknięcia drzwi i okien.
Ale królową oszczędności w tej sferze jest nowoczesna głowica termostatyczna (FIBARO The Heat Controller). To rewolucyjne urządzenie: łatwo je zamontować, pasuje do 98 procent zaworów dostępnych na rynku. Przede wszystkim jednak pozwala sterować temperaturą w pomieszczeniu w zależności od jego kubatury, tego, czy ktoś w nim przebywa, czy nie oraz od otwarcia okien.
– Zewnętrzny, precyzyjny czujnik zapewnia dokładny pomiar temperatury, a dzięki użyciu takich urządzeń w całym mieszkaniu umożliwia ustawienie różnej temperatury w poszczególnych pomieszczeniach – zaznacza Szymon Ochociński.
Tanie ubezpieczanie
Jest jeszcze jeden składnik oszczędności, który generuje system smart home FIBARO – korzystanie z niego pozwala obniżyć cenę polisy ubezpieczeniowej mieszkania.
– Kamery monitorujące dom, czujniki dymu, zalania i ruchu mogą „odchudzić” składkę – mówi Szymon Ochociński, ekspert FIBARO. – Nowoczesny system pozwala zarządzać zarówno wyposażeniem jak i bezpieczeństwem w mieszkaniu. Dzięki temu znacząco minimalizujemy ryzyko strat – tłumaczy.
Kuszący urok inteligentnego domu
Wyposażenie mieszkania w odpowiednio skrojony pakiet startowy smart home FIBARO sprawia, że oferta dewelopera staje się bardziej atrakcyjna:
- Podnosi standard mieszkania.
- Zwiększa jego wartość.
- Urozmaica ofertę dla klienta.
- Sprawia, że inwestycja jest bardziej intrygująca od tego, co proponuje konkurencja.
- Kształtuje wizerunek firmy jako innowacyjnej, ekologicznej, otwartej na nowe rozwiązania.
- Wykorzystanie rozpoznawalnej, topowej w branży smart home marki FIBARO stanowi znaczący atut reklamowy.
- Otwartość systemu pozwala klientowi na takie jego kształtowanie w przyszłości, jakie będzie dopasowane do jego aktualnych potrzeb i możliwości.
Autor: Fibaro.