rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Drapacze chmur, czyli nieruchomości biurowe na polskim rynku nieruchomości

anders-jilden-Sc5RKXLBjGg-unsplash
Polski rynek nieruchomości komercyjnych w segmencie biurowym coraz bardziej zapełnia się obiektami z sektora biurowego. Są to często nowoczesne budynki, które po ukończeniu procesu budowy inwestycji i oddania jej do użytku, stają się wizytówką miast. Niekiedy inwestycje biurowe są tak prestiżowe, że jest o nich głośno jeszcze na etapie realizacji.

Spis treści:
Gdzie budowane są drapacze chmur?
Nie było łatwo, ale sektor się odbija
Prestiżowe biurowce wabikiem na najemców
Co jest ważne dla najemców?
Czy w Polsce będzie przybywać prawdziwych drapaczy chmur?

Gdzie budowane są drapacze chmur?

Jeśli chodzi o Polskę, to wysokie biurowce budowane są najczęściej w stolicy kraju oraz największych aglomeracjach miejskich. Inwestorzy i deweloperzy wybierają duże miasta, ponieważ tutaj mają największe szanse na realizację projektów z segmentu premium, które spotkają się z zainteresowaniem ze strony przedsiębiorców poszukujących biur na wynajem z wyższej półki.
To, czy w danym miejscu powstanie biurowy drapacz chmur, jest też zależne od MPZP, czyli Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Niekiedy bowiem okazuje się, że w danej lokalizacji, mimo potencjału, nie mogą powstawać wysokie budynki.

Nie było łatwo, ale sektor się odbija

Opustoszałe biurowce, renegocjacje umów, wynajmowanie mniejszych powierzchni… jeszcze niedawno tak prezentowała się rzeczywistość w tym sektorze. Pandemia mocno uderzyła w biurowce i zweryfikowała rzeczywiste potrzeby najemców pod kątem wielkości wynajmowanej powierzchni. W efekcie właściciele nieruchomości biurowych musieli postawić na uelastycznienie warunków najmu. Pandemia koronawirusa wystawiła na próbę nie tylko sektor biurowy, także najemcom ciężej było utrzymać swoje biznesy. Szukali oszczędności, aby nie obciążać się zbędnymi kosztami. Często w pierwszej kolejności decydowali się na zmniejszenie wynajmowanej powierzchni, dzięki czemu mogli obniżać comiesięczne wydatki.
Lockdown zmusił przedsiębiorców, aby oddelegowali swoich pracowników do domu, skąd mieli wykonywać bezpiecznie swoje obowiązki służbowe. Pomogło to zweryfikować, ilu pracowników rzeczywiście jest potrzebnych w stacjonarnych biurach, a ilu może pełnić swoje obowiązki z domu. W efekcie po zniesieniu lockdownu nie wszyscy pracownicy powrócili do stacjonarnych biur, a przedsiębiorcy mogli zmniejszyć wynajmowaną przestrzeń.

Trudna sytuacja w sektorze nie zachęcała do realizacji kolejnych inwestycji biurowych, zwłaszcza dużych kompleksów. Inwestorzy obserwowali ruchy na rynku i dało się zauważyć wyciszenie w tym segmencie. Obecnie jednak na powrót czuć ożywienie. Czas zweryfikował poziom pracy zdalnej osób, które do tej pory pozostawały w takim trybie pracy. Wiele z nich samych chciało powrócić do stacjonarnego biura, aby oddzielić życie prywatne od pracy. W efekcie można obecnie dostrzec większe zainteresowanie biurami na wynajem. Przedsiębiorcy i deweloperzy przychylniej spoglądają na prestiżowe inwestycje biurowe.

Prestiżowe biurowce wabikiem na najemców

Najemcy, którzy poszukują obecnie nowych biur na wynajem, chętnie przeglądają pełną ofertę rynkową. Dzięki temu mogą przeanalizować, czy ceny w danych inwestycjach nie są zawyżone, czy oferta jest konkurencyjna itp. Szacują, jak dużo wartości dodanych oferuje dany biurowiec, oraz – co istotne – w jakiej cenie. W dużych aglomeracjach miejskich najemcom zależy na wysokim standardzie powierzchni biurowych do wynajęcia. Istotne jest też to, czy w budynku znajduje się podziemny parking, windy, klimatyzacja, monitoring itp.
Rosnące wymagania najemców skłaniają deweloperów do realizacji coraz bardziej prestiżowych inwestycji biurowych na terenie nie tylko stolicy, ale także innych dużych miast w kraju.

Co jest ważne dla najemców?

Z punktu widzenia najemców przy wyborze idealnego biura na wynajem istotnych jest wiele czynników. Trzeba też pamiętać o tym, że inne rzeczy będą istotne dla różnych przedsiębiorców.
Dla jednych kluczowe znaczenie będzie miała lokalizacja, podczas gdy inni będą stawiali na wysoki standard pomieszczeń biurowych.
Pomimo tego, że każdy przedsiębiorca kieruje się swoimi kryteriami w ustalonej kolejności, istnieją czynniki wspólne, które są przez nich brane pod uwagę jako bardziej lub mniej istotne.
Pierwszym z nich jest wspomniana wyżej lokalizacja. Przedsiębiorcy dobierają ją w ten sposób, aby odpowiadała na potrzeby prowadzonego przez nich biznesu. Czasem chodzi o bliskość ścisłego centrum, podczas gdy innym razem przedsiębiorcy stawiają na obrzeża miasta, gwarantujące większą ciszę i spokój.
Kolejnym istotnym czynnikiem jest wielkość biura na wynajem. Właściciele firm zwracają uwagę nie tylko na metraż nieruchomości, ale również ilość pomieszczeń. Część z nich weryfikuje ponadto, czy możliwy będzie dodatkowy podział pomieszczeń lub likwidacja ścianek działowych w miarę potrzeby.
Ważny jest też standard biur na wynajem. Niekiedy przedsiębiorcom zależy na tym, aby ich biuro stanowiło swego rodzaju wizytówkę ich firmy, w związku z czym zależy im na dobrej prezencji biura już od progu. Firmy takie chętnie wynajmują powierzchnie biurowe w prestiżowych wysokościowcach, wyposażonych w recenzję, cichobieżne windy i elegancko urządzone korytarze. Powierzchnie biurowe na wynajem w takich inwestycjach wykańczane są często w wysokim standardzie, co zwiększa prestiż firmy w oczach klientów i kontrahentów, a także pracowników przedsiębiorstwa.
Odpowiednia ilość miejsc parkingowych także jest bardzo ważna. Na obrzeżach miast jest z tym mniejszy problem, jednak w centrum swobodne zaparkowanie samochodu, zwłaszcza w godzinach szczytu, potrafi zająć sporo czasu. W związku z powyższym swobodny podstęp do miejsc parkingowych jest dla firm bardzo istotny. Nowoczesne biurowce posiadają często podziemne parkingi, jednak ilość wolnych miejsc parkingowych przeznaczonych dla poszczególnych najemców jest czasem ograniczona. Niemniej przypisane do firmy miejsca parkingowe stanowią dużą wartość dodaną.

Standard i wyposażenie pomieszczeń biurowych także jest bardzo ważny. Potencjalni najemcy weryfikują, czy dane biuro na wynajem posiada klimatyzację, rolety lub zasłony, dostęp do wi-fi itp. Niekiedy pomieszczenia biurowe są już umeblowane i wyposażone w podstawowe urządzenia biurowe.
Elewacja budynku także jest ważna. Przedsiębiorcy, którzy poszukują biura na wynajem zwracają uwagę na to, czy budynek jest reprezentatywny. Biurowce już od progu świadczą o firmach, które zajmują w nich powierzchnie na wynajem.

Czy w Polsce będzie przybywać prawdziwych drapaczy chmur?

Polski sektor biurowy odżywa po kryzysie wywołanym pandemią koronawiusa. Na rynek dostarczane są nowe powierzchnie biurowe do wynajęcia. Deweloperzy i prywatni inwestorzy stale śledzą konkurencyjne projekty, aby w przyszłości móc realizować budynki, które będą z nimi konkurowały.
Można spekulować, czy obecnie w kraju potrzebne są nowe biurowce. Wielu pracowników w dalszym stopniu pracuje zdalnie. Niemniej zapotrzebowanie na biura na wynajem jest zauważalne. Prestiżowe inwestycje, które są obecnie realizowane na polskim rynku, są pod obserwacją przyszłych potencjalnych najemców. Niektóre obiekty przechodzą proces komercjalizacji jeszcze zanim zostaną oddane do użytku. Można wysnuć wniosek, że nowoczesne biura na wynajem w drapaczach chmur będą stanowiły atrakcyjne budynki dla przyszłych najemców.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora