Wolumen transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w drugim kwartale w Polsce przekroczył miliard euro – takie dane dostarcza Savills. Według Aktywność inwestorów na rynku nieruchomości w Polsce utrzymuje się na wysokim poziomie, przede wszystkim za sprawą dużych transakcji portfelowych.
Savills prognozuje jednocześnie, iż biorąc pod uwagę wartość transakcji w toku, całoroczny wolumen będzie prawdopodobnie bardzo zbliżony do zeszłorocznego (około 4,5 mld euro).
Drugi kwartał 2017 r. zdominowały transakcje portfelowe w sektorze handlowym, w tym sprzedaż 25 parków handlowych zlokalizowanych obok sklepów Ikea w 8 krajach europejskich (w tym czterech parków handlowych w Polsce) przez Ikea Centers do luksemburskiego funduszu European Retail Parks SCSp zarządzanego przez Praderę za łączną cenę około 900 mln euro. W drugim kwartale 2017 r. miała również miejsce największa dotychczas transakcja na rynku centrów wyprzedażowych w Polsce – sprzedaż trzech centrów Fashion House zlokalizowanych w Piasecznie, Sosnowcu i w Gdańsku. Stroną kupującą był fundusz RREEF Spezial Invest.
W drugim kwartale 2017 r. sprzedanych zostało też kilka obiektów handlowych w mniejszych miastach, w tym portfel czterech centrów handlowych Blackstone, zlokalizowanych w Kaliszu, Włocławku, Zamościu i Kłodzku jak również kilka mniejszych centrów handlowych takich jak Galeria Świdnicka, Galeria Sieradzka, Focus Park Włocławek i inne.
W sektorze biurowym, w drugim kwartale 2017, zostało zawartych relatywnie niewiele transakcji. Największą z nich był zakup budynku Maraton w Poznaniu przez Union Investment od Skanska za około 62 mln euro.
Marek Paczuski, Dyrektor w Dziale Doradztwa Inwestycyjnego w Savills, komentuje „Wolumen transakcji w pierwszym półroczu 2017 był nieco niższy niż w pierwszej połowie ubiegłego roku. Niemniej jednak apetyt inwestorów jest nadal wysoki, zarówno w segmencie prime jak i w obszarze nieruchomości ze znacznym potencjałem wzrostu wartości poprzez rekomercjalizację, rozbudowę bądź przebudowę, ze zmianą funkcji użytkowej włącznie. Koniunkturę napędzają duże transakcje portfelowe, głównie w sektorze handlowym i magazynowym, dające kupującym pewien poziom premii cenowej przy jednoczesnej dywersyfikacji ryzyka”.