Osoby, które decydują się na zakup nieruchomości, stają często przed dylematem – wybrać duże mieszkanie, czy mały dom? Ciężko jednoznacznie określić, w jaki typ nieruchomości lepiej zainwestować. Kupujący musi wziąć pod uwagę wszystkie zalety i wady zakupu mieszkania oraz domu. Ważne są także indywidualne preferencje, które w dużej mierze warunkują ostateczny wybór nieruchomości.
Spis treści:
Nieruchomości do zamieszkania – wybrać dom czy mieszkanie?
Domy na sprzedaż z rynku wtórnego i pierwotnego
– Domy wolnostojące marzeniem wielu kupujących
– „Bliźniaki” dużo bardziej popularne
– Domy w zabudowie szeregowej najbardziej popularne wśród deweloperów
Mieszkania na sprzedaż – mieszkania z rynku wtórnego oraz mieszkania z rynku pierwotnego
Kupić niewielki dom czy duże mieszkanie? Podsumowanie
Nieruchomości do zamieszkania – wybrać dom czy mieszkanie?
Cena nieruchomości, komfort mieszkania, koszt utrzymania, powierzchnia do zagospodarowania – wszystko to kupujący musi wziąć pod uwagę, kiedy staje przed decyzją o zakupie nieruchomości mieszkalnej. Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź, który wybór jest lepszy. Zarówno domy jak i mieszkania posiadają swoje zalety oraz wady. Poniżej postaramy się je przybliżyć, dokonując krótkiego opisu poszczególnych nieruchomości.
Domy na sprzedaż z rynku wtórnego i pierwotnego
Zakup domu to zazwyczaj dużo bardziej kosztowna inwestycja, niż zakup mieszkania. Cena za metr kwadratowy jest wprawdzie niższa, jednak metraż domu jest większy, przez co zakup nieruchomości jest droższy. Kupujący musi też wziąć pod uwagę, że dom jest nieruchomością własnościową, w związku z czym koszty wszelkich napraw np. dachu, będą leżały po jego stronie. Posiadanie własnej, dużej przestrzeni, miejsca do swobodnego parkowania oraz ogrodu kupi jednak wiele osób, dla których komfort odgrywa kluczową rolę. Kupując dom trzeba też podjąć decyzję, czy ma to być dom parterowy czy piętrowy. Czy działka wchodząca w skład nieruchomości ma być duża, czy kupującemu wystarczy symboliczny ogródek? Dom zlokalizowany w centrum miasta, czy może na obrzeżach? Kryteriów wyboru jest naprawdę wiele. Przed kupującymi stoi więc szereg trudnych wyborów i ważnych decyzji, dzięki którym będzie mógł wybrać nieruchomość, która stanie się dla niego idealnym miejscem do zamieszkania.
Obecnie na rynku znajduje się sporo domów na sprzedaż. Więcej bardziej różnorodnych ofert można znaleźć na rynku wtórnym, jednak również rynek pierwotny ma do zaoferowania atrakcyjne nieruchomości na sprzedaż.
– Domy wolnostojące marzeniem wielu kupujących
Dom wolnostojący to marzenie wielu Polaków. Spośród domów jest to chyba jednak najdroższa opcja do zamieszkania. Nieruchomości tego rodzaju potrzebują nie tylko sporej działki (o ile kupujący poza domem chce pozostawić sobie jeszcze przestronny ogród), ale również nakładów finansowych. Domy takie mogą być budowane zarówno jako nieruchomości parterowe, jak i piętrowe.
Domy wolnostojące cieszą się uznaniem, ponieważ gwarantują największe poczucie prywatności i zapewniają komfort mieszkania swoim lokatorom. Za ścianą nie ma żadnego sąsiada, a odpowiednią odległość od innych nieruchomości zapewniają granice działki.
Nie należy zapominać o wadach, z jakimi wiąże się zakup domu wolnostojącego. Przede wszystkim są to drogie nieruchomości. Sporo kosztuje nie tylko ich zakup, ale również wyposażenie i utrzymanie. Ponadto zapewnianie sobie tak kameralnego klimatu może sprawić, że zaburzone zostanie budowanie więzi międzysąsiedzkich. Do wad można też zaliczyć małą dostępność domów wolnostojących na rynku pierwotnym. Zdecydowanie więcej ma w tej kwestii do zaoferowania rynek wtórny.
– „Bliźniaki” dużo bardziej popularne
Domy w zabudowie bliźniaczej są w Polsce bardzo popularne. Stanowią dobrą alternatywę pomiędzy domami wolnostojącymi, a domami w zabudowie szeregowej. Kupując „bliźniaka” kupujący będzie wprawdzie miał sąsiada, ale tylko jednego, co może okazać się wręcz atutem Jeśli bowiem np. dach będzie wymagał naprawy, sąsiedzi mogą współfinansować koszty naprawy.
Jeśli chodzi o minusy, to przebywanie na ogrodzie nie zapewnia aż tak dużej prywatności jak w przypadku domów wolnostojących, ponieważ od ogrodu sąsiada kupującego dzieli tylko symboliczny płot. Dodatkowo jeśli sąsiedzi nie przypadną sobie do gustu, mieszkanie w „bliźniaku” może okazać się mniej atrakcyjne, niż początkowo zakładał kupujący.
– Domy w zabudowie szeregowej najbardziej popularne wśród deweloperów
Deweloperzy najchętniej podejmują się budowy domów w zabudowie szeregowej. Powód tego jest prosty – tego rodzaju nieruchomość pociąga za sobą stosunkowo najniższe koszty budowy. To przełoży się na niższą cenę sprzedaży (w porównaniu do domów wolnostojących), co również dla kupujących będzie dużą zaletą.
Kolejną zaletą, o jakiej należy wspomnieć w takim przypadku, jest duży wybór inwestycji na rynku. Domy w zabudowie dostępne są w szerokim wachlarzu na rynku pierwotnym, gdyż taki rodzaj budownictwa cieszy się obecnie sporą popularnością.
Jeśli chodzi o wady, to w przypadku tego rodzaju domów ogródki będą stosunkowo niewielkie, zlokalizowane jedynie z tyłu nieruchomości. Jedynie skrajne domy będą posiadały ogródki także na bocznej ścianie nieruchomości. Zabudowa szeregowa oznacza też większą liczbę sąsiadów.
Mieszkania na sprzedaż – mieszkania z rynku wtórnego oraz mieszkania z rynku pierwotnego
Wielu kupujących jest zdania, że zakup mieszkania jest o wiele bardziej rozsądny, niż zakup domu. Uzasadnieniem jest w tym przypadku cena zakupu nieruchomości, chociaż należy mieć na uwadze, że nie dla każdego kupującego jest to kluczowe kryterium wyboru.
Mieszkań na sprzedaż jest bardzo dużo zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym. To daje kupującym szerokie możliwości wyboru. Lokale mieszkalne są często dostępne w ścisłym centrum dużych aglomeracji miejskich, co dla wielu osób, zwłaszcza młodych, jest bardzo dużą zaletą.
Niektórzy kupujący znacznie bardziej cenią sobie balkon niż ogródek, na który z różnych względów nie mieliby czasu. Trzeba bowiem pamiętać, że o ile własny ogród stanowi świetne miejsce do wypoczynku, to wymaga również stałej pielęgnacji, co pochłania wolny czas.
Zakup mieszkania jest ponadto najlepszą opcją dla osób, które cenią sobie przebywanie w dużej społeczności lokalnej i chcą pielęgnować więzi międzysąsiedzkie.
Od zakupu mieszkania odstraszać mogą coraz wyższe czynsze. Minusem jest też często brak wystarczającej liczby miejsc parkingowych na terenie osiedla. W przypadku starszych inwestycji z rynku wtórnego często kupujący nie ma nawet co myśleć o wykupieniu prywatnego miejsca do parkowania. Przy starszych osiedlach nie brano pod uwagę samochodów, przez cop czasami mieszkańcy muszą szukać miejsca do zaparkowania pojazdu w sąsiednich ulicach. Obecnie deweloperzy starają się zapewniać miejsca parkingowe, budując w ramach inwestycji podziemne garaże.
Kupić niewielki dom czy duże mieszkanie? Podsumowanie
Wybór pomiędzy zakupem mieszkania a zakupem domu nie jest wcale prosty. Kupujący muszą wziąć pod uwagę wiele zmiennych, takich jak cena nieruchomości, otoczenie, wartości dodane itp. Liczą się także ich indywidualne preferencje. Dla jednych posiadanie sąsiada za ścianą będzie stanowiło wadę, dla innych zaletę.
Zarówno mieszkania jak i domy posiadają wiele zalet, jak i wad. Niezależnie od wyboru, czy kupujący wolałby kupić dom, czy może bardziej komfortowe wydaje mu się mieszkanie, istotnym czynnikiem jest cena. Kupujący powinni zweryfikować zawartość portfela i oszacować, ile – poza zakupem nieruchomości – pochłonie wykończenie wnętrz oraz ewentualny remont w przypadku zakupu nieruchomości z rynku wtórnego.
Redakcja
Komercja24.pl