rynek nieruchomości zabytkowych na sprzedaż

Dwory, pałace, zamki – co oferuje polski rynek nieruchomości zabytkowych?

richard-clark-8tS8ywl126Q-unsplash
Rynek nieruchomości zabytkowych w Polsce jest bogaty w zróżnicowane oferty. Dzięki temu inwestorzy mogą wybrać taką nieruchomość, która będzie im odpowiadała pod kątem finansowym oraz planów co do rewitalizacji.

Segment nieruchomości zabytkowych nie należy, wśród innych obiektów o charakterze komercyjnym, do najpopularniejszych. Niejednokrotnie inwestycja w zabytkowy dwór, pałac lub zamek wiąże się z koniecznością posiadania dużych nakładów finansowych. Odstraszać może także obecność konserwatora zabytków, który czuwa nad obiektami wpisanymi do rejestru zabytków. Niejednokrotnie zakup zabytkowej nieruchomości pociąga za sobą szereg działań administracyjnych, konieczność uzyskania niezbędnych zezwoleń itp.
Niemniej transakcje w tym segmencie rynku nieruchomości stanowią dowód, że inwestorzy nie boją się wyzwań i coraz chętniej komercjalizują zapomniane od lat zabytkowe obiekty.

Dwory, pałace i zamki w Polsce to nieruchomości z duszą, klimatem i niejednokrotnie bogatą historią. Ich kubatura daje duże pole do popisu, jeśli chodzi o przyszłą adaptację. Inwestorzy coraz przychylniej przyglądają się zabytkowym obiektom, widząc w nich duży potencjał inwestycyjny.

Zabytkowe nieruchomości – ryzyko inwestycyjne?

Faktem jest, że zakup zabytkowego obiektu powinien zostać gruntownie przemyślany. Za taką inwestycją przemawia wiele plusów, jednak może ona nieść ze sobą także szereg minusów.
Pierwszym minusem jest konieczność posiadania sporego kapitału już na wejściu. Nie zawsze jednak zabytkowe obiekty są drogie. Czasami można nabyć je za przysłowiowe grosze, jednak należy liczyć się z tym, że niejednokrotnie są to obiekty wymagające kapitalnego remontu.
Z racji tego, że obiekty zabytkowe takie jak pałace, zamki i dwory często wymagają odnowienia, inwestor musi się liczyć z koniecznością posiadania odpowiedniego zaplecza finansowego na przyszłe wydatki związane z projektowaniem, modernizacją oraz kosztami prac remontowych. Z racji wieku budynków na inwestora może czekać szereg nieprzewidzianych wydatków. Nieruchomości zabytkowe mogą nie posiadać pełnej dokumentacji technicznej, przez co inwestor może dowiedzieć się o konieczności przeprowadzenia prac naprawczych czy remontowych dopiero kiedy natknie się na problem podczas modernizacji obiektu.
Opieka konserwatora zabytków, o ile pozwala na zachowanie ducha i klimatu zabytkowego miejsca, o tyle może przysporzyć kolejnych trudności. Niejednokrotnie konserwator może wymagać użycia konkretnych materiałów budowlano-wykończeniowych. Może on także wymagać zamontowania konkretnej stolarki drzwiowej i okiennej. Tego typu inwestycje mogą pociągać ze sobą duże koszty, ponieważ nie są to standardowe materiały budowlane.
Czas jest kolejnym czynnikiem, który może przysporzyć kłopotów. Z racji braku możliwości dokonania rzetelnej oceny stanu technicznego zabytkowego budynku wraz z terenami przyległymi, czas potrzebny na ukończenie projektu inwestycyjnego może się wydłużyć. Jeśli inwestor zaplanował czerpanie pierwszych zysków w konkretnym terminie, to wydłużenie procesu renowacji obiektu może ten termin oddalić. To nie tylko pozbawi inwestora przychodów w oczekiwanym terminie, ale może także narazić go na dodatkowe koszty związane z comiesięczną eksploatacją (koszty mediów), czy koniecznością opłacenia kolejnych prac zleconych podwykonawcom.
Strona administracyjna związana z inwestycją również może przysporzyć problemów. Inwestor powinien koniecznie zorientować się – jeszcze przed zakupem nieruchomości – czy na pewno będzie miał możliwość jej modernizacji w zaplanowany sposób, lub czy istnieje możliwość przebudowy lub rozbudowy obiektu. Jeśli inwestor nie sprawdzi tego odpowiednio wcześniej, konsekwencje mogą przysporzyć mu problemów.

Unikatowe obiekty komercyjne przyciągają uwagę

Inwestycja w zabytkową nieruchomość może wiązać się z wieloma utrudnieniami. Niemniej jednak korzyści, jakie ze sobą niesie, mogą być dużo wyższe.
Przede wszystkim zabytkowe pałace, dwory i zamki są często unikatowe. Ich wyjątkowy charakter sprawia, że będą wyróżniać się na rynku.
Jeśli zabytkowa nieruchomość zostanie zaadaptowana na klimatyczny hotel, restaurację, apartamentowiec, centrum konferencyjne, pensjonat itp., to do miejsca tego klientów może przyciągnąć wyjątkowy charakter nieruchomości. Swoja historią i klimatem może ona sama bronić się na rynku, stanowiąc perełkę wśród konkurencji.

al-x-599182-unsplash

Zabytkowe nieruchomości zasługują na drugą szansę

Na polskiej mapie jest cały ogrom niszczejących nieruchomości zabytkowych. Klimatyczne dworki, wspaniałe pałace czy zachwycające niegdyś zamki niszczeją z roku na rok. Warto dać tym obiektom drugą szansę. Dodatkowo druga szansa dla zabytkowej nieruchomości oznacza niejednokrotnie doskonałą reklamę dla regionu. Odrestaurowany obiekt może stać się nie tylko jego wizytówką, ale także może przyczynić się do zwiększenia przepływu turystów przez region.

Inwestycje, które się powiodły

Wiele zabytkowych nieruchomości na polskim rynku dostało drugą szansę i odzyskało blask. Przykładów udanych inwestycji jest wiele, oto kilka z nich:

Zamek Książ, Wałbrzych
Wałbrzyski Zamek Książ stanowi jeden z największych zamków w Europie. Jest usytuowany na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego, na Szlaku Zamków Piastowskich.
Powstanie zamku szacuje się na lata pomiędzy 1288 a 1292 rokiem. Zamek Książ służy obecnie turystom, gdyż otwarty jest na zwiedzanie. Dodatkowo na terenie zamku znajduje się kompleks noclegowy oraz część gastronomiczna, z której chętnie korzysta wielu przyjezdnych turystów. Na terenie zamku na przyjezdnych czeka jeszcze jedna atrakcja – Stado Ogierów Książ, które grupuje głównie ogiery rasy śląskiej. Stajnie znajdują się przy zamku.

Zamek na skale, Trzebieszowice

Zamek pochodzi z XVI wieku, jednak pierwotnie (w XV wieku) w miejscu tym znajdowała się kamienno-drewniana siedziba rycerska służąca do celów obronnych. W piwnicach zamku można znaleźć fragmenty oryginalnych ścian.
Przez lata zamek przechodził modernizacje, powstała m.in. fontanna oraz zimowy ogród.
Obecnie zamek pełni funkcję noclegowo-wypoczynkową i nosi nazwę Hotel Zamek na Skale. Goście mogą zaznać w tym miejscu przyjemności związanych z niecodziennym noclegiem w zamkowych murach oraz możliwością skorzystania ze strefy wellness, a także zaznajomić się z historią miejsca poprzez zwiedzanie obiektu.

Zamek Gniew, miejscowość Gniew

Położony w woj. pomorskim malowniczy zamek powstał w XIII wieku. Początkowo była to twierdza Zakonu Krzyżackiego na lewym brzegu Wisły. Zamek przechodził liczne przebudowy. W chwili obecnej jest otwarty na turystów, którzy chcą poznać jego historię. Dodatkowo pełni funkcję hotelu, oferującego klimatyczne apartamenty zamkowe rozlokowane w Hotelu Rycerskim, Zamku Królewskim oraz Pałacu Marysieńki. Znajduje się tu także strefa SPA, restauracje i kawiarnie. Z powodzeniem w zamku organizowane są spotkania biznesowe oraz różnego rodzaju eventy. To także doskonałe miejsce do zorganizowania wystawnego wesela.

Redakcja Komercja24.pl