rynek nieruchomości zabytkowych na sprzedaż

Echo Investment rozpoczyna remont secesyjnej elektrowni w centrum Fuzji w Łodzi

Elektrownia_prace
Perła łódzkiej secesji, zabytkowa elektrownia znajdująca się na terenie dawnego imprerium włókienniczego Karola Scheiblera, stanowi serce Fuzji – miastotwórczego projektu realizowanego w Łodzi przez Echo Investment. Dzięki inwestorowi elektrownia odzyska swój dawny blask i energię. Firma właśnie rozpoczęła renowację zniszczonej elewacji.

– Zabytkowa elektrownia to obiekt szczególny. Jest perłą nie tylko łódzkiej, ale również europejskiej architektury secesyjnej – mówi Waldemar Olbryk, członek zarządu Echo Investment. – Została zbudowana z rozmachem nietypowym dla obiektów przemysłowych. Do jej wykończenia wykorzystano najlepszej jakości materiały. Żeby zapobiec dalszemu niszczeniu obiektu o tak dużej wartości historycznej, rozpoczynamy renowację jej zewnętrza. Do końca roku zakończymy prace nad elewacją zachodnią, a w przyszłym roku zajmiemy się elewacją wschodnią, kominem oraz północną i południową ścianą. Do grudnia 2020 r. elektrownia odzyska dawną urodę. Co ważne, chcemy by to miejsce było dostępne dla ludzi, dlatego planujemy dla niej funkcję, która to umożliwia: wystawienniczą, rozrywkową lub gastronomiczną – zapowiada Waldemar Olbryk.

Budynek elektrowni to przykład najlepszej secesji przemysłowej w Polsce, a także Europie. Powstał w 1910 roku według projektu łotewskiego inżyniera Alfreda Frischa, który postawił na nowoczesność oraz panujące ówcześnie style secesję i modernizm.

Fuzja, powstająca przy ul. Tymienieckiego w Łodzi, będzie otwartym fragmentem miasta, przyjaznym do życia, pracy i odpoczynku. Projekt będzie się składał z czterech budynków mieszkaniowych z ponad 600 lokalami, a także z biur o łącznej powierzchni około 40 tys. metrów kw. W historycznych budynkach znajdzie się również przestrzeń na usługi, sklepy i restauracje – łącznie około 15 tys. metrów kw. Powstaną nowe place miejskie, przestrzenie wspólne i tereny zielone, które zajmą prawie 4 ha.