Ekologiczne certyfikaty BREEAM i LEED zwiększają atrakcyjność nieruchomości komercyjnych. Biurowce i magazyny, które je posiadają, są chętnie wybierane przez najemców. Doceniają oni nowoczesne, ekologiczne podejście do projektowania nieruchomości komercyjnych. Ponadto budynki z certyfikatem BREEAM lub LEED uważane są przez wielu przedsiębiorców za bardziej prestiżowe.
Spis treści:
Certyfikacja wartością dodaną
Sektor magazynowy z mocną pozycją na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce
Sektor biurowy się odbudowuje
System certyfikacji ekologicznej BREEAM często wybierany przez właścicieli obiektów komercyjnych
System certyfikacji LEED dla zielonych budynków
Certyfikacja budynku jest dla najemców istotna
Certyfikacja wartością dodaną
Coraz więcej nieruchomości komercyjnych stara się o uzyskanie certyfikatu BREEAM albo LEED. Nowoczesne magazyny i biurowce, które je posiadają, stają się poważnym konkurentem dla innych obiektów komercyjnych w okolicy. Nie dziwi więc fakt, że z roku na rok na polskim rynku przybywa certyfikowanych nieruchomości komercyjnych.
Sektor magazynowy z mocną pozycją na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce
Polski sektor magazynowy notuje stały, dynamiczny rozwój od początków okresu pandemii. Zapotrzebowanie na magazyny, hale i centra logistyczne wyraźnie wzrosło. Po części swój sukces sektor ten zawdzięcza rynkowi e-commerce, który również rozwinął się w okresie lockdownu wprowadzonym na początku pandemii koronawirusa.
Właściciele obiektów magazynowych starają się jak najbardziej uatrakcyjnić i wyróżnić na tle konkurencji projekty ze swojego portfela inwestycyjnego. Jednym z działań, jakie podejmują, jest przejście procesu certyfikacji nieruchomości komercyjnych.
Sektor biurowy się odbudowuje
Pandemia mocno zachwiała sektorem biurowym. Trudny był zwłaszcza okres lockdownu, w którym wszystkie biurowce zostały zamknięte. Obecnie, kiedy lockdown już nie obowiązuje, biurowce starają się odzyskać swoich najemców. Jak się okazuje, wcale nie jest to takie proste. Po zniesieniu lockdownu część najemców sama powróciła do biur. Jednak wielu pracowników w dalszym ciągu wykonuje swoje obowiązki zdalnie. Część osób pracuje w systemie home office, w przypadku innych sprawdza się system pracy hybrydowej.
Zmniejszona liczba pracowników stacjonarnych znajduje swoje odzwierciedlenie w ilości powierzchni biurowej, jaką zajmują najemcy. Dzięki oddelegowaniu pracowników poza stacjonarne biuro, przedsiębiorcy mogą wynajmować mniejsze powierzchnie biurowe.
Z uwagi na to, że konkurencja na rynku jest duża, właściciele biurowców starają się maksymalnie zwiększyć ich atrakcyjność i wyróżnić swoje biurowce na tle innych. Jednym ze sposobów jest uzyskanie certyfikacji, która świadczy o ekologiczności nieruchomości komercyjnej.
System certyfikacji ekologicznej BREEAM często wybierany przez właścicieli obiektów komercyjnych
Jednym z najpopularniejszych w Polsce systemów certyfikacji jest system certyfikacji wielokryterialnej budynków BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method). System ten narodził się w Wielkiej Brytanii w 1990 roku, a jego twórcą jest BRE Global. Systemowi certyfikacji BREEAM podlegają nie tylko wszelkiego rodzaju nieruchomości komercyjne, ale również mieszkalne.
System certyfikacji wielokryterialnej budynków BREEAM dzieli się na 5 schematów, którymi są:
1. New Construction (International – dla krajów poza Wielką Brytanią), który jest przeznaczony dla inwestycji nowo powstających;
2. In-Use, który jest przeznaczony dla budynków, które są już oddane do użytku od minimum dwóch lat;
3. Refurbishment & Fit-Out, który jest przeznaczony dla renowacji i wykończenia budynków;
4. Communities, który jest przeznaczony dla projektów urbanistycznych;
5. Infrastructure, który jest przeznaczony dla projektów infrastrukturalnych.
Poza schematami, system certyfikacji wielokryterialnej budynków BREEAM dzieli się na 10 kategorii, którymi są:
1. Zarządzanie;
2. Zdrowie i dobre samopoczucie;
3. Woda;
4. Energia;
5. Transport;
6. Innowacje;
7. Odpady;
8. Wykorzystanie terenu i ekologia;
9. Zanieczyszczenia;
10. Materiały.
W każdej z powyższych kategorii określona jest liczba punktów krytycznych, czyli tzw. „Prerequisites”, których sumę mnoży się przez wagę procentową ustaloną dla danego kraju. W zależności od tego, jaką liczbę punktów uzyska dana inwestycja, otrzyma ona stosowny certyfikat pświadczający poziom jej jakości:
– certyfikat na poziomie Pass otrzyma nieruchomość, której punktacja po przeliczeniu daje wynik powyżej 30%;
– certyfikat na poziomie Good otrzyma nieruchomość, której punktacja po przeliczeniu daje wynik powyżej 45%;
– certyfikat na poziomie Very Good otrzyma nieruchomość, której punktacja po przeliczeniu daje wynik powyżej 55%;
– certyfikat na poziomie Excellent otrzyma nieruchomość, której punktacja po przeliczeniu daje wynik powyżej 70%;
– certyfikat na poziomie Outstanding otrzyma nieruchomość, której punktacja po przeliczeniu daje wynik powyżej 85%.
System certyfikacji LEED dla zielonych budynków
Kolejnym popularnym w Polsce systemem certyfikacji jest LEED (Leadership in Energy and Environmental Design). System ten został stworzony w 1998 roku przez organizację Green Building Council (USGBC). Zadaniem systemu LEED jest weryfikacja, w jakim zakresie nieruchomości wpływają na środowisko naturalne. Podczas procesu certyfikacji pod uwagę brane są liczbę kryteria, takie jak stosowanie niskoemisyjnych materiałów budowlanych, zużycie mediów, lokalizacja budynku, innowacyjność nieruchomości, maksymalne ograniczenie zanieczyszczenia gleby itp.
W systemie certyfikacji LEED ocenie podlegają następujące kryteria:
– sustainable sites, czyli zrównoważony plac budowy;
– materials and resources, czyli materiały i zasoby;
– water efficiency, czyli efektywność zużycia wody;
– indoor environmental quality, czyli jakość środowiska wewnętrznego w obiekcie;
– energy and atmosphere, czyli energia i atmosfera.
Dodatkowe punkty obiekt poddawany procesowi certyfikacji może uzyskać w dwóch kategoriach:
– innovation in design, czyli innowacje w projektowaniu;
– regional priority, czyli wzięcie pod uwagę lokalnych priorytetów.
W zależności od tego, jaką liczbę punktów uzyska obiekt, uzyska on certyfikat na poziomie:
– Certified (certyfikowany) za uzyskanie 40-49 punktów;
– Silver (srebrny) za uzyskalnie 50-59 punktów;
– Gold (złoty) za uzyskanie 60-79 punktów;
– Platinum (platynowy) za uzyskanie 80-110 punktów.
Certyfikacja budynku jest dla najemców istotna
Nieruchomości komercyjne, które posiadają zielony certyfikat, są obecnie bardzo cenione przez najemców. Chętniej wybierają oni takie obiekty, które posiadają certyfikat BREEAM lub LEED. Jest to bowiem poświadczenie, że obiekt powstał przy zachowaniu najwyższych standardów i jest przyjazny środowisku. Dla wielu przedsiębiorców wynajęcie powierzchni w takim obiekcie to prestiż i wizytówka dla firmy. Ponadto nieruchomości certyfikowane są doceniane za zastosowanie innowacyjnych rozwiązań, zarówno na etapie budowy, jak również przy wykańczaniu wnętrz budynków.
Deweloperzy zdają sobie sprawę z tego, jak ważny jest wpływ rozwoju sektora nieruchomości komercyjnych dla środowiska. Z tego względu coraz bardziej dokładają starań, aby budowane przez nich nieruchomości komercyjne mogły uzyskać w procesie certyfikacji jak najlepsze wyniki punktacyjne.
Redakcja
Komercja24.pl