rynek nieruchomości inwestycyjnych na sprzedaż

Ekologiczne osiedla mieszkaniowe? 5 korzyści

chuttersnap-597667-unsplash
Ekologiczne elementy są dodawane do budynków mieszkalnych z dwóch powodów. Pierwszy to ochrona środowiska. Drugi to korzyści dla mieszkańców – wymierne, jak i niewymierne, ale tak samo istotne. Co dają panele fotowoltaiczne, białe dachy, zielone ściany czy domki dla owadów?

Spis treści:
1. Niższe rachunki
2. Czyste powietrze
3. Zdrowe ciało
4. Zdrowy duch
5. Wartość na przyszłość

Nowe osiedla mieszkaniowe zawierają coraz więcej elementów zwiększających ochronę środowiska. By się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć na kilka realizowanych lub niedawno zakończonych projektów w Warszawie i Poznaniu, takich jak Essentiel Talarowa, Forêt, Vitalité, Villa de Charme, Aparté Mokotów czy Soleil de Malta. Są one wyposażone w istotne w dzisiejszych czasach elementy: stojaki na rowery, oświetlenie LED, a także więcej zieleni, czyli nowe drzewa i mniejsze rośliny. Pojawiają się także (jeszcze) niestandardowe elementy: stanowiska ładowania pojazdów elektrycznych, białe lub zielone dachy, panele fotowoltaiczne, rośliny na ścianach czy domki dla owadów.

Cel wprowadzania infrastruktury ekologicznej na osiedla jest dwojaki. – Jedna strona medalu to pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Z drugiej znajdują się wymierne i niewymierne korzyści dla mieszkańców – wyjaśnia Cezary Grabowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Bouygues Immobilier Polska. – Wyniki niedawnych badań rynkowych wykazują, że 80 procent osób bierze pod uwagę aspekty ekologiczne przy wyborze inwestycji, a jeszcze więcej ocenia je jako atrakcyjne. Te dane zgadzają się z naszymi obserwacjami i rozmowami z naszymi klientami – dodaje.

Niższe rachunki
Główną wymierną korzyścią są mniejsze koszty eksploatacji budynków. Sposobem na niższe rachunki za prąd są panele fotowoltaiczne, oświetlenie LED w częściach wspólnych i białe pokrycie dachu. Wszystkie trzy elementy zmniejszają zużycie energii elektrycznej. Panele fotowoltaiczne przetwarzają odnawialną energię słoneczną do oświetlania części wspólnych, oświetlenie LED jest energooszczędne, z kolei białe poszycie dachu wpływa na mniejsze nagrzewanie budynku, a co za tym idzie mniejsze zużycie prądu do chłodzenia budynku i mieszkań z klimatyzacją.
Sposobem na niższe rachunki za wodę jest natomiast zbieranie deszczówki, której używa się do podlewania roślin na osiedlu oraz w prywatnych ogródkach. – Darmowa woda deszczowa zamiast płatnej wody z kranu. Takie rozwiązanie proponujemy przyszłym mieszkańcom osiedla Essentiel Talarowa, które wyposażamy w cały pakiet ekologiczny – sygnalizuje Cezary Grabowski.

Czyste powietrze
Pozostałe korzyści są w znacznym stopniu związane ze zdrowiem: fizycznym i psychicznym. Na zdrowie fizyczne wpływ ma jakość powietrza, którą poprawia osiedlowa zieleń. Drzewa i inne rośliny pochłaniają dwutlenek węgla. – Ich rola jest nie do przecenienia zwłaszcza w dużych miastach, które borykają się z problemem zanieczyszczonego powietrza – zauważa Cezary Grabowski. – Nowe rośliny sadzimy najczęściej przy budynkach, wzdłuż ścieżek i na dziedzińcach. Czasami tworzymy prywatne tereny zielone, jak przy osiedlu Forêt na Białołęce. W niektórych projektach mamy rośliny na ścianach, a nawet na dachach – wymienia.
Elementem związanym z jakością powietrza są także stacje ładowania samochodów elektrycznych. – Instalujemy je jako udogodnienie dla właścicieli aut na prąd, a także jako działanie propagujące ochronę środowiska – tłumaczy Cezary Grabowski.

Zdrowe ciało
Podobny cel ma montaż stojaków na rowery. One również mają zachęcać mieszkańców do korzystania z ekologicznych środków transportu. A poza tym przypominać o zaletach aktywności fizycznej. – Chcemy nakłaniać mieszkańców do zdrowego stylu życia. Jazda na rowerze lub inny sport poprawia kondycję i zdrowie. Z tego samego powodu wybieramy lokalizacje w pobliżu obiektów sportowych i rekreacyjnych oraz zielonych terenów wypoczynkowych – wyjaśnia Cezary Grabowski. – Infrastrukturę sportową mamy także wewnątrz naszych osiedli, na przykład boiska przy Soleil de Malta w Poznaniu i Vitalité w Warszawie, gdzie będzie także siłownia i SPA z sauną oraz jacuzzi – wymienia.

Zdrowy duch
Zieleń na osiedlu daje jeszcze jedną korzyść. Oprócz tego, że oczyszcza powietrze, polepsza samopoczucie. – Bliskość natury działa kojąco i odprężająco, wzmacnia kondycję psychiczną. Czujemy się po prostu dobrze w otoczeniu zieleni, której notabene brakuje nam w dużych miastach. Ponadto szata roślinna poprawia efekt wizualny i urozmaica wygląd budynków, dlatego wprowadzamy zielone ściany, pergole i zielone patia – mówi Cezary Grabowski.
Wartość na przyszłość
Duch jest zdrowy, gdy przebywa w otoczeniu ładnym i zachęcającym do rekreacji na świeżym powietrzu. Tak zlokalizowane jest osiedle Aparté Mokotów – na wyciągnięcie ręki znajdują się tereny zielone nad Wisłą, jak również plaża. To tutaj przebiega ścieżka przyrodnicza „Wisła warszawska”. Przestrzeni do rekreacji na pewno więc nie zabraknie, również dla osób ceniących jogging czy jazdę na rowerze.
To kameralna część Warszawy, choć znajduje się niedaleko centrum i w odległości niespełna 3 km od Łazienek Królewskich. Pod względem architektonicznym inwestycja świetnie wpisze się w okolicę. Niskie nowe budynki będą wysokością pasowały do sąsiednich.
Nie zabraknie też rozwiązań wpisujących się w ideę zrównoważonego rozwoju. Na dachach zainstalowane zostaną panele fotowoltaiczne służące do zasilania części wspólnych. Nawierzchnia dachu będzie pokryta jasnym żwirem, co zabezpieczy budynek przed nadmiernym nagrzewaniem i zwiększy trwałość izolacji wodoszczelnej. Zamontowany zostanie również system retencji wody opadowej, która będzie używana do podlewania terenów zielonych na osiedlu. Pozostała część wody opadowej będzie – w trosce o środowisko naturalne – odprowadzana do gruntu na obszarze inwestycji. Pojawią się również budki lęgowe dla ptaków oraz domki dla owadów pożytecznych, a także rodzime gatunki roślin, które zostaną posadzone na terenie inwestycji. Pozwoli to zwiększyć bioróżnorodność w tej okolicy.

– Zależy nam na tym, by nasze inwestycje były jak najbardziej ekologiczne i zintegrowane z otaczającą je przyrodą, a równocześnie tańsze w bieżącej eksploatacji i coraz bardziej przyjazne dla mieszkańców, m.in. ułatwiając im dostęp do różnego rodzaju aktywności związanych ze zdrowym stylem życia. Jesteśmy przekonani, że tego typu projekty w przyszłości nabiorą szczególnej wartości – podsumowuje Cezary Grabowski.
Źródło: Bouygues Immobilier Polska.