Garaże na sprzedaż – dach nad głową dla samochodu nie jest tak łatwy do zdobycia. Obecnie posiadanie garażu jest uznawane za bardzo komfortowe. W przypadku domów jednorodzinnych garaże są zazwyczaj wbudowywane w bryłę budynku. Dzięki temu mieszkańcy zyskują komfortowe miejsce, gdzie mogą zostawić samochód. Również w przypadku inwestycji mieszkaniowych deweloperzy dokładają starań, aby w ramach osiedli powstawały podziemne garaże. Nie zawsze jednak rozwiązanie takie jest możliwe do zrealizowania.
Spis treści:
Czy garaż rzeczywiście jest potrzebny?
Miejsca postojowe na osiedlach mieszkaniowych
Garaż w bryle budynku jest dużą zaletą
Zewnętrze garaże na wynajem alternatywną opcją
Garaż… nie zawsze dla samochodu
Garaże na sprzedaż z oferty WGN
Komfort, za który trzeba dopłacić
Czy garaż rzeczywiście jest potrzebny?
Posiadanie własnego miejsca garażowego to bardzo komfortowe rozwiązanie dla większości posiadaczy pojazdów. Mają oni komfort, że niezależnie jak dużo samochodów jest zaparkowanych w okolicy, ich prywatne miejsce postojowe będzie na nich czekać. Co więcej, jest to przestrzeń zadaszona, co podnosi poczucie komfortu zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Brak konieczności odśnieżania samochodu to ogromna ulga. Komfortowe jest zwłaszcza posiadanie garażu w bryle budynku, co sprawia, że nie trzeba nawet wychodzić z domu, aby dostać się do pojazdu. Wejście do garażu zapewnione jest zazwyczaj od wewnątrz budynku.
Garaż zapewnia także komfort posiadaczowi pojazdu, gdyż minimalizuje możliwość kradzieży samochodu. Wszystkie te zalety przemawiają za tym, że warto posiadać garaż.
Miejsca postojowe na osiedlach mieszkaniowych
W sektorze mieszkaniowym deweloperzy starają się cały czas podnosić poprzeczkę. Konkurencja na rynku jest duża, zatem zdają oni sobie sprawę, że z punktu widzenia potencjalnych kupujących liczy się każda wartość dodana. Dużym plusem dla kupujących jest właśnie garaż. W przypadku inwestycji mieszkaniowych, budowane są zazwyczaj garaże podziemne. Kupujący mogą wykupić w nich na własność miejsca postojowe. O ile więc garaże w inwestycjach mieszkaniowych są współdzielone, to mimo wszystko jest to komfortowa opcja. Pojazdy są bowiem zabezpieczone przed ewentualną kradzieżą oraz negatywnymi skutkami pogodowymi.
Minusem garaży podziemnych na osiedlach mieszkaniowych jest przede wszystkim ich ograniczona liczba. Oznacza to, że czasem można wykupić jedynie jedno miejsce parkingowe, a jak wiadomo, często w gospodarstwach domowych znajduje się więcej, niż jeden pojazd. Oczywiście na terenach osiedli znajdują się również naziemne miejsca parkingowe, jednak nie są one osłonięte, co sprawia, że pojazdy są narażone na negatywne skutki pogodowe, jak upalne słońce w lecie, oraz deszcz, grad i śnieg w okresie jesienno-zimowym.
Garaż w bryle budynku jest dużą zaletą
W przypadku domów w zabudowie bliźniaczej i szeregowej jest podobnie. Z uwagi na ograniczoną po bokach budynku powierzchnię, niemożliwe jest dobudowanie garażu. Lokatorzy muszą się najczęściej zadowolić jednym miejscem garażowym, które znajduje się w bryle budynku. Jest to rzecz jasna i tak bardzo wygodna opcja. Mieszkańcy domu mają bowiem możliwość wejścia do samochodu bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. Wejście do niego znajduje się zazwyczaj od wewnątrz. Takie rozwiązanie ułatwia codzienne życie, chociażby przy przenoszeniu zakupów z garażu do kuchni.
Nieco inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku domów jednorodzinnych. Czasem budowane są one z podwójnym garażem, dzięki czemu dwa samochody mogą zostać schronione pod zadaszeniem. Jeśli pozwala na to wielkość działki i wszelkie kwestie formalne są dopełnione, to właściciel nieruchomości może również pokusić się o budowę osobnego budynku, lub chociażby wiaty garażowej obok domu.
Zewnętrze garaże na wynajem alternatywną opcją
Alternatywną opcją, zwłaszcza na starszych osiedlach, jest wykupienie bądź wynajęcie wolnostojącego garażu, który znajduje się w strefie parkingowej w obrębie kilku osiedli mieszkaniowych. Dawniej popularne było budowanie ciągu garaży. Pomieszczenia garażowe, znajdujące się w zabudowie szeregowej, można było wykupić na własność. Obecnie są one często wynajmowane. Nawet więc w sytuacji, kiedy budynek mieszkalny nie posiada miejsca parkingowego w podziemnym garażu, można pokusić się o wynajęcie osobnego garażu niedaleko bloku.
Oczywiście dostępność tego rodzaju garaży na wynajem lub sprzedaż jest raczej niska. Ich właściciele często windują cenę licząc, że chętny na zakup lub wynajem i tak się znajdzie.
Garaż… nie zawsze dla samochodu
Domyślnie garaże dedykowane są pojazdom, jednak czasem właściciele lub najemcy zmieniają ich przeznaczenie. Niejednokrotnie, zamiast parkować w garażu pojazd, jest on wykorzystywany jako dodatkowe pomieszczenie mieszkalne. O takim wykorzystaniu można mówić przede wszystkim w przypadku garaży wolnostojących przy osiedlach, jak i tych znajdujących się w bryłach domów. Dodatkowa przestrzeń służy najczęściej do przechowywania gabarytowych sprzętów, jak na przykład rowery. Często również garaże służą jako schowki na rzadko używane przedmioty.
Niezależnie od tego, czy garaż służy zgodnie z przeznaczeniem jako miejsce postojowe dla samochodu, czy wykorzystywany jest jako dodatkowy pokój, jest to bardzo przydatne pomieszczenie.
Garaże na sprzedaż z oferty WGN
Dostępność garaży na sprzedaż jest niska, w związku z czym ich właściciele zawsze starają się otrzymać jak najwyższą cenę transakcyjną. Rozstrzał cenowy potrafi być przy tym bardzo duży, w zależności od lokalizacji i metrażu pomieszczenia.
Poniżej prezentujemy dwie przykładowe oferty z biura nieruchomości WGN, aby lepiej przybliżyć tę kwestię.
Pierwszym przykładem jest oferta sprzedaży miejsca parkingowego w garażu podziemnym we Wrocławiu, w dzielnicy Fabryczna. Miejsce parkingowe w garażu znajduje się w budynku mieszkalnym w spokojnej części miasta. Budynek jest już oddany do użytku. Powierzchnia miejsca parkingowego w garażu podziemnym wynosi 12,5 metrów kwadratowych. Cena sprzedaży wynosi 25 000,00 złotych, co daje cenę 2000,00 złotych za metr kwadratowy garażu. Jest to oferta z rynku wtórnego.
Kolejnym przykładem jest przestronny garaż o powierzchni nieco ponad 21 metrów kwadratowych w miejscowości Ełk. Garaż mieści się w bloku mieszkalnym, który został oddany do użytku w 2016 roku. Nie jest to miejsce parkingowe, a samodzielny garaż, który zlokalizowany jest na poziomie -1.
Komfortowy wjazd do hali garażowej umożliwia pilot. Garaż znajduje się w ogrzewanym bloku, co zwiększa komfort jego użytkowania. Cena ofertowa wynosi 75000,00 złotych, co daje około 3565 złotych za metr kwadratowy garażu na sprzedaż.
Komfort, za który trzeba dopłacić
Jak widać na podstawie powyższych ofert, ceny za garaże na sprzedaż potrafią być bardzo zróżnicowane. Jednak posiadanie garażu na własność to komfort, za który wielu kupujących jest w stanie odpowiednio dopłacić. Świadomość, że samochód stoi bezpiecznie w zamkniętym pomieszczeniu, oraz że miejsce postojowe zawsze będzie czekało wolne na swojego właściciela, to nieocenione zalety. Ponadto, jeśli przestrzeń w domu lub mieszkaniu jest niewystarczająca, to garaż może stać się doskonałym dodatkowym pomieszczeniem, na przykład do przechowywania przedmiotów o dużych gabarytach.
Redakcja
Komercja24.pl