komentarze, opinie, gospodarka

Gdzie reżim klimatyczny szczególnie zyskuje na znaczeniu?

kosieniakRzadko kiedy praca specjalistów MEP, czyli inżynierów projektujących i wdrażających systemy sanitarne i wentylacyjne, okazuje się tak ważna, jak przy budowie budynków takich jak… muzea. – Żeby utrzymać reżim klimatyczny, przede wszystkim z uwagi na eksponaty, budynek muzeów naszpikowany jest instalacjami niczym w hali produkcyjnej – mówi Marcin Kosieniak, specjalista MEP i współwłaściciel biura projektowego PM Projekt. 

Oczywiście w przypadku każdego nowoczesnego budynku specjaliści MEP odpowiedzialni są za projektowanie systemów wentylacyjnych, grzewczych i chłodzących dostosowanych do danej inwestycji. Jednak w wielu zastosowane systemy są wypadkową oczekiwań inwestorów, projektu architektów, nierzadko ostateczne rozwiązania są także podyktowane budżetem.

– I żeby była jasność, nie jest tak, że zawsze wygrywa rozwiązanie najtańsze. Bardzo często potrafimy pokazać, że w dłuższej perspektywie proponowane przez nas rozwiązanie droższe na początku okazuje się bardziej oszczędne i efektywne w długiej perspektywie – przekonuje Kosieniak.
Takie realizacje szczególnie sprawdzają się w tych inwestycjach, które chcą uchodzić za „zielone budynki”, nierzadko starające się o certyfikat związany ze zrównoważonym rozwojem.

Systemy HVAC w wymagających inwestycjach

Ale – jak wskazuje Kosieniak – najbardziej wymagające okazują się te inwestycje, w których reżim sanitarny lub klimatyczny jest wymuszony przez charakter budynku.
– Krematoria czy sale do ćwiczeń medycznych na uniwersytecie medycznym do takich należą, niektóre specyficzne zakłady produkcyjne, laboratoria, ale także na tej liście umieściłbym muzea – wylicza.
Oczywiście – jak dopowiada – chodzi o specyfikę i przeznaczenie danego budynku i przestrzeni. O ile jednak w przypadku laboratorium można przewidzieć lub założyć, ile osób będzie zwyczajowo przebywać w danym pomieszczeniu, o tyle w przypadku muzeów jest znacznie więcej niewiadomych.

Reżim klimatyczny w muzeach

– Bo w przypadku muzeów rola specjalistów MEP nie polega jedynie na zwyczajowym zapewnieniu, by wszystkie systemy instalacyjne były zaprojektowane i wdrożone zgodnie z wymaganiami architektonicznymi oraz normami budowlanymi. Sztuką okazuje się tak zaprojektować systemy klimatyzacyjnej i wentylacyjne, żeby utrzymać bardzo wyśrubowane parametry klimatyczne w każdych warunkach, czyli niezależnie od tego, czy przebywa dużo osób, czy mało, czy jest upał czy –10 stopni – wyjaśnia Marcin Kosieniak, specjalista MEP i współwłaściciel biura projektowego PM Projekt.
Chodzi w tym przypadku przede wszystkim o odpowiednie warunki przechowywania dzieł sztuki, co wymaga i zaawansowanych rozwiązań technologicznych, i odpowiednio przemyślanych.

Zdalne sterowanie, automatyka, BMS

Systemy HVAC są projektowane z myślą o utrzymaniu stabilnych warunków temperaturowych i wilgotnościowych, co jest kluczowe dla ochrony eksponatów. W muzeach często stosuje się zaawansowane systemy monitorowania i automatyzacji, które pozwalają na precyzyjne dostosowanie parametrów środowiskowych.
– W jednym z muzeów, nad którym pracujemy, mamy dokładnie zaplanowane, ile osób w danym pomieszczeniu może przebywać, rolety automatycznie zasłaniają się w przypadku większego niż założyliśmy nasłonecznienia. Do tego wszystkiego wykorzystujemy systemy automatyczne oparte na algorytmach, zapewniając właśnie dziełom sztuki odpowiednie chłodzenie i wentylację w tych pomieszczeniach. W celu oszczędności zużycia energii wykorzystujemy ciepło z agregatów podczas pracy w funkcji osuszania powietrza aby dalej je wykorzystać nie zużywając ani 1 kWh z miejskiego systemu ciepłowniczego – podkreśla Kosieniak.

– To właśnie ten reżim klimatyczny wymuszony niejako przez dzieła sztuki sprawia, że budynek muzeum jest naszpikowany instalacjami niczym w hali produkcyjnej, czego oczywiście nie widzą zwiedzający, ale z pewnością czują po komforcie przebywania w takim miejscu – dopowiada.

Jakie technologie do tego wykorzystują inżynierowie? Od technologii, dzięki którym mogą monitorować zdalnie i zarządzać systemami budynku po BMS, który integruje różne systemy budowlane (HVAC, oświetlenie, bezpieczeństwo) w jedną platformę zarządzającą, co umożliwia efektywne monitorowanie i kontrolę.

Autor: Marcin Kosieniak, specjalista MEP i współwłaściciel biura projektowego PM Projekt / materiał prasowy