komentarze, opinie, gospodarka

Green building – zrównoważone budownictwo coraz silniejszym trendem w mieszkaniówce

Monika Melaniuk-Kopańska
Zainteresowanie zielonymi osiedlami wciąż rośnie. Wynika to z coraz większej świadomości ekologicznej poszukujących własnego M. Zielony dach czy przydomowy ogródek dziś już nie wystarczą, by działania dewelopera zostały uznane za proekologiczne. Budowanie w stylu eko i z poszanowaniem środowiska naturalnego wymaga znacznie więcej.  

Spis treści:
Warszawski krajobraz ekonowoczesności
Innowacyjne technologie w trosce o środowisko
Zespół, który wyznacza trendy dla zielonego budownictwa

Przykładów tak realizowanych osiedli nie trzeba szukać za granicą, na branżowych konferencjach czy w najnowszych publikacjach naukowych. W polskich warunkach nie są w fazie projektów, ale już zrealizowane cieszą pierwszych mieszkańców.

Warszawski krajobraz ekonowoczesności

Jednym z takich miejsc jest osiedle Jaśminowy Mokotów, które powstało na terenie Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. To pionierska inwestycja pod względem liczby przyjaznych środowisku rozwiązań i doskonały przykład tego, jakie zmiany zachodzą w postrzeganiu zrównoważonego budownictwa przez deweloperów. Coraz częściej to już działanie u podstaw, które rozpoczyna się na długo przed pierwszymi pracami budowlanymi na osiedlu.

Szczególna dbałość o środowisko na każdym etapie powstawania inwestycji – od planowania, przez projekt aż po budowę – bez wątpienia staje się coraz silniejszym trendem w budownictwie mieszkaniowym – podkreśla Monika Melaniuk-Kopańska, lider projektu Jaśminowy Mokotów w spółce mieszkaniowej Skanska. – Zgodnie z przyjętą przez Skanska strategią “green building” już na etapie planowania naszych osiedli podejmujemy działania w tym kierunku. Tak też było z osiedlem Jaśminowy Mokotów. Od samego początku zależało nam przede wszystkim na zachowaniu szczególnej bioróżnorodności charakterystycznej dla tego terenu, aby lokalny ekosystem tego miejsca nie tylko przetrwał, ale również mógł się wciąż rozwijać – dodaje.

Już w początkowej fazie budowy, zespół ekspertów składający się z ekologów, ornitologów i dendrologów, opracował kompleksową strategię zarządzania różnorodnością dla wszystkich etapów osiedla. W jej ramach deweloper zaplanował wzbogacenie terenu o dziesiątki nowo posadzonych drzew. Posadził też wyselekcjonowane rośliny żywicielskie, owocujące krzewy oraz bogate w nasiona trawy i byliny, co przyciąga coraz rzadziej spotykane w miastach ptaki, takie jak wróble, pokrzewki czarnołbiste, kopciuszki i piegże. Na terenie osiedla spotkać można także hotele dla owadów, budki lęgowe dla ptaków, przejścia dla małych zwierząt i płotki nakierowujące je do tuneli, żeby przeszły bezpiecznie pod drogą.

Innowacyjne technologie w trosce o środowisko

Kluczowym aspektem w zakresie green building jest także zminimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko podczas samej budowy inwestycji. Zarówno, jeśli chodzi o emisję szkodliwych związków do atmosfery, jak i energooszczędność oraz gospodarkę odpadami.  Budowa Jaśminowego Mokotowa jako pierwsza w Warszawie była w pełni zasilana energią wiatrową. – Dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej ograniczyliśmy emisję szkodliwych gazów do atmosfery. W trakcie realizacji pierwszego i drugiego etapu inwestycji zużyliśmy ok. 1800 MWh energii, zapobiegając tym samym emisji ok. 1300 ton dwutlenku węgla do atmosfery. Do budowy wykorzystaliśmy nietoksyczne materiały o ograniczonej zawartości lotnych związków organicznych. Kluczowa była dla nas również gospodarka odpadami. Ponad 99 proc. z nich przetworzyliśmy do wtórnego wykorzystania tłumaczy Monika Melaniuk-Kopańska.

Równie ważne są rozwiązania technologiczne zaprojektowane w trosce o rozsądne gospodarowanie energią podczas użytkowania mieszkań. Dlatego deweloperzy coraz częściej inwestują w nowoczesne systemy smart home, które pomagają ograniczyć zużycie mediów. I tak np. system Appartme by Skanska, dostępny dla przyszłych mieszkańców III etapu osiedla Jaśminowy Mokotów, pozwoli jednym przyciskiem zmniejszyć ogrzewanie oraz wyłączyć urządzenia, które niepotrzebnie zużywają energię elektryczną podczas nieobecności lokatorów. Wedle badań przeprowadzonych przez producenta systemu wspólnie z AGH, zastosowanie bazowej jego wersji umożliwia zaoszczędzenie ok. 7% dziennego zużycia energii elektrycznej i 23% energii cieplnej. Oczywiście realne wyniki będą się różnić, zależnie od wielkości mieszkania oraz indywidualnych zwyczajów domowników.

Zespół, który wyznacza trendy dla zielonego budownictwa

Starania zespołu Skanska, który projektował i wdrażał eko-rozwiązania Jaśminowego Mokotowa doceniają nie tylko mieszkańcy – użytkownicy mieszkań, ale także środowisko branżowe. Po nagrodach takich jak „Twórcy Przestrzeni 2018”, organizowanego przez Rzeczpospolitą, „Listki CSR Polityki” za realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju, Certyfikacie Home Zone 2017 i nominacji II etapu osiedla do Nagrody Architektonicznej m.st. Warszawy 2019, w tym roku doceniono także liderkę projektu – Monikę Melaniuk-Kopańską. Za swoją pracę i zespołowe dokonania Skanska na rzecz zielonego budownictwa została nagrodzona w prestiżowym konkursie Top Woman in Real Estate w kategorii Green Development & Sustainability. Liderka wdraża zielone, przyjazne środowisku rozwiązania i stale czuwa nad przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa i etyki podczas realizacji projektu, spędzając większość czasu na budowie. Ze spółką mieszkaniową Skanska związana jest od początku swojej kariery zawodowej. Aktualnie pracuje nad realizacją III etapu inwestycji i przygotowaniem dalszych faz projektu.

– Dbałość o środowisko naturalne to priorytet i „znak firmowy” Skanska, ale także priorytet indywidualny każdego z nas – członków zespołu projektowego i realizacyjnego Jaśminowego Mokotowa. Cały czas szukamy kolejnych pomysłów i rozwiązań, które posłużą nie tylko mieszkańcom naszych osiedli, ale też środowisku. Nowi lokatorzy mogą mieć więc pewność, że będą mieszkać nie tylko nowocześnie, ale przede wszystkim świadomie – podsumowuje Monika Melaniuk-Kopańska.

 

Źródło: Skanska Residential Development Poland.