rynek terenów inwestycyjnych na sprzedaż

Grunty rolne na sprzedaż wciąż dobrą lokatą kapitału?

ziemia

Czy grunty rolne na sprzedaż wciąż są dobrą lokatą kapitału? Pomimo trudnej sytuacji na całym rynku nieruchomości,sektor gruntów radzi sobie całkiem dobrze. W dalszym ciągu w kręgu zainteresowania inwestorskiego znajdują się atrakcyjne działki rolne. Kilka lat temu zmieniły się jednak przepisy, co sprawiło, że nie każdy inwestor może wejść w posiadanie gruntu rolnego.

Spis treści:
Aby kupić grunt rolny, trzeba być rolnikiem?
Jakie obowiązki stoją przed nabywcą gruntu rolnego?
Czy ziemia rolna to dobra inwestycja kapitału?
Wartość gruntów rośnie, ale w jakim tempie?
Biura nieruchomości z ofertami działek na sprzedaż

Aby kupić grunt rolny, trzeba być rolnikiem?

Wielu inwestorów, którzy poszukują gruntów rolnych na sprzedaż, zadaje sobie pytanie, czy w ogóle mogą je nabyć. Z pomocą przychodzą przepisy prawa. Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz.U.2022.0.461 t.j. – Ustawa z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego) jasno określa, kto może stać się właścicielem gruntu rolnego w Polsce. Art. 2a. Powyższej ustawy określa warunki nabycia nieruchomości rolnej.
Zgodnie z Ustawą, nabywcą nieruchomości rolnej może być wyłącznie rolnik indywidualny, chyba że ustawa stanowi inaczej. Dodatkowo powierzchnia nabywanej nieruchomości rolnej wraz z powierzchnią nieruchomości rolnych, które wchodzą w skład gospodarstwa rodzinnego nabywcy, nie może przekraczać powierzchni 300 ha użytków rolnych. Powyższe przepisy nie dotyczą jednak bliskich osób zbywcy, jednostek samorządu terytorialnego niektórych spółek prawa handlowego oraz Skarbu Państwa (lub działającego na jego rzecz Krajowego Ośrodka).

Jakie obowiązki stoją przed nabywcą gruntu rolnego?

Osoba, która chciałaby nabyć grunt rolny, musi liczyć się z pewnymi obowiązkami, jakie nakłada na nią ustawa. Jakiego rodzaju są to obowiązki? Przede wszystkim nabywca nieruchomości rolnej musi prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia przez niego tej nieruchomości. Ponadto jeśli nabywcą jest osoba fizyczna, to musi ona prowadzić to gospodarstwo rolne osobiście. Kolejnym obowiązkiem, jaki stoi przed nabywcą, jest czasu, w jakim nabyta nieruchomość rolna nie może zostać zbyta lub oddana innego podmiotowi.

Czy ziemia rolna to dobra inwestycja kapitału?

Mogłoby się wydawać, że przez dość restrykcyjne zasady nabywania gruntów rolnych, zainteresowanie ich nabyciem nie będzie duże. Okazuje się jednak, że tego rodzaju nieruchomości cieszą się sporym powodzeniem. Nabycie działki rolnej stwarza przed inwestorem różne opcje dalszego pomnażania kapitału. Osoba taka może na przykład budować swój portfel gruntów rolnych, aby po kilku latach móc je sprzedać po wyższej cenie rynkowej. Innym sposobem jest przekształcenie gruntów i przeznaczenie ich pod zabudowę, na przykład mieszkaniową. Wartość takich działek w wielu przypadkach staje się dużo wyższa, kiedy zostaną przekształcone przez obecnego właściciela.

Wartość gruntów rośnie, ale w jakim tempie?

Inwestorzy, którzy są nastawieni na szybki zysk z odprzedaży działki rolnej, mogą być zawiedzeni. Ceny gruntów rolnych wprawdzie rosną, jednak wzrost ten nie jest na tyle duży, aby z roku na rok przynieść inwestorowi diametralnie wyższy zysk. Niemniej jest to bardzo dobra lokata kapitału, jedna z najbezpieczniejszych na rynku nieruchomości.

Biura nieruchomości z ofertami działek na sprzedaż

Biura nieruchomości posiadają w swoich ofertach działki rolne na sprzedaż. Poniżej prezentujemy przykładowe oferty sprzedaży, jakie znajdują się pod opieką oddziałów regionalnych WGN.

WGN Kwidzyn jest wyłącznym agentem sprzedaży gospodarstwa rolnego, które znajduje się w miejscowości Jakubowo w gminie Prabuty. Przedmiotowa nieruchomość ma powierzchnię około 4000 metrów kwadratowych. Na gospodarstwo składają się: jednopiętrowy dom o powierzchni około 200 metrów kwadratowych, jednopiętrowy budynek gospodarczy oraz stodoła. W domu znajduje się 7 pokoi. Nieruchomość ma doprowadzone media: prąd, wodę i szambo ekologiczne. W niewielkiej odległości od nieruchomości znajduje się jezioro Dzierzgoń. Dom wymaga generalnego remontu, budynki znajdujące się na terenie gruntu można wyburzyć.
Grunt inwestycyjny został wystawiony na sprzedaż za 259 000 złotych.

Inną propozycją jest oferta prowadzona przez WGN Leszno. Biuro jest wyłącznym agentem sprzedaży inwestycji. Przedmiotem sprzedaży jest gospodarstwo rolne o powierzchni 93 hektarów. Nieruchomość położona jest w miejscowości Mąkoszyce, około 20 km od Gorzowa Wielkopolskiego. Atutem jest położenie działki w malowniczej okolicy, pośród lasów i łąk, co zapewnia odległość od miejskiego zgiełku. W chwili obecnej na terenie gospodarstwa hodowany jest drób. Działalność może zostać od razu przejęta. W skład przedmiotowej nieruchomości wchodzą: prosperujące budynki o powierzchni 4000 metrów kwadratowych, w których hodowany jest drób; budynek o przeznaczeniu warsztatowo-gospodarczym o powierzchni 400 metrów kwadratowych; grunty rolne o powierzchni 93 hektarów oraz grunt zabudowany o powierzchni 7 hektarów. Na terenie nieruchomości przyszły właściciel może hodować bydło opasowe, prowadzić stadninę koszy, hodowlę trzody chlewnej czy prowadzić uciążliwą produkcję. Ma on również możliwość wyburzenia budynków, które są posadowione na działce rolnej. Gospodarstwo rolne, które jest przedmiotem sprzedaży, posiada cenę ofertową w wysokości 6 200 000 złotych.

W ofercie WGN Leszno znajduje się jeszcze inna propozycja sprzedaży gruntu rolnego. Jest to również oferta na wyłączność, a więc dostępna jest wyłącznie w biurze WGN Leszno. Przedmiotowa nieruchomość znajduje się w miejscowości Bełcz Górny. Na działce o powierzchni 5000 metrów kwadratowych znajduje się dom o powierzchni 90 metrów kwadratowych. Grunt rolny położony jest 7 km od Góry oraz Wąsosza. W skład domu mieszczącego się na posesji przedmiotowej nieruchomości wchodzi: pokój dzienny o powierzchni 30 metrów kwadratowych, sypialnia o powierzchni 15 metrów kwadratowych, sypialnia o powierzchni 25 metrów kwadratowych, kuchnia o powierzchni 20 metrów kwadratowych, łazienka o powierzchni 10 metrów kwadratowych, wiatrołap o powierzchni 15 metrów kwadratowych, oraz przedpokój o powierzchni 15 metrów kwadratowych.

Na terenie gruntu wybudowane są również budynki gospodarcze, istnieje możliwość dokupienia gruntów ornych o powierzchni około 1 hektara.
Przyszły właściciel posiada kilka możliwości adaptacji działki inwestycyjnej. Może na przykład stworzyć na terenie gruntu dom o charakterze mieszkalnym, ośrodek agroturystyczny czy założyć hodowlę zwierząt. Działka rolna wraz z zabudową została wystawiona na sprzedaż za 130 000 złotych.

Powyższe działki rolne wraz z zabudowani stanowią jedynie przykłady, dzięki którym inwestorzy mogą lepiej zobrazować sobie bieżącą ofertę na rynku nieruchomości. Działki rolne, pomimo ograniczonej dostępności, stanowią atrakcyjną formę lokaty kapitału. Nie dziwi więc fakt, że biura nieruchomości zgłaszają całkiem sporo zapytań o tego rodzaju nieruchomości. Czasami zakup działki rolnej, przetrzymanie jej w portfelu inwestycyjnym, odrolnienie i późniejsza sprzedaż, może okazać się bardzo lukratywnym sposobem na pomnożenie inwestorskiego kapitału.

Redakcja
Komercja24.pl