komentarze, opinie, gospodarka

GUS: Wyższa wartość funduszy inwestycyjnych w 2020 roku

Attila Krocsek
317,3 mld złotych – tyle na koniec 2020 roku wyniosła wartość aktywów zgromadzonych przez polskie fundusze inwestycyjne. To wzrost o 1% w stosunku do roku poprzedniego, gdy zgromadzono na nich łącznie 314,2 mld złotych – wynika z lipcowych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Zdaniem ekspertów fintechu BlockBen, sposoby inwestowania Polaków będą ewoluować, także z uwzględnieniem nowoczesnych kierunków, takich jak kryptowaluty.

Spis treści:
Jak przystąpić do funduszu inwestycyjnego?
Zarabiać można nie tylko w funduszach

Jak wynika z danych GUS, zgodnie z informacją o złożonych sprawozdaniach finansowych, w końcu 2020 roku w Polsce funkcjonowało ogółem 737 funduszy inwestycyjnych. Wynik z operacji funduszy inwestycyjnych był w ubiegłym roku dodatni i wyniósł 10 mld zł. O ponad 3 miliardy złotych wzrosła łączna wartość aktywów zgromadzonych przez fundusze inwestycyjne, co może sprawić, że wiele osób zacznie się zastanawiać, czym one są i jak do nich przystąpić.

– W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że fundusz inwestycyjny jest jak jeden duży portfel, do którego swoje pieniądze wkładają różni inwestorzy. Nie musisz mieć dużej wiedzy o inwestowaniu czy dużych pieniędzy na koncie, by mieć swój udział w takim portfelu. Co ważne, później pieniądze z tego portfela są inwestowane na wiele różnych sposobów – np. w akcje lub obligacje. Każdy, kto dołączy do funduszu inwestycyjnego od początku wie, w jaki sposób te pieniądze będą inwestowane. Osiągnięty zysk jest dzielony proporcjonalnie, w zależności od tego, ile pieniędzy włożył do niego dany inwestor – tłumaczy Attila Krocsek, ekspert estońskiej firmy fintechowej BlockBen.

Jak przystąpić do funduszu inwestycyjnego?
Eksperci podkreślają, że swoją przygodę z funduszem inwestycyjnym można rozpocząć na dwa sposoby. Pierwszy z nich zakłada konsultację z doradcą finansowym (niezależnym lub pracującym w banku, z którego korzystamy), który po rozmowie na temat potrzeb użytkownika, dopasuje fundusz pod nasz plan, określi poziom ryzyka i będzie monitorować wyniki inwestycji. Druga droga jest poniekąd prostsza.
– Dzięki dynamicznie powstającym platformom sprzedaży funduszy inwestycyjnych w Internecie, można dokonać wszystkich formalności nie wychodząc z domu. Największą zaletą tej formy jest dostęp do narzędzi monitorujących wyniki poszczególnych funduszy. Możemy zatem trzymać rękę na pulsie i sami decydować o swoich finansach. Najpierw warto jednak dużo przeczytać o funduszach inwestycyjnych – trzeba wiedzieć, jak to funkcjonuje i w co warto „wejść” – dodaje Attila Krocsek.

Zarabiać można nie tylko w funduszach
Dane GUS wydają się pokazywać, że fundusze inwestycyjne cieszą się dużą popularnością. Eksperci zauważają jednak, że rynek inwestycyjny ewoluuje i da się odnotować rosnące zainteresowanie innymi rozwiązaniami finansowymi, które umożliwiają bardziej zróżnicowane inwestowanie.

– Kryptowaluty stają się ciekawym rozwiązaniem dla wielu osób. Nie tylko są coraz bardziej popularne, ale również coraz bardziej uregulowane i akceptowalne w płatnościach. Dlatego, choć przez ich zmienność ryzyko inwestycyjne jest wysokie, rośnie liczba sposobów inwestowania w kryptowaluty. Jednym z takich rozwiązań jest tworzony przez nas BlockBen Index Token. W skład BIT TOP20+ wchodzą kryptowaluty o znaczącym potencjale oraz stabilne aktywo kryptowalutowe oparte na złocie. Wartość BIT posiadanego przez klientów zmienia się zgodnie z wynikami kryptowalut znajdujących się za BIT TOP20+ – zauważa Attila Krocsek.

Eksperci podkreślają, że choć konieczne jest oddzielenie funduszy inwestycyjnych od innych rozwiązań finansowych, to rosnące możliwości inwestycyjne świadczą o szybkiej ewolucji rynku finansowego w ostatnich latach.

Autor: Attila Krocsek, ekspert estońskiej firmy fintechowej BlockBen.