Aura za oknem skutecznie sprawia, że o domowym wystroju myślimy coraz… cieplej. Wzrasta zainteresowanie dekoracjami i dodatkami, których zadaniem jest uczynienie czterech ścian bardziej przytulnymi i klimatycznymi. Najważniejsze trendy nowego sezonu komentuje platforma Homebook.pl.
Spis treści:
Przedłużenie wakacji
Eko i vintage – w trosce o planetę
Lagom – filozofia multifunkcjonalizmu
Velvet ciągle na topie
Jesień to czas, gdy wprowadzamy zmiany we wnętrzach przede wszystkim za pomocą niewielkich modyfikacji aranżacyjnych – zaawansowane remonty przeprowadzamy wiosną i latem (z badania przeprowadzonego przez Homebook.pl w maju wynika, że prace remontowe w ciągu ostatnich trzech miesięcy przeprowadziło 47% ankietowanych). W sezonie jesienno-zimowym zmiany najczęściej związane są z odświeżeniem wnętrz – jakie trendy warto uwzględnić podczas tworzenia nowych aranżacji?
Przedłużenie wakacji
Wszystko wskazuje na to, że styl boho, który tak polubiliśmy wiosną i latem zostanie w naszych domach zdecydowanie dłużej. Letnie aranżacje, zdominowane przez naturalne dodatki i subtelną kolorystykę będziemy uzupełniać mocniejszymi, jesiennymi akcentami, dostosowanymi do pory roku.
Letni minimalizm znajduje odzwierciedlenie przede wszystkim w kolorystyce. Po okresie, w którym w naszych domach królowały szarości i popiele, do łask wróciły kolory ziemi – khaki, oliwkowa, pistacjowa zieleń oraz ponadczasowy beż. W modnych wnętrzach mieszają się jego różne odcienie: od barwy piasku i kawy z mlekiem, po aromatyczny karmel i pikantny cynamon. Razem tworzą zmysłową i rozgrzewającą mieszankę – idealną na chłodne dni.
Eko i vintage – w trosce o planetę
Design z drugiej ręki to tendencja zyskująca rzesze zwolenników – używanych dodatków wnętrzarskich poszukujemy już nie tylko na targach staroci i w serwisach ogłoszeniowych, ale również na grupach portalów społecznościowych i… w osiedlowych wiatach śmietnikowych. Te ostatnie nierzadko kryją prawdziwe gratki dla wszystkich miłośników stylu PRL. Dodatki i meble z drugiej ręki to ukłon w stronę odpowiedzialnego projektowania i wykorzystania przedmiotów, które zostały już wyprodukowane.
– Na popularność stylu eko ma wpływ także rosnąca świadomość w zakresie materiałów i surowców. Po branży odzieżowej, przyszedł czas również na design – wybierając wyposażenie domów i mieszkań, coraz częściej zwracamy uwagę na to, z czego powstały przedmioty, którymi się otaczamy – mówi Anna Poprawska z platformy Homebook.pl.
Rośnie niechęć do plastiku, a coraz większym zainteresowaniem cieszą się ponadczasowe drewno, kamień oraz naturalne materiały (len, juta, bawełna), które pozostają w trendach, bez względu na sezon.
Lagom – filozofia multifunkcjonalizmu
W konsekwencji lockdownu i długiego czasu, który spędzaliśmy w domu, aranżacja wnętrza zaczęła spełniać funkcję psychologiczną, dając poczucie bezpieczeństwa, stabilizacji. Zmianą jest także rozszerzenie funkcji mieszkania czy domu – tu pracujemy, odpoczywamy, gotujemy, realizujemy pasje. Na znaczeniu zyskał więc szwedzki lagom – pojęcie odnoszące się do balansu, multifunkcjonalności wnętrza, które ma odpowiadać na wszystkie potrzeby swoich mieszkańców. W odpowiedzi na ten trend, osoby urządzające swoje cztery kąty przywiązują wagę przede wszystkim do ich użyteczności, nierzadko stawiając tę kwestię ponad eleganckim (i niepraktycznym) wystrojem.
Velvet ciągle na topie
Zgodnie z trendami meblarskimi na jesień i zimę 2020/2021, w naszych domach będzie przybywać mebli o miękkich, opływowych kształtach. Tę zmianę najłatwiej zauważyć w salonie. Kanapy i fotele zyskują zaokrąglone kształty, a miejsce prostokątnych puf i stolików zajmują modele o cylindrycznej formie. Welurowe sofy nadal są najbardziej pożądanymi, zmienia się jednak kolorystyka – coraz mniejszą popularnością cieszą się ciemne odcienie, takie jak purpura, granat, butelkowa zieleń, a coraz większą – subtelne beże i pastele.
Zmiany aranżacyjne w nowym sezonie przeprowadzamy coraz częściej. Z danych Homebook.pl, platformy gromadzącej niemal 700 tysięcy zdjęć pomieszczeń, wynika, że we wrześniu br. użytkownicy najczęściej poszukiwali w sieci pomysłów na dekoracje ścienne (w tym tapety), nie spada także popularność inspiracji w duchu industrialnym oraz ze złotymi dodatkami w roli głównej.
Trendy wnętrzarskie na jesień i zimę 2020/2021 stanowią odpowiedź na palącą potrzebę stabilizacji i bezpieczeństwa. Stonowane kolory, naturalne materiały i opływowe formy budują we wnętrzu wrażenie harmonii, która sprawi, że każdy – bez względu na gust i preferowany styl – poczuje się w nim dobrze.
Źródło: Homebook.pl