Polski sektor hotelarski ma się w ostatnich latach dobrze. Po załamaniu spowodowanym pandemią koronawirusa, kiedy to wszystkie nieruchomości komercyjne działające w sektorze hotelarskim zostały zamknięte, obecnie obiekty noclegowe w kraju cieszą się dużą popularnością. Inwestorzy chętnie przyglądają się bieżącym ofertom nieruchomości komercyjnych na sprzedaż i czekają, aż pojawi się obiekt, który będzie spełniał ich oczekiwania inwestycyjne.
Spis treści:
Sektor hotelarski w Polsce już po kryzysie…?
Czy warto inwestować w obiekty noclegowe?
Duży czy mały hotel?
Jakie hotele na sprzedaż czekają obecnie na inwestorów?
Sektor hotelarski w Polsce już po kryzysie…?
Sektorowi hotelarskiemu nie było łatwo w okresie pandemii koronawisura, kiedy to wprowadzono lockdown. W jego następstwie sektor hotelarski praktycznie przestał funkcjonować. Dla hotelarzy był to trudny okres i czas prawdziwej próby. Ci, którzy byli w stanie utrzymać nierentowne obiekty, mogli powrócić do odbudowywania swoich biznesów.
Krótko po tym, jak hotele wznowiły działalność, przeżyły prawdziwe oblężenie. Polacy chętnie decydowali się na urlop w kraju, rezygnując tym samym z wyjazdów zagranicznych. Dzięki temu hotelarze mogli stanąć na nogi i wrócić do prężnej działalności.
Czy warto inwestować w obiekty noclegowe?
Inwestorzy stale śledzą rynek nieruchomości w poszukiwaniu atrakcyjnych inwestycji. Nieruchomości komercyjne uznawane są za stabilna oraz względnie bezpieczną lokatę kapitału. Z tego względu stanowią dla inwestorów atrakcyjną opcję do ulokowania kapitału finansowego. Jednak nie wszystkie obiekty komercyjne są dla nich tak samo atrakcyjne. Wiele zależy od lokalizacji inwestycji, jej potencjału oraz możliwości rozbudowy lub reorganizacji nieruchomości. Istotną rolę odgrywa również wielkość działki inwestycyjnej, na które posadowiony jest hotel. Jeśli jest ona duża, to inwestor będzie mógł ją swobodnie zagospodarować, co zwiększy atrakcyjność oferty obiektu. Może na przykład pokusić się o stworzenie strefy rekreacyjnej, miejsca do grillowania czy po prostu budowy dużego parkingu. Jeśli obiekt dobrze prosperuje i istnieje taka możliwość, to inwestor może także wybudować na terenie działki kolejny obiekt komercyjny.
Duży czy mały hotel?
Każdorazowo przy wyborze idealnej nieruchomości komercyjnej inwestor staje przed dylematem, czy postawić na dużą nieruchomość komercyjną, czy może mniejszy obiekt hotelowy. Wybór uzależniony jest od kilku czynników. Przede wszystkim inwestor musi określić budżet, jakim dysponuje na zakup nieruchomości komercyjnej w sektorze hotelowym. Kolejną kwestią są jego indywidualne preferencje i oczekiwania względem obiektu. Jeśli zależy mu na większych przychodach, powinien zainwestować w obiekt oferujący większą liczbę pokoi hotelowych na wynajem, lub wybrać taką nieruchomość, która będzie oferowała luksusowe apartamenty do wynajęcia po wyższej niż standardowa cenie. Jeśli natomiast inwestor preferuje bardziej kameralne inwestycje, to może postawić na obiekt butikowy, który zapewni mu większy spokój i mniejszą logistykę, jednak również niższe przychody. Hotele butikowe często oferuję jedynie kilka-kilkanaście pokoi i w porównaniu z dużymi komercyjnymi obiektami hotelowymi przynoszą zazwyczaj mniejsze dochody. Obie opcje mogą jednak stanowić atrakcyjne źródło przychodów. Ostateczny wybór jest jednak zależy od budżetu inwestora, jego wiedzy na temat tego sektora rynku nieruchomości komercyjnych oraz jego oczekiwań względem inwestycji.
Jakie hotele na sprzedaż czekają obecnie na inwestorów?
Obecnie na rynku nieruchomości komercyjnych dostępnych jest sporo obiektów o charakterze noclegowym, które czekają na nowego właściciela. Warto zapoznać się z pełną ofertą rynkową, ponieważ czasem może trafić się prawdziwa rynkowa perełka.
Poniżej prezentujemy kilka przykładowych ofert hoteli na sprzedaż, które pochodzą z bazy biur WGN.
WGN Ustroń jest wyłącznym agentem sprzedaży atrakcyjnego hotelu, położonego w miejscowości Ustroń. Obiekt hotelowy ma powierzchnię 1336 metrów kwadratowych i liczy 4 kondygnacje. Działka inwestycyjna, na której znajduje się hotel na sprzedaż, ma powierzchnię 2200 metrów kwadratowych. Obiekt stanowi pełną własność a dojazd do obiektu zapewniony jest drogą asfaltową. W obiekcie znajdują się: hol, recepcja, strefa SPA, w pełni wyposażona kuchnia z zapleczem magazynowym i chłodnią, kotłownia, 3 sale restauracyjne, biuro, toalety. Hotel na sprzedaż oferuje 18 pokoi z łazienkami. Część z nich posiada balkony. Pokoje są różnej wielkości, dzięki czemu można je inaczej zagospodarować. Poddasze jest do wykończenia i daje możliwość stworzenia dodatkowych 5 pokoi hotelowych. Hotel sprzedawany jest wraz z całym wyposażaniem. Na terenie posesji znajduje się parking. Cena ofertowa wynosi 5 499 000 złotych, co daje 4 116 złotych za metr kwadratowy nieruchomości inwestycyjnej.
WGN Sosnowiec jest wyłącznym agentem sprzedaży atrakcyjnego hotelu, który położony jest w Tarnowskich Górach. budynek o powierzchni nieco ponad 1737 metrów kwadratowych powstał w 2009 roku i liczy 4 kondygnacje. Działka inwestycyjna, na której stoi hotel na sprzedaż, ma powierzchnię 2154 metrów kwadratowych. Nieruchomość komercyjna stanowi pełną własność. Dojazd do posesji zapewniony jest drogą asfaltową. Atutem obiektu jest lokalizacja niedaleko lotniska, które znajduje się w odległości około 20 km od hotelu. Obiekt prezentuje bardzo dobry stan techniczny. W 2010 roku przeszedł remont, który obejmował cały budynek, w tym pokoje, łazienki, kuchnię, restaurację, salę konferencyjną, hole i dach. Obiekt sprzedawany jest wraz z całym wyposażeniem hotelowym. Cena ofertowa nieruchomości inwestycyjnej wynosi 2 860 000 złotych, co daje 1 646 złotych za metr kwadratowy obiektu na sprzedaż.
WGN Myszków jest wyłącznym agentem sprzedaży hotelu, który położony jest w Sarnowie. Nieruchomość inwestycyjna na sprzedaż ma powierzchnię 3500 metrów kwadratowych i posiada 3 piętra. Obiekt stanowi pełną własność, a dojazd do posesji zapewniony jest drogą asfaltową. Działka, na które posadowiony jest obiekt komercyjny, liczy 9000 metrów kwadratowych, co stwarza duże możliwości inwestycyjne. Hotel na sprzedaż usytuowany jest bezpośrednio przy drodze szybkiego ruchu DK1, co umożliwia swobodny dojazd do miast takich jak Wrocław, Katowice, Częstochowa czy Warszawa. Obiekt oferuje 60 miejsc noclegowych rozlokowanych w 26 pokojach. Są to pokoje 1-, 2-, oraz 3-osobowe z łazienkami. W ofercie jest również przestronny apartament na wynajem. W obiekcie znajdują się również 3 sale konferencyjno-bankietowe. Na terenie posesji mieści się plac zabaw dla najmłodszych oraz atrakcje takie jak piłkarzyki, stoły bilardowe, stół do ping-ponga etc. Przed obiektem znajduje się parking a cała posesja jest objęta monitoringiem. Obecnie na terenie posesji jest kolejny budynek w trakcie budowy. Świadczy to o dużym obłożeniu hotelu i zapotrzebowaniu na kolejną przestrzeń. Cena ofertowa hotelu na sprzedaż wynosi 13 000 000 złotych, co daje 3 714 złotych za metr kwadratowy nieruchomości inwestycyjnej na sprzedaż.
Czy warto inwestować w hotele? Jak najbardziej, taka lokata kapitału finansowego może okazać się bardzo dobrym posunięciem ze strony inwestora. Powinien on jednak gruntownie przeanalizować opłacalność inwestycji a także oszacować, w jakim czasie może liczyć na zwrot z inwestycji i uzyskiwanie przychodów.
Redakcja
Komercja24.pl