Informacje dnia

Ideograf Pauliny Czurak-Czapiewskiej: tworzenie architektury przyszłości

1 OKK_PR_PAULINA_IDEOGRAF-089 kopia Duży
„Design, którego jedyną rolą jest upiększanie świata, nie ma szans przetrwać” – mówi Paulina Czurak-Czapiewska, właścicielka sopockiego biura architektonicznego Ideograf, które od 2008 roku realizuje projekty w segmencie ultrapremium. Pracownia, pod czujnym okiem tej charyzmatycznej liderki, redefiniuje relacje między architekturą a otaczającym ją środowiskiem, tworząc przestrzenie, które naturalnie koegzystują z lokalnym krajobrazem i kulturą.

Pracownia Ideograf ma na swoim koncie liczne projekty kubaturowe, koncepcje luksusowych wnętrz oraz architektury krajobrazu. Obecnie tworzy ją zespół czternastu architektów pracujących w Sopocie, gdzie znajduje się główna siedziba firmy, oraz czterech architektów w oddziale w Düsseldorfie. Charyzmatyczna i dynamiczna architekt Paulina Czurak-Czapiewska, niczym Neri Oxman, nieustannie wprowadza innowacyjne technologie do swojej pracowni, czyniąc proces projektowania symbiotycznym. Jej celem jest tworzenie architektury przyszłości – harmonijnej, koegzystującej z naturą i lokalną kulturą, stającej się integralną częścią miejsca, w którym powstaje.

Postrewolucja, czyli powrót do natury

Architektura w wydaniu Ideograf przeobraża relacje między materią a środowiskiem, tworząc przestrzenie, które są nie tylko funkcjonalne, ale również świadomie wpisane w lokalny krajobraz. Paulina Czurak-Czapiewska dostrzega, że industrializacja narzuciła schemat powtarzalności, przez co budynki i przestrzenie miejskie, niezależnie od swojego położenia, wyglądają niemal identycznie. Pracownia redefiniuje tradycyjne podejście do architektury, odchodząc od modelu powtarzalnych form i uniwersalnych projektów. Architektka wraz z zespołem dąży do stworzenia unikalnych przestrzeni inspirowanych lokalnym kontekstem. „Rewolucja przemysłowa narzuciła na nas paradygmat linii produkcyjnej, dlatego budynki, a nawet całe miasta, są tworzone z powtarzających się elementów i materiałów. Powstają obiekty, które w gruncie rzeczy są identyczne bez względu na to, czy powstają w Krakowie, Wrocławiu czy Sopocie. Staram się wyjść poza ten schemat” – tłumaczy. Jej projekty są odpowiedzią na potrzebę indywidualizacji przestrzeni, przy jednoczesnym wpisaniu się w kontekst miejsca i jego naturalne otoczenie.

Symbioza nauki, inżynierii, designu i sztuki

Twórczość Ideograf opiera się więc na symbiozie czterech dziedzin: nauki, inżynierii, designu i sztuki. Każda z tych dziedzin wzajemnie się przenika, wzmacniając efektywność i innowacyjność tworzonych rozwiązań. „Design, którego jedyną rolą jest upiększanie świata, nie ma szans przetrwać” – zaznacza Czurak-Czapiewska. Obecne projekty pracowni, inspirowane naturą, ewoluują w kierunku, w którym to natura staje się inspirowana designem, co pozwala tworzyć przestrzenie o nieprzeciętnej funkcjonalności i estetyce. Ta zmiana perspektywy otwiera nowe możliwości projektowania miejsc w pełni zintegrowanych z otaczającym ekosystemem.

[fragment artykułu]

Źródło: Pracownia Ideograf
materiał prasowy