Innowacyjne projekty typu mixed-use są wizytówką sektora nieruchomości inwestycyjnych w Polsce. Projekty typu mixed-use łączą w sobie kilka funkcji, co sprawia, że obiekty te stanowią kompleksową odpowiedź na bieżące potrzeby najemców, którzy działają w różnego rodzaju branżach. Coraz licznej wypełniają rynek sprawiając, że wielu inwestorów uważa je za projekty przyszłości, które zaznaczą wyraźną pozycję na rynku nieruchomości inwestycyjnych. Inwestorzy obserwują stale rynek i na realizację kolejnych projektów tego rodzaju z pewnością wybiorą najbardziej dogodny dla sektora nieruchomości komercyjnych czas.
Spis treści:
Wielofunkcyjność to zaleta
Funkcje łączone oszczędzają czas
Jakie są oczekiwania przyszłych najemców?
Jak wygląda inwestycja mixed-use?
Działki pod projekty typu mixed-use
Trudny czas dla dużych inwestycji komercyjnych
E-commerce wciąż sojusznikiem rynku nieruchomości w Polsce
Inwestycji mixed-use może przybywać
Wielofunkcyjność to zaleta
Inwestycje typu mixed-use skupiają wokół siebie coraz większą liczbę zwolenników. Ich niewątpliwym plusem jest wielofunkcyjność, która sprawia, że obiekty tego rodzaju przyciągają większą liczbę najemców. Za nimi podążają klienci, którzy chętnie skorzystają z usług firm, które wynajmują powierzchnię w obiektach wielofunkcyjnych.
Inwestycje typu mixed-use oferują dostęp do szerokiego wachlarza usług. Obiekty takie mogą siłą rzeczy liczyć na większą liczbę odwiedzających.
Dobrym przykładem są centra handlowe, które poza lokalami handlowo-usługowymi, oferują również biura na wynajem, dostęp do kinowego multiplexu czy hotel.
Funkcje łączone oszczędzają czas
Możliwość dokonania zakupów w obrębie jednego obiektu ma jeszcze jedną, praktyczną zaletę – oszczędza czas klientów. Zamiast udać się na zakupy w kilka miejsc, mogą dokonać ich w obrębie jednej lokalizacji. W obecnych czasach, kiedy świat dosłownie pędzi, jest to duży plus.
Takie połączenie funkcji jest korzystne również w przypadku, kiedy z obiektu korzystają najemcy biurowi. Jeśli biura znajdują się w tym samym obiekcie, co lokale handlowo-usługowe czy strefy gastronomiczne, to pracownicy biurowi mogą korzystać z nich w przerwach od pracy.
Jakie są oczekiwania przyszłych najemców?
Inwestycje mixed-use mogą łączyć ze sobą funkcje różnego rodzaju. Mogą to być obiekty magazynowo-biurowe, mieszkaniowo-handlowe lub handlowo-rozrywkowe. Niezależnie od funkcji, jaką pełnią inwestycje typu mixed-use, ich najemcy mają często sprecyzowane oczekiwania. Ważne jest dla nich, aby budynek powstał przy użyciu dobrej jakości materiałów budowlanych i wykończeniowych. Istotne jest skomunikowanie obiektu z poszczególnymi dzielnicami miasta, dlatego bardzo ważna jest bliskość przystanków komunikacji miejskiej. Najemcy zwrócą też uwagę na liczbę miejsc do parkowania. Zaletą są podziemne parkingi, które oferują najemcom możliwość wynajęcia kilku miejsc parkingowych wyłącznie dla przedstawicieli swojej firmy. Ważne jest też, aby oferta najemców była widoczna z ulicy, co samo w sobie będzie stanowiło reklamę przedsiębiorstwa. Oczywiście jest to bardziej istotne dla firm, które działają w branży usługowo-handlowej. Dla najemców obiektów biurowo-magazynowych znacznie bardziej istotny będzie dostęp do dróg krajowych i autostrad, których bliskość usprawni procesy logistyczne w przedsiębiorstwie. Potencjalni najemcy zwrócą również uwagę na liczbę konkurentów działających w tej samej branży, jacy występują w najbliższej okolicy.
Jak wygląda inwestycja mixed-use?
Przykładów inwestycji typu mixed-use jest w Polsce coraz więcej. W stolicy Dolnego Śląska rozpoznawalnym projektem tego rodzaju jest Sky Tower. Projekt ten sprzyja zarówno inwestorom, jak również mieszkańcom Wrocławia. Na dolnym poziomie znajduje się galeria handlowa, natomiast na wyższym powierzchnie biurowe na wynajem. W wieży, któa jest elementem charakterystycznym inwestycji, zlokalizowane są apartamenty na wynajem, a także komfortowe apartamenty na sprzedaż. Niemal na samej górze wieży znajduje się punkt widokowy, który stanowi atrakcję zarówno dla mieszkańców miasta, jak i turystów, którzy chcą podziwiać panoramę miasta z lotu ptaka. Wprawdzie obecnie Sky Tower we Wrocławiu przechodzi metamorfozę, w tym zmianę powierzchni podzielonej na poszczególne funkcje budynku. Jest to najlepszy przykład na to, że potrzeby na rynku cały czas się zmieniają i aby obiekty komercyjne mogły na nim przetrwać, muszą nieprzerwanie dostosowywać się do nowych trendów.
Poza szeroką ofertą, Sky Tower posiada podziemny parking. Inwestycja cechuje się na tyle dogodną lokalizacją, że można swobodnie dostać się do niej autobusem i tramwajem. Okoliczne uliczki również umożliwiają parkowanie, dzięki czemu nie jest konieczny wjazd do podziemnego parkingu. Ponadto inwestycja zlokalizowana jest w niewielkiej odległości od dworca, dzięki czemu osoby przyjezdne mogą łatwo do niej dotrzeć.
Działki pod projekty typu mixed-use
Z uwagi na swoją wielofunkcyjność, projekty typu mixed-use cechują się dużą kubaturą. Aby pomieścić w sobie przestrzeń potrzebną pod różne funkcje, inwestor musi zbudować obiekt na tyle duży, który to umożliwi. Inwestycje tego rodzaju mogą być budowane zarówno na dużych gruntach, jak i stosunkowo niewielkich działkach budowlanych. Z projektami realizowanymi na małych terenach mamy najczęściej do czynienia w dużych aglomeracjach miejskich. Dostęp do atrakcyjnych działek jest w miastach na tyle ograniczony, że inwestorzy zamiast wszerz, muszą budować w górę. Oczywiście nie każda działka umożliwia budowę wysokich obiektów, dlatego inwestorzy każdorazowo weryfikują Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP).
Trudny czas dla dużych inwestycji komercyjnych
Obecna sytuacja gospodarcza nie sprzyja inwestorom, którzy planują rozpoczęcie realizacji nowych projektów komercyjnych. Gospodarka nie jest stabilna, inflacja jest bardzo wysoka a ceny materiałów budowlanych i wykończeniowych niebotycznie drogie. Inwestorzy mają przy tym na uwadze, że producenci zapowiadają kolejne podwyżki , które mogą pojawić się zaraz po nowym roku. Oznacza to, że inwestorzy nie mają co liczyć na tanią realizację swoich projektów.
Ze względu na niesprzyjające warunki, część inwestorów odkłada decyzję o realizacji projektu inwestycyjnego w czasie.
E-commerce wciąż sojusznikiem rynku nieruchomości w Polsce
Niezmiennie sojusznikiem rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce, w tym obiektów typu mixed-use, jest rynek e-commerce, który notuje stały rozwój. Przedsiębiorcy, którzy działają w sprzedaży internetowej, wykorzystują obecny, sprzyjający im czas. Polacy, pamiętając pandemię koronawirusa i całkowity lockdown, w dalszym ciągu chetnie kupują przez Internet. Te zwyczaje zakupowe przyczyniają się do dalszego rozwoju branży e-commerce. Przedsiębiorcy działający online rozwijają cały czas swoje firmy, w efekcie zwiększając również swoje zapotrzebowanie na powierzchnię biurowo-magazynową.
Inwestycji mixed-use może przybywać
Wprawdzie sytuacja ekonomiczno-gospodarcza w kraju nie jest obecnie sprzyjająca. Niemniej można się spodziewać, że gdy sytuacja zacznie się poprawiać, inwestorzy otworzą się bardziej na projekty typu mixed-use. Polacy przychylnym okiem spoglądają na tego rodzaju realizacje komercyjne. Inwestycje tego rodzaju przyciągają zarówno najemców, jak również ich klientów i kontrahentów.
Redakcja
Komercja24.pl