Nastroje wśród inwestorów są optymistyczne – choć szybko rosnąca podaż może tymczasowo utrzymać presję na stawki czynszu. Takie wnioski płyną z raportu RICS„Poland Commercial Property Monitor Q4 2015”.
Wskaźnik nastrojów najemców zdecydowanie wspiął się w górę wciąż jednak pozostając w negatywnym obszarze i osiągając (-9). Pod koniec minionego roku popyt ze strony najemców znacząco przyspieszył we wszystkich sektorach rynku na czele z biurowym. Podaż wolnej powierzchni nadal znacząco rosła, przede wszystkim w sektorze biur. W efekcie we wszystkich sektorach rynku wzrosła wartość pakietów zachęt ze strony właścicieli nieruchomości. Eksperci RICS podkreślają, że wobec przewagi wzrostu podaży nad wzrostem popytu w nadchodzących 12 miesiącach oczekiwany jest spadek stawek czynszu w większości sektorów, z niewielkim wzrostem w sektorze powierzchni handlowych typu prime.
Rynek inwestycyjny
Wskaźnik nastrojów inwestorów w czwartym kwartale wzrósł do +37 i był to najlepszy rezultat od 2011 roku sygnalizujący zdecydowane tempo poprawy ogólnej dynamiki rynku inwestycyjnego. Oczekiwania odnośnie do wartości kapitałowych w perspektywie 12 miesięcy są na powrót pozytywne, z oczekiwanym wzrostem cen najlepszych lokalizacji we wszystkich sektorach rynku.
Komentarz eksperta:
„W minionym roku obserwowaliśmy w Polsce wysoką aktywność inwestorów, której efektem były transakcje o łącznej wartości ok. 4 miliardów EUR. Wzrosło zainteresowanie nieruchomościami biurowymi na rynkach regionalnych i to tam miało miejsce 57% wszystkich transakcji w sektorze biur.Mimo rosnącej podaży powierzchni biurowejwysoki popyt pozwolił na utrzymanie stawek czynszu i współczynników powierzchni niewynajętej na praktycznie niezmienionym poziomie, dając inwestorom sygnał o stabilności rynków poza Warszawą. Na wysoki wolumen transakcji, poza atrakcyjnością inwestycyjną samych nieruchomości, duży wpływ miał dogodny dostęp do finansowania oferowany przez banki zachodnie, dla których regionalne rynki biurowe nie były dotychczas oczywistym celem lokowania środków. Jednakże, obecne zmiany gospodarczo-polityczne w kraju mogą negatywnie wpłynąć na warunki finansowania transakcji inwestycyjnych oferowane szczególnie przez polskie banki”.Małgorzata Cieślak-Belgy MRICS, Partner, REINO Partners.