Inwestowanie w nieruchomości biurowe w największych polskich miastach trwa nieprzerwanie. Inwestorów przyciągają atuty dużych aglomeracji miejskich, które stwarzają dogodność do szybkiego znalezienia potencjalnych najemców. Deweloperzy, którzy mają w planach duże, flagowe inwestycje, także chętnie wybierają największe miasta w kraju.
Spis treści:
Warszawa kusi najbardziej
Poznań zwiększa swoją atrakcyjność
Wrocław trzyma mocną pozycję
Łódź coraz bardziej biznesowa
Czy sektor biurowy podniesie się w pełni z kolan w 2022 roku?
Warszawa kusi najbardziej
W Warszawie buduje się obecnie dużo inwestycji komercyjnych o charakterze biurowym. Stolica przyciąga swoim potencjałem. To właśnie tutaj realizowane są najbardziej prestiżowe projekty biurowe.
Do inwestycji, które są obecnie w budowie w Warszawie, zaliczyć można m.in. projekt The Bridge. Budowa wieżowca usytuowanego przy Grzybowskiej 73 oraz Europejskim Placu 3 rozpoczęła się w ubiegłym roku, natomiast jej zakończenie planowane jest na końcówkę 2024 roku. Inwestorem projektu jest Ghelamco Poland. W ramach inwestycji powstaną biura w standardzie technicznym klasy A. Projekt architektoniczny przygotowała pracownia UNStudio z Holandii we współpracy z polskim biurem projektowym PBPP Projekt. Powierzchnia użytkowa tej nowoczesnej nieruchomości inwestycyjnej wyniesie 49 tys. m2, z czego na biura zostanie przeznaczona największa część, tj. 47 tys. m2.
Inny projektem realizowanym w Warszawie jest biurowiec P180 Warsaw. Deweloperem inwestycji jest Skanska. Rozpoczęcie budowy miało miejsce w drugiej połowie 2020 roku, zaś jej zakończenie zostało zaplanowane na drugą połowę 2022 roku. Na powierzchni 32 tys. m2 inwestycja dostarczy na lokalny rynek biura w standardzie klasy A. Wysokościowiec powstaje u zbiegu ulic Puławskiej 180 oraz Domaniewskiej. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia PRC Architekci.
Poznań zwiększa swoją atrakcyjność
Stolica Wielkopolski również może poszczycić się rosnącą liczbą biurowców. Wiele inwestycji jest również w przebudowie, aby sprostać najnowszym rynkowym standardom. Chętnych do wynajmu biura w Poznaniu przebywa, a inwestorzy dostrzegają ten popyt i reagują na rosnące zapotrzebowanie.
Biurowiec E Nowy Rynek to jeden z projektów biurowych, jakie powstają na terenie Poznania. Jest to inwestycja spod szyldu dewelopera Skanska. Inwestycja biurowa powstaje u zbiegu ulic: Wierzbięcice oraz Stanisława Matyi. Budowa inwestycji rozpoczęła się pod koniec pierwszego kwartału 2021 roku, natomiast jej zakończenie inwestor zaplanował do połowy 2023 roku. Nowoczesny biurowiec dostarczy na poznański rynek niemal 29 tys. m2 powierzchni biurowej do wynajęcia. Budynek będzie liczył w sumie czternaście pięter naziemnych oraz jedno podziemne. Nad projektem czuwali architekci z pracowni JEMS Architekci.
Na terenie Poznania w dzielnicy Stare Miasto znajduje się nowa inwestycja biurowa, dzięki której na poznańskim rynku przybyło około 3,6 tys. m2 nowoczesnych biur na wynajem. Biurowiec Zielona 3 powstaje przy ulicy Zielonej 3 w Poznaniu. Termin oddania inwestycji do użytku przypada na bieżący rok. Jest to kameralny, czteropiętrowy budynek biurowy, który poza biurami na wynajem oferuje także powierzchnie handlowo-usługowe do wynajęcia.
Wrocław trzyma mocną pozycję
Stolica Dolnego Śląska również cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców poszukujących biur do wynajęcia. Dużym zainteresowaniem cieszą się budynki usytuowane blisko rynku, lub w prestiżowych biznesowych lokalizacjach na terenie miasta.
Jednym z takich projektów jest biurowiec Infinity, który powstaje w dzielnicy Fabryczna przy ulicy Nabycińskiej 2, na roku ulicy Legnickiej. Budowa inwestycji biurowej rozpoczęła się w ostatnim kwartale 2019 roku, a jej zakończenie zaplanowano na pierwszy kwartał 2023 roku. Całkowita powierzchnia biurowca ma wynosić ponad 22 tys. m2. Największą powierzchnie zajmą biura, na które przeznaczono prawie 19 tys. m2. Na pozostałej powierzchni będą znajdować się lokale handlowo-usługowe. Jest to inwestycja spod szyldu spółkek Avestus Real Estate w kooperacji z Tristan Capital Partners , za budowę odpowiada Eiffage Polska Budownictwo z Warszawy, natomiast za projekt architektoniczny biurowca odpowiadają architekci z pracowni AHR Architects. Inwestycja komercyjna Infinity we Wrocławiu dostarczy na rynek biura w standardzie klasy A. Wrocławski biurowiec posiada certyfikat BREEAM na poziomie Excellent.
Na terenie Wrocławia powstaje również prestiżowy projekt biurowy Quorum, którego budowa wystartowała w ostatnim kwartale 2020 roku, a zakończona ma zostać pod koniec trzeciego kwartału 2024 roku. Inwestorem projektu, który powstaje przy ulicy Sikorskiego, jest Cavatina Holding. Nieruchomość dostarczy na wrocławski rynek 80 tys. m2 powierzchni biurowej a także ponad 15 tys. m2 powierzchni mieszkalnej. Na inwestycję składają się cztery budynki, z czego jeden pełni funkcję mieszkalną, a trzy pozostałe to obiekty o charakterze biurowo-handlowym.
Łódź coraz bardziej biznesowa
O Łodzi od dłuższego czasu mówi się, że zyskuje miano kolebki biznesu. Na terenie miasta sukcesywnie przybywa inwestycji biurowych. Przedsiębiorcy coraz chętniej rozwijają tutaj swoje biznesy, poszukując komfortowych powierzchni biurowych pod swoje siedziby lub oddziały. Nie dziwi więc fakt, że na terenie miasta powstaje coraz więcej projektów biurowych.
Biurowiec React powstaje w Łodzi przy ulicy Piłsudskiego 24. Budowa inwestycji rozpoczęła się w 2019 roku. Inwestor, Echo Investment, planuje jej zakończenie już niebawem. Za projekt architektoniczny łódzkiego biurowca odpowiadają architekci z biura Litoborski + Marciniak Biuro Architektoniczne. Nieruchomość inwestycyjna dostarczy na lokalny rynek 50 tys. m2 nowoczesnej powierzchni biurowej i handlowo-usługowej.
Na najemców czeka już niedawno ukończona inwestycja biurowa o nazwie Nowa Milionowa 21. Jest to kameralny, dwupiętrowy budynek, położony u zbiegu ulic Milionowej oraz Kilińskiego w Łodzi. Budowa inwestycji wystartowała w czwartym kwartale 2020 roku i na jej ukończenie przeznaczono 15 miesięcy. Inwestorem projektu jest PHU „Stanley” Wojciech Świetlik. Inwestycja dostarczyła na łódzki rynek około 2,5 tys. m2 nowoczesnej powierzchni biurowej oraz handlowo-usługowej. Łódzki biurowiec oferuje najemcom komfortowe moduły, których powierzchnia zaczyna się od 20 m2.
Czy sektor biurowy podniesie się w pełni z kolan w 2022 roku?
Polska mapa biurowa stale zapełnia się nowymi projektami biurowymi. Pandemia mocno namieszała na rynku, a sektor biurowy był jednym z tych, który mocno odczuł jej skutki. Mimo wszystko inwestorzy i deweloperzy nie zaniechali swoich projektów. Obecnie, kiedy wielu pracowników powróciło do stacjonarnych biur, inwestycje komercyjne na powrót zyskują na zainteresowaniu. Wiele biznesów rozwinęło się w okresie pandemii, czego najlepszym przykładem są przedsiębiorstwa działające w branży e-commerce. To właśnie one potrzebują obecnie więcej powierzchni biurowej, niż zajmowały przed wybuchem pandemii. Nastroje inwestorów pozostają optymistyczne, chociaż zauważalna jest większa ich czujność i bieżąca obserwacja potrzeb najemców. W 2022 roku możemy spodziewać się przyrostu liczby nowych inwestycji biurowych, chociaż nie należy zapominać, że realizacja części projektów została wstrzymana bądź całkowicie zaniechana.
Redakcja
Komercja24.pl