rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Inwestowanie w nieruchomości poprzez rozwój nowoczesnego budownictwa w Polsce

alex-knight-309862-unsplash
Inwestowanie w nieruchomości poprzez rozwój nowoczesnego budownictwa staje się w Polsce coraz bardziej popularne. Innowacyjne budynki coraz mocniej zaznaczają w naszym kraju swoją obecność. Inteligentne rozwiązania, jakie stosowane są przy budowaniu nieruchomości komercyjnych, stale się rozwijają, zarówno w sektorze mieszkaniowym, jak i komercyjnym.

Spis treści:
Rynek nieruchomości komercyjnych
Największa konkurencja w magazynach
Inteligentne nieruchomości komercyjne
Nowoczesne technologie w budynkach
Rodzaj materiałów budowlanych i wykończeniowych
Kształt budynku ma znaczenie
Nie każdy inwestor jest chętny
Korzystna inwestycja dla nowoczesnych najemców

Rozwój nowoczesnego budownictwa mocno zaznaczył się na rynku nieruchomości komercyjnych, chociaż również w mieszkaniówce deweloperzy coraz chętniej wprowadzają innowacyjne rozwiązania technologiczne. Zapotrzebowanie na tego rodzaju nieruchomości stale rośnie, tak jak świadomość przedsiębiorców w temacie ekologii, dbania o środowisko i redukcji kosztów za pomocą innowacyjnych rozwiązań technologicznych.

Rynek nieruchomości komercyjnych

Bieżąca sytuacja na rynku nieruchomości komercyjnych nie prezentuje się jeszcze jak w okresie sprzed pandemii. Poszczególne sektory w różnoraki sposób radzą sobie z trudnościami, jakie napotkały na swojej drodze podczas okresu lockdownu. Zmieniły się także wymagania najemców. Większą uwagę przykłada się obecnie do bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy. Dotyczy to zarówno galerii handlowych, jak i biurowców czy magazynów. Mimo to zauważalny jest postęp ku nowoczesności w obrębie całego rynku.

Największa konkurencja w magazynach

Sektorem, który dość mocno interesuje się nowinkami technologicznymi i ekologicznymi, jest sektor magazynowy. Inwestorzy prześcigają się we wprowadzaniu do swoich obiektów nowoczesnych udogodnień, które przyciągną do nich najemców. Sytuacja ta wcale nie zaskakuje, ponieważ to właśnie sektor magazynów rozwinął się dynamicznie w okresie pandemii koronawirusa w Polsce.
W okresie trwającego lockdownu mocno rozwinął się rynek e-commerce, w związku z czym przedsiębiorcy działający w tej branży zaczęli poszukiwać dodatkowych miejsc do magazynowania swoich towarów. Wzrosło też zainteresowanie halami produkcyjnymi.
Sektor magazynowy szybko odpowiedział na to zapotrzebowanie. Nieruchomości komercyjne oddane do użytku, takie jak centra logistyczne, magazyny i hale produkcyjne, zaczęły szybko zapełniać się najemcami. Inwestorzy pilnowali więc utrzymania terminów oddania do użytku kolejnych projektów inwestycyjnych. Dodatkowo śledzili oni bieżące trendy rynkowe i w razie potrzeb
sukcesywnie wprowadzają nowoczesne rozwiązania technologiczne, aby utrzymać zainteresowanie najemców i przeprowadzać sprawnie proces komercjalizacji poszczególnych obiektów.

Inteligentne nieruchomości komercyjne

Co kryje się pod pojęciem nowoczesnego budownictwa? Uznaje się, że są to nieruchomości, przy których budowie zastosowane zostały inteligentne rozwiązania. Ich zadaniem jest sprawienie, aby budynki oddawane do użytku były bardziej energooszczędne i ekologiczne. Obiekty takie nie tylko wpisują się w nowoczesne trendy, ale także sprawiają, że eksploatacja budynku jest tańsza. Niewątpliwie przyszli najemcy uznają to za dużą korzyść.

Nowoczesne technologie w budynkach

Coraz częściej przy budowie nowych nieruchomości komercyjnych stosowane są panele fotowoltaiczne. Ich zadaniem jest pozyskiwanie energii ze słońca. Również rosnącym zainteresowaniem cieszą się pompy ciepła. W budynkach o charakterze komercyjnych montowane są też czasem rekuperatory, które pozwalają na odzyskanie energii termicznej i ponowne jej wykorzystanie. Dodatkowo rekuperacja zapewnia odpowiednią, stałą wentylację pomieszczeń w obiekcie.

Rodzaj materiałów budowlanych i wykończeniowych

Rodzaj materiałów budowlanych odgrywa niezwykle istotną rolę. Najlepiej, jeśli do budowy obiektu stosowane są wysokiej jakości materiały budowlane, które charakteryzują się wysoką i długoletnią trwałością.
W przypadku materiałów wykończeniowych dobrze, jeśli inwestor zwróci uwagę na ich oddziaływanie na środowisko naturalne. Obecnie dużą uwagę przykłada się do tego, czy materiały wykończeniowe są przyjazne środowisku oraz czy możliwy jest ich recykling w przyszłości.

Kształt budynku ma znaczenie

Istotną rzeczą, jaką każdy inwestor powinien mieć na uwadze jeszcze podczas projektowania obiektu, jest jego przyszły kształt. Najbardziej energooszczędne są proste formy, na przykład na bazie kwadratu lub prostokąta. Do tego bardziej ekonomicznym rozwiązaniem wydają się duże, otwarte przestrzenie, niż pojedyncze małe gabinety. Poza samym kształtem istotne jest też odpowiednie usytuowanie obiektu. Najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest wybudowanie obiektu w taki sposób, aby jego okna wychodziły na południe. Dzięki takiemu rozwiązaniu słońce będzie możliwie najdłużej dostarczać do wnętrza obiektu naturalnego źródła światła. Wyeliminuje to w pewnym stopniu konieczność wspomagania się sztucznym źródłem oświetlenia, co jest zarówno zdrowsze, jak i przyniesie oszczędności w postaci niższych rachunków za oświetlenie.

Nie każdy inwestor jest chętny

Tak, jak na rynku nie brakuje zwolenników nowoczesnego, ekologicznego budownictwa, tak w dalszym ciągu są na rynku inwestorzy nieprzekonani do tego rodzaju projektów inwestycyjnych.

Zwracają oni uwagę przede wszystkim na koszty budowy, które są wyższe niż w przypadku tradycyjnego budownictwa. Rzeczywiście tak jest, ponieważ niejednokrotnie zastosowanie lepszej jakości materiałów budowlanych a także zastosowanie w obiekcie nowoczesnych rozwiązań technologicznych, pociąga za sobą znacznie wyższe koszty ukończenia projektu. Mimo to w dłuższej perspektywie czasu jest to korzystne rozwiązanie. Inwestycja taka może się inwestorowi szybko zwrócić i to z nawiązką. Jednak to właśnie do inwestora należy podjęcie decyzji, czy zależy mu na długofalowej oszczędności i ekologicznej wizytówce dla należącej do niego nieruchomości komercyjnej, czy też znacznie istotniejsze są dla niego aktualne, niższe koszty budowy obiektu komercyjnego.

Korzystna inwestycja dla nowoczesnych najemców
Zainwestowanie w nieruchomość komercyjną tak, aby była ona uznawana za nowoczesny i ekologiczny budynek, może się jego właścicielowi bardzo opłacić. Obecnie dużo przedsiębiorstw zwraca uwagę na to, aby dbać o środowisko naturalne. Z tego względu chcą one być identyfikowane z takimi samymi budynkami, w których mieszczą się ich siedziby i oddziały. Firmy takie często poszukują do wynajęcia budynków, które będą stanowiły dla nich ekologiczną wizytówkę, wpisując się w politykę firmy.

Czy w 2022 roku rynek odpowie na potrzeby najemców? Obecnie ciężko stwierdzić, jaką drogę wybiorą inwestorzy realizujący komercyjne projekty. W związku z wybuchem pandemii i lockdownem, który miał miejsce, wiele materiałów jest obecnie trudno dostępnych. Stale wzrastają również ceny materiałów budowlanych, w związku z czym inwestorzy i deweloperzy coraz przychylniejszym okiem spoglądają w kierunku alternatywnych, tańszych rozwiązań. Nie oznacza to, że rezygnują oni ze stosowania nowoczesnych technologii i ekologicznych rozwiązań, jednak obecnie – w tym niepewnym gospodarczo czasie – biorą pod uwagę także kompromisowe, tańsze alternatywy. Inwestorzy mają bowiem na uwadze, że poza nowoczesnością budynku najemcy zwracają uwagę także na cenę najmu metra kwadratowego powierzchni komercyjnej.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora