Inwestowanie w nieruchomości w 2022 roku już niebawem się rozpocznie. Na co warto postawić, aby kapitał nie tylko w miarę szybko się zwrócił, ale i zaczął się namnażać? Dostępnych jest kilka opcji inwestycyjnych, które w przyszłym roku z pewnością zwrócą uwagę wielu osób pragnących ulokować w nieruchomościach swój kapitał.
Spis treści:
Rynek mocno zweryfikowany
Hotele wracają do formy
Magazyny miejskie coraz bardziej łakomym kąskiem
Mieszkania nie tylko na wynajem
Rok 2022 zbliża się wielkimi krokami. Wiele osób, które uzbierały spory kapitał, zastanawia się, w jakie nieruchomości będzie warto go zainwestować. Oczywiście należy liczyć się z tym, że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem. Inwestorzy powinni brać pod uwagę nie tylko sukcesy innych osób, które chcieliby naśladować. Istotne jest rozeznanie się w temacie, weryfikacja potencjału inwestycyjnego danej nieruchomości oraz pomysł na jej prowadzenie. Dopiero po weryfikacji i określeniu tych zmiennych powinno się podejmować decyzję odnośnie tego, w jaki konkretnie rodzaj nieruchomości warto zainwestować.
Rynek mocno zweryfikowany
Faktem jest, że pandemia koronawirusa, która towarzyszy nam od 2020 roku, mocno zweryfikowała cały rynek nieruchomości. Jego poszczególne sektory zupełnie odmiennie radziły sobie w okresie pełnego lockdownu, różne było również ich tempo wychodzenia z kryzysu. Obecnie, kiedy lockdown już nie obowiązuje, a rynek nieruchomości zdaje się odzyskiwać stabilizację, między poszczególnymi jego sektorami w dalszym ciągu widać sporą różnicę. Poszczególne sektory nie tylko odmiennie poradziły sobie z covidowym kryzysem, ale i obecnie funkcjonują nieco odmiennie w zależności choćby od tego, w jakim regionie kraju są zlokalizowane. Z tego względu tak bardzo istotne jest, aby wybierać rodzaj inwestycji nie w oparciu o globalną sytuację w kraju, lecz skupiając się na jego regionie i obserwowanie zmian, jakie zachodzą w poszczególnych województwach, a wręcz konkretnych miastach czy miejscowościach.
Hotele wracają do formy
Sektor hotelowy był jednym z najmocniej dotkniętych negatywnymi skutkami pandemii koronawirusa w Polsce. Mimo wszystko ostatecznie zaczął wychodzić z kryzysu. Sytuacja, jaka się wydarzyła, pozwoliła na wgląd problemów, z jakimi mogą borykać się hotelarze. Zamknięcia obiektów, strata przychodów przy równoczesnej konieczności utrzymania zarówno obiektu, jak i pracowników – to tylko przykład tego, z czym musieli się zmierzyć właściciele obiektów noclegowych.
Pomimo tego, że sektor hotelowy tak mocno się zachwiał, to właśnie zainwestowanie w obiekt noclegowy może być w przyszłym roku dobrą lokatą kapitału.
Przez pandemię część hotelarzy podjęło decyzję o sprzedaży swoich obiektów, których nie byli w stanie w dalszym ciągu utrzymywać. Z tego względu na rynku zwiększyła się ich dostępność na terenie całego kraju. Dodatkowo niektórzy sprzedający, przyparci do muru, chcą sprzedać swoje hotele i pensjonaty w możliwie najszybszym czasie, aby nie ponosić więcej kosztów związanych z ich utrzymaniem. Taka podbramkowa sytuacja sprzyja możliwości negocjacji cen ofertowych nieruchomości wystawianych na sprzedaż. Może to być więc dobry moment na inwestycję w nieruchomość hotelową.
Co jednak, gdy inwestor kupi już hotel lub pensjonat? Czy jego oferta spotka się z zainteresowaniem potencjalnych gości? Jak dało się zaobserwować w minione wakacje, Polacy chcą wypoczywać w kraju. Wiele osób, które planowały urlopy za granicą, zrezygnowała z nich z różnych względów. Przede wszystkim jednak wielu Polaków uważa obecnie spędzanie urlopów w kraju za bardziej bezpieczne. W efekcie obłożenie hoteli w sezonie było w tym roku bardzo zadowalające dla hotelarzy. Co więcej, także obecnie, poza sezonem, Polacy chętnie znajdują wolny czas, aby spędzić go w rodzinnym gronie lub z przyjaciółmi w komfortowym obiekcie hotelowym.
Zakup hotelu może być więc dobrym pomysłem inwestycyjnym. Warto jednak pamiętać o tym, aby hotel dawał różne możliwości zarobkowe. Poza samymi pokojami, warto zweryfikować, czy w hotelu czy pensjonacie znajduje się restauracja, która mogłaby serwować posiłki nawet na wynos. Dodatkową zaletą są sale konferencyjne, wewnątrz których można urządzać nie tylko szkolenia i konferencje, ale również bankiety oraz inne przyjęcia okolicznościowe. Bardzo istotna jest także odpowiednia lokalizacja obiektu. Doskonale, jeśli zapewnia on łatwy dostęp do morza, jeziora z licznymi atrakcjami sportowymi, lub gór czy starówki – w zależności od tego, czy obiekt hotelowy jest zlokalizowany nad morzem, jeziorem czy w górach.
Magazyny miejskie coraz bardziej łakomym kąskiem
Równie rozsądną inwestycją wydaje się ulokowanie kapitału w budowę lub remont magazynu. Jak pokazał zarówno rok 2020, jak i 2021, popularność obiektów magazynowych cały czas wzrasta. Inwestycja w magazyn może się więc w miarę szybko zwrócić i wydaje się być w obecnych czasach jedną z bezpieczniejszych. Należy jednak pamiętać, że preferencje i oczekiwania najemców stale się zmieniają. Ponadto inwestor powinien też wziąć pod uwagę, czy rozsądniejsze będzie zainwestowanie kapitału w magazyn miejski, czy może lepiej sprawdzi się magazyn położony poza granicami miasta. Wybór powinien być uzależniony od preferencji innych najemców w danym regionie. Istotna jest weryfikacja potrzeb i ilości podobnych obiektów, jakie są oddane do użytku w okolicy. Warto również sprawdzić, czy dostępna przestrzeń magazynowa nie powiększy się czasem za sprawą kolejnych projektów inwestycyjnych, które w najbliższym czasie deweloperzy oddadzą do użytku. Magazyny miejskie mają tę zaletę, że są zlokalizowane w granicach miast. To z kolei przyciąga najemców, którym zależy nie tylko na bliskości obiektu, ale również łatwym dostępie do potencjalnych pracowników.
Mieszkania nie tylko na wynajem
Zakup nieruchomości mieszkalnej także może stanowić atrakcyjną lokatę kapitału. Przede wszystkim ceny mieszkań cały czas rosną. To oznacza, że kupując obecnie lokal mieszkalny, za jakiś czas możemy go sprzedać po jeszcze wyższej cenie. W tym przypadku należy jednak śledzić sytuację na rynku i dynamikę cen w interesującym nas regionie.
Drugą możliwością jest zakup mieszkania z myślą o jego wynajmie i czerpaniu regularnych, comiesięcznych zysków z tytułu najmu. W takim przypadku warto jednak pomyśleć jeszcze przed zakupem lokum o jego potencjalnej grupie docelowej. Jeśli chcemy w przyszłości wynajmować mieszkanie studentom, to dobrze, aby było ono zlokalizowane blisko uczelni wyższych i przystanków komunikacji miejskiej. Natomiast jeśli wolimy wynająć mieszkanie pracującemu singlowi lub młodej parze, to lepiej sprawdzi się lokal mieszkalny położony bliżej centrum miasta lub w atrakcyjnej lokalizacji. Jeśli naszym najemcą miałaby być osoba pracująca, która potrzebuje mieszkania na cele biznesowe, to zdecydowanie lepiej sprawdzą się prestiżowe, biznesowe lokalizacje, na przykład w niewielkiej odległości od flagowych inwestycji biurowych.
Form inwestycji jest wiele i każda może nieść ze sobą sukces. Rynek nieruchomości zdaje się wracać na tory sprzed pandemii i wiele wskazuje na to, że 2022 rok będzie kontynuował tę dobrą passę. Istotne jest zatem, aby inwestor wybrał taką lokatę, w której pewnie się czuje i ma pomysł na to, jakimi środkami czerpać z jej posiadania korzyści finansowe.