Inwestycje publiczne

Inwestowanie w zielone nieruchomości komercyjne trwa. Port Lotniczy Poznań-Ławica zmniejszy swój ślad węglowy

Marcin Drzycimski, Port Lotniczy, Mieczysław Obiedziński TUV SDU
Inwestowanie w zielone nieruchomości komercyjne trwa – Port Lotniczy Poznań-Ławica zmniejszy swój ślad węglowy.

Poznański Port Lotniczy, rozpoczął proces dekarbonizacji, którego pierwszym krokiem jest podpisana podczas konferencji H2POLAND umowa z TÜV SÜD Polska. Port lotniczy zamierza pozyskiwać energię z fotowoltaiki, a nadwyżkę wykorzystać do produkcji zielonego wodoru. Rolą TÜV SÜD, będzie analiza możliwości dostępnych technologii i ich optymalizacja w kontekście wymagań technicznych i funkcjonalnych.

Produkcja zielonego wodoru przez Port Lotniczy Poznań-Ławica to przykład zagospodarowania potencjału terenu lotniska. Zainstalowane panele fotowoltaiczne wyprodukują energię, która w wyniku elektrolizy zgromadzonej wody opadowej, pochodzącej z powierzchni utwardzonych lotniska, zamieni się w zielony wodór. Cała inwestycja ruszy jeszcze w tym roku, a do jej realizacji wykorzystane będą unijne środki z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. – Podpisane porozumienie, to pierwszy krok w stronę dekarbonizacji naszego Portu Lotniczego. Dzięki ekspertom z TÜV SÜD dobierzemy odpowiednią technologię, a produkowany przez nas wodór będzie posiadał odpowiedni certyfikat jakości – mówi Marcin Drzycimski, Dyrektor Strategii i Rozwoju Portu Lotniczego Poznań-Ławica.

Porozumienie obejmuje między innymi przygotowywanie opinii, realizację audytów i analiz bezpieczeństwa, sporządzania ekspertyz, świadczenia usług eksperckich w tym nadzoru inwestycyjnego oraz prowadzenia procesu certyfikacji i uzyskania zgód na użytkowanie nowopowstałej instalacji.

– Krok w stronę produkcji zielonego wodoru to przyszłość, która jest nieunikniona. Tym bardziej cieczy nas fakt, że już dziś Port Lotniczy Poznań-Ławica wybrał drogę prowadzącą do dekarbonizacji i produkcji zielonego wodoru – mówi Mieczysław Obiedziński, prezes zarządu TÜV SÜD Polska.

Realizowany projekt zakłada poprawienie efektywności energetycznej oraz dążenie do obniżenia emisyjności Portu Lotniczego poprzez budowę instalacji PV, oraz wymianę floty specjalistycznej na pojazdy zero emisyjne i produkcję wysokiej jakości, certyfikowanego zielonego wodoru.

Źródło: TÜV SÜD Polska.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora