Kraje regionu CEE sfinalizowały transakcje nieruchomościowe o wartości 13,23 mld euro. Na Polskę przypadło aż 7,2 mld euro – to najlepszy wynik w historii tego rynku.
Według JLL, wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej w 2018 r. przekroczyła 13,2 mld euro. Polska z rezultatem 7,2 mld euro pobiła swój rekord z 2006 r. (5,05 mld euro). Na kolejnych miejscach uplasowały się Czechy (ponad 2,5 mld euro), Węgry (ponad 1,85 mld euro), Rumunia (ok. 900 mln euro) i Słowacja (ok. 820 mln euro).
Polska prowadzi w regionie notując aż 2,2 mld wzrostu w porównaniu z 2017
Inwestycje na polskim rynku nieruchomości komercyjnych rosły już czwarty rok z rzędu, kończąc 2018 wynikiem 7,2 mld euro. To prawie o 2,2 mld euro wyższy rezultat niż w do tej pory najlepszym 2006 r.
„Ubiegły rok był dla Polski wyjątkowy pod wieloma względami. W większości klas aktywów zaobserwowano wyraźną kompresję stóp kapitalizacji. W ciągu roku zawarto prawie 100 transakcji, w tym największą sprzedaż portfela nieruchomości handlowych w historii polskiego rynku na kwotę ok. miliarda euro. Mieliśmy też do czynienia z największą liczbą – siedmiu – transakcji portfelowych zawartych w ciągu jednego roku w sektorze nieruchomości magazynowych. Transakcje o wartości aż 2,75 mld euro zawarto w sektorze biurowym, 2,47 mld euro – w handlowym, a 1,84 mld euro – na rynku magazynowym. Po raz pierwszy od kilku lat w Polsce nieruchomości biurowe osiągnęły lepsze wyniki pod względem wartości niż handlowe, stając się produktami inwestycyjnymi pierwszego wyboru” – powiedział Tomasz Trzósło, Dyrektor Zarządzający JLL w Polsce.
Ponadto, w sektorze nieruchomości hotelowych właścicieli zmieniły aktywa o wartości 120 mln euro.
Nieruchomości handlowe z największą transakcją w historii polskiego rynku
Łączna wartość transakcji na polskim rynku handlowym sięgnęła w ubiegłym roku 2,47 mld euro. Największą transakcją była sprzedaż portfela 28 nieruchomości handlowych ARES / AXA / Apollo Rida do Chariot Top Group na łączną kwotę około 1 mld euro. Inne kluczowe transakcje to: sprzedaż Wars Sawa Junior w Warszawie przez PFCEE (fundusz zarządzany przez CBRE Global Investors) do Atrium European Real Estate za 301,5 mln euro i Galerii Katowickiej przez Meyer Bergman do EPF za nieujawnioną kwotę.
Stopy kapitalizacji dla obiektów handlowych typu “prime” plasują się na poziomie 4,9%, dla aktywów przy głównych ulicach handlowych wynoszą 4%, a parków handlowych 6,8%.
W sektorze biurowym, po raz drugi w historii wartość transakcji inwestycyjnych przekroczyła 2 mld, sięgając aż 2,75 mld euro. To o 20% lepszy wynik niż w do tej pory rekordowym 2006 roku.