rynek nieruchomości inwestycyjnych na sprzedaż

Jak inwestować w nieruchomości bez posiadania dużego kapitału?

jhon-jim-5BIbTwXbTWk-unsplash

Czy można inwestować w nieruchomości, nie posiadając dużego kapitału finansowego? Jak najbardziej jest to do osiągnięcia, chociaż oczywiście możliwości inwestora będą ograniczone. W pierwszej kolejności powinien on dokładnie oszacować posiadany przez siebie budżet, aby w następnej ustalić, w jakiego rodzaju nieruchomość chce celować.

Spis treści:
Rynek mieszkaniowy kontra niewielki budżet
Zakup niedrogich gruntów
Wsparcie kredytowe
Licytacje komornicze
Partner biznesowy pomoże w osiągnięciu celu
Nieruchomości na wynajem pomogą zgromadzić budżet
Dobry pomysł na inwestycję

Rynek mieszkaniowy kontra niewielki budżet

Inwestor, który nie posiada dużego budżetu, powinien określić, jakiego rodzaju nieruchomość planuje nabyć. Jeśli chciałby kupić mieszkanie z przeznaczeniem na jego późniejszy wynajem, to z pewnością będzie musiał poszukiwać rynkowych atrakcji cenowych. W przypadku ograniczeń finansowych warto celować w mieszkania do remontu. Ich cena potrafi być atrakcyjna na tyle, że nawet inwestorzy ze skromnym portfelem będą mogli pozwolić sobie na ich zakup. Należy mieć jednak na względzie, że mowa tutaj o mieszkaniach zniszczonych, często wymagających generalnego remontu. Nie zawsze też mogą one poszczycić się atrakcyjną lokalizacją. Niemniej nie należy się zrażać. Z uwagi na to, że duże aglomeracje miejskie cały czas rozrastają się na obrzeżach, nawet lokal mieszkalny położony obecnie blisko granic miasta, za kilka lat może okazać się bardzo komfortową lokalizacją dla najemców.

Zakup niedrogich gruntów

Budowanie portfela gruntów inwestycyjnych to kolejny pomysł na inwestycję przy niedużym budżecie. Inwestor może nabyć na przykład działkę budowlaną zlokalizowaną na obrzeżach, lub zaraz za granicami dużego miasta. Jak wiadomo, deweloperzy chętnie realizują nowe projekty mieszkaniowe w dużych aglomeracjach miejskich, a wolnych gruntów pod budowę wciąż ubywa. Z tego względu niejednokrotnie poszukują oni działek budowlanych coraz bardziej oddalonych od centrum miasta.
Wprowadzanie do portfela niedrogich gruntów i wstrzymanie się z ich odsprzedażą do czasu, aż ceny terenów w okolicy pójdą w górę, wydaje się więc być rozsądnym celem inwestycyjnym. Jedyny minus takiego rodzaju lokaty kapitału jest niepewny termin zwrotu z inwestycji. Inwestor z pewnością będzie musiał trochę poczekać, zanim ceny za działki budowlane w regionie wzrosną na tyle, aby ich odsprzedaż była dla niego opłacalna.

Wsparcie kredytowe

Jeżeli inwestorowi zależy na większej inwestycji, to może pokusić się o zaciągnięcie pożyczki bankowej na ten cel. Może być to kredyt hipoteczny lub pożyczka inwestycyjna. Przy wsparciu bankowego kredytu, inwestor będzie mógł pokusić się o większą inwestycję. Powinien jednak zdawać sobie sprawę z tego, jakie ryzyko niesie ze sobą tego rodzaju rozwiązanie. Zaciąganie długów na poczet projektu inwestycyjnego powinno być poprzedzone wnikliwą analizą sytuacji na rynku nieruchomości w regionie, który interesuje inwestora. W przeciwnym wypadku naraża się on na spore ryzyko, jakie wiąże się z planowanym powodzeniem inwestycji.

Licytacje komornicze

Na licytacjach komorniczych inwestor ma szansę nabyć nieruchomość w atrakcyjnej, niskiej cenie. Często są to ceny niższe od średniej rynkowej, zatem nawet dysponując niewielkim budżetem, inwestor będzie mógł pozwolić sobie na zakup niektórych nieruchomości wstawionych na licytację komorniczą. Oczywiście w przypadku takich nieruchomości trzeba stale śledzić dostępne oferty, ponieważ nieruchomości pochodzące z licytacji komorniczych cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.

Partner biznesowy pomoże w osiągnięciu celu

Jeśli inwestor nie dysponuje odpowiednio wysokim budżetem na realizację planowanej przez siebie inwestycji, może pokusić się o poszukanie partnera biznesowego. Nie musi być to jedynie osoba, która wesprze inwestora finansowo. Warto poszukać partnera biznesowego, który podzieli pasję do realizacji projektu i wniesie swoje propozycje co do tego, jak najlepiej ów projekt poprowadzić i zrealizować. Niekiedy współpraca biznesowa może być na tyle owocna, że w jej efekcie powstanie jeszcze lepszy projekt inwestycyjny, niż początkowo planował pojedynczy inwestor.
Rzecz jasna tego rodzaju rozwiązanie wymaga od inwestora podziału zysków pomiędzy siebie, a partnera biznesowego. Co więcej, proces decyzyjny często nie jest już kwestią indywidualną, zatem inwestor musi być nastawiony na współpracę i wspólne wybory oraz decyzje. Niemniej również koszty są dzielone pomiędzy partnerów, więc tego rodzaju rozwiązanie ma zarówno minusy, jak i wiele plusów.

Nieruchomości na wynajem pomogą zgromadzić budżet

Jeśli inwestor nie posiada gotówki potrzebnej na realizację nowego projektu, może pokusić się o uzyskanie go z tytułu najmu. W tym celu musi być jednak właścicielem mieszkania, biura lub lokalu handlowo-usługowego. Jeśli go nie posiada, warto poszukać na rynku nieruchomości do remontu. Odnowienie lokalu lub biura i przeznaczenie go na wynajem, pozwoli inwestorowi powoli gromadzić środki finansowe potrzebne na realizację planowanej inwestycji.
Czasami inwestorzy dziedziczą nieruchomość mieszkalną w spadku. Mieszkania często wymagają odświeżenia, jednak mogą stanowić doskonałe źródło dodatkowych przychodów. Gromadząc środki z tytułu wynajmu nieruchomości mieszkalnej, inwestor może zwiększać pulę kapitału potrzebnego do realizacji większego projektu.
Jeśli zależy mu na szybszej realizacji projektu, to może zaciągnąć kredyt inwestycyjny w banku, a jego raty spłacać z czynszów pobieranych od najemcy mieszkania. Takie rozwiązanie jest dużo bezpieczniejsze, niż zaciąganie kredytu bez posiadania „zapasowej” nieruchomości, która przynosi regularne, comiesięczne przychody. Przy wsparciu kredytu, który będzie spłacany z uzyskiwanych czynszów, inwestor będzie mógł w pełni skupić się na nowym projekcie inwestycyjnym, który ma przynieść mu jeszcze większe przychody.

Dobry pomysł na inwestycję

Poza zgromadzeniem odpowiedniego budżetu na realizację projektu inwestycyjnego, należy pamiętać o dobrym i przemyślanym pomyśle na inwestycję. Nie każdy projekt spotka się z oczekiwanie wysokim odbiorem. Wiele zależy od tego, czy inwestycja będzie odpowiadała na popyt w regionie. Musi być ona przy tym atrakcyjna na tle konkurencji, zatem wnikliwa analiza rynku będzie tutaj koniecznością. W przeciwnym razie realizacja projektu inwestycyjnego może się okazać ryzykowna. W najgorszym wypadku nie przyniesie inwestorowi oczekiwanych przychodów i jedyne, co mu dostarczy, to długi związane z koniecznością spłaty zobowiązań zaciągniętych na potrzeby realizacji projektu.
Podsumowując – czy można inwestować w nieruchomości bez posiadania dużego kapitału finansowego? Jak najbardziej jest to możliwe. Inwestor musi celować w tańsze nieruchomości, które będą dostępne w ramach posiadanego przez niego budżetu. Dobrym rozwiązaniem jest zakup nieruchomości do remontu. Inwestor może również pokusić się o zakup gruntów. Możliwości inwestycyjnych nawet przy niewielkim budżecie jest całkiem sporo. Sukces inwestycji będzie zależny od tego, czy projekt będzie konkurencyjny i atrakcyjny dla danego regionu. Inwestor musi także pamiętać o dokładnej analizie sytuacji rynkowej i oszacowaniu, w jakim odstępie czasu może spodziewać się pierwszych zwrotów z inwestycji.

Redakcja
Komercja24.pl