komentarze, opinie, gospodarka

Jarmarki świąteczne w Polsce – największy we Wrocławiu

jarmarkJak podaje Colliers International największe jarmarki w Europie Środkowo-Wschodniej organizowane są w Berlinie, Pradze, Dreźnie, Budapeszcie i Rydze, w Polsce natomiast we Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Warszawie.

Jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce odwiedzane są przez średnio 8,5 mln klientów rocznie, którzy dokonują zakupów o łącznej wartości ponad 400 mln złotych. Klientami  są przede wszystkim turyści oraz mieszkańcy korzystający z atrakcji towarzyszących jarmarkom. Warto tu wymienić „Zimowe Miasteczko” na płycie stadionu (Warszawa), „Bajkowy Lasek” dla dzieci (Wrocław), pokazy „Święta Światłem Malowane” (Gdańsk) czy jasełka i kolędowanie (Kraków). Jarmarki są także okazją do organizowania akcji charytatywnych, jak na przykład motocyklowa parada Mikołajów w Łodzi.

Jarmarki bożonarodzeniowe w największych polskich miastach trwają około jednego miesiąca. Rozpoczynają się w końcu listopada lub na początku grudnia, a kończą w pierwszych dniach stycznia. Najdłuższy w tym roku jest jarmark we Wrocławiu (38 dni), a najkrótszy w Łodzi (18 dni).

Wśród odwiedzonych przez ekspertów Colliers International jarmarków do największych należy wrocławski, gdzie znajduje się ok. 150 stoisk oraz gdański (ok. 80 stoisk). Najmniejszy jarmark (ok. 35 stoisk) w tym roku zorganizowano w Warszawie.

Ceny wynajmu stoisk są bardzo zróżnicowane i kształtują się w granicach 150 – 350 PLN za dzień.

Coraz większą popularnością wśród polskich turystów cieszą się także europejskie jarmarki bożonarodzeniowe. Najchętniej wybierane są wyjazdy na jarmarki w Niemczech (m.in. ze względu na dogodny dojazd koleją do Berlina), ale także w Budapeszcie i Pradze.