Według raportu „Occupier economics: Rynek biurowy w Trójmieście” firmy doradczej Cresa w pierwszej połowie 2019 roku podpisano umowy najmu na łącznie 35 200 mkw. W porównaniu z analogicznym okresem w 2018 roku był to wynik o 36% lepszy.
Zasoby powierzchni biurowej w aglomeracji trójmiejskiej wzrosły rok do roku o ponad 6% i na koniec czerwca 2019 r. wyniosły 792 400 mkw. W ciągu ostatnich pięciu lat powiększyły się o ponad 70%. Jeżeli takie tempo wzrostu się utrzyma, to już w 2021 r. łączna ilość powierzchni biurowej w Trójmieście przekroczy 1 mln mkw.
W pierwszej połowie 2019 roku do użytku oddano trzy biurowce: Heweliusza 18 (10 000 mkw., Apollo Rida), Hiro (5000 mkw., Hossa) oraz Office Kokoszki B (2400 mkw., Przedsiębiorstwo Budowlane Kokoszki). Poziom pustostanów wzrósł o 0,7 p.p. w porównaniu z zeszłym kwartałem i osiągnął taką samą wartość jak na koniec ubiegłego roku: 6,1%.
– W pierwszej połowie 2019 roku na rynku trójmiejskim odnotowano niewielki przyrost nowej powierzchni biurowej. Ze względu na ograniczoną podaż najemcy koncentrują się głównie na renegocjowaniu umów
najmu oraz ekspansji w aktualnych lokalizacjach. W pierwszym półroczu zanotowaliśmy pierwsze znaczące rezerwacje powierzchni w nowo powstających obiektach biurowych w Gdyni, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu najemców tym miastem. Głównymi generatorami popytu pozostają niezmiennie firmy z sektora IT, BSS oraz TSL – mówi Michał Rafałowicz, Dyrektor regionu pomorskiego w firmie Cresa Polska.
W związku z niewielką podażą i wzrostem pustostanów absorpcja powierzchni biurowej w pierwszym półroczu 2019 roku wyniosła 16 300 mkw., czyli o ponad 70% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Wolumen transakcji w pierwszej połowie 2019 roku wyniósł ponad 35 tys. mkw., co stanowi 36% wzrost r/r. Największy odsetek stanowiły renegocjacje (43%), a w dalszej kolejności nowe umowy najmu (38%) i ekspansje. Największą transakcją była renegocjacja umowy najmu (połączona z ekspansją) firmy Nordea w biurowcu Olivia Star w Gdańsku.
– Trójmiasto znajduje się w pierwszej trójce miast regionalnych pod względem powierzchni biurowej w budowie. Wskaźnik pustostanów jest na bardzo niskim poziomie, co sprawia, że najemcy czekają na nowo budowane projekty – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, Dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska.
Czynsze wywoławcze w Trójmieście w najnowszych inwestycjach klasy A utrzymują się na poziomie 13,00 – 17,00 EUR/mkw./mc, natomiast w starszych budynkach klasy A wynoszą 11,00 – 13,00 EUR/mkw./mc.
Źródło: Cresa Polska.