Dobry portfel nieruchomości? Taki, który jest nie tylko w złotych, zawierający inwestycje przemyślane i niepowtarzalne, bo to również gwarancja zysku. Gdzie najlepiej kupować mieszkania? Jakich okazji szukać przede wszystkim? Jakie nowe trendy w sektorze nieruchomości mogą pojawić się u nas?
Karolina Kaim, prezeska Blueprint Group i ekspertka rynku nieruchomości radzi, jak dobrze inwestować w tym sektorze i dlaczego jest to dużo bardziej interesujące niż skupowanie obligacji.
Oryginalność nigdy nie stanieje Dobry portfel nieruchomości?
Po pierwsze taki, który jest nie tylko w złotych, inflacja pokazuje, że warto go w ten sposób dywersyfikować.
Po drugie – zawierający inwestycje przemyślane, czyli takie, które sprzedadzą się w przyszłości za więcej.
Po trzecie – niepowtarzalne, bo to również gwarancja zysku.
– Oryginalne nieruchomości zazwyczaj znaleźć można w centrum miast. Ja szukam tam, przede wszystkim. Samo miasto musi mieć też dobrą markę, przyciągać. Jeśli te warunki są spełnione, to mogę inwestować i wiem, że gdy coś znajdę, to będzie to wyłącznie zyskiwać na wartości – tłumaczy Karolina Kaim.
Oczywiście dotyczy to nie tylko Polski. Dobrze mieć również nieruchomości w strefie euro. Najbardziej popularne są obecnie Hiszpania czy Portugalia, ale relatywnie nowym dla Polaków rynkiem jest Cypr, który oferuje nie tylko atrakcyjne ceny lokali, ale również wiele usług związanych z wynajmem. Ostania rada – w tym biznesie liczy się cierpliwość. Ci, którzy szukają szybkich zysków, mogą się rozczarować.
Znalezienie wartościowej nieruchomości to prawdziwe wyzwanie, ale i nie lada przygoda. Odkrywamy nowe miejsca, poznajemy ludzi, możemy też stworzyć coś od podstaw, dlatego szefowa Blueprint Group ceni sobie dużo bardziej pomnażanie kapitału w ten sposób, niż na przykład kupowanie obligacji.
– Prawdziwe perełki można znaleźć na rynku wtórnym, czasem się trafiają, bo właściciel musi je sprzedać, w innych okolicznościach nie możemy liczyć na taki krok. Warto więc cały czas uważnie śledzić oferty. Na rynku pierwotnym dużo trudniej znaleźć oryginały, deweloperzy w dużej mierze zamrozili działalność, budują mniej, bo widzą, że i mniej się sprzedaje. Kapitał zawsze szuka ochrony lub okazji – mówi Karolina Kaim.
Autorka: Karolina Kaim, CEO Blueprint Group.