rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Katowicki rynek biurowy w obliczu pandemii. Powrót do biur?

CitySpace_Face2Face Business Campus_Katowice_02
W Katowicach przybyło w 2020 roku 61 300 mkw. nowej powierzchni biurowej, z czego zdecydowaną większość stanowi powierzchnia w budynkach Face2Face oddanych przez Echo Investment. To jedna z największych inwestycji tego typu ukończonych w minionym roku w Polsce. Jej częścią są biura elastyczne, które są coraz bardziej potrzebne z uwagi na upowszechnianie się pracy w systemie hybrydowym.

Spis treści:
Katowice wyróżniły się w pandemii
Biura elastyczne szybko zajmowane
Piąty rynek Polski

Pandemia czasowo przekreśliła ciągłą pracę w trybie stacjonarnym. Nie oznacza to jednak, że biura przestały być potrzebne. Praca zdalna ostatecznie okazała się przydatnym uzupełnieniem, a nie substytutem stacjonarnej. Jednym z najbardziej widocznych trendów jest przechodzenie firm na hybrydowy model pracy. Ten trend będzie miał duży wpływ na ukształtowanie całego rynku biurowego. – Większa powszechność modelu hybrydowego pociągnie za sobą wzrost zapotrzebowania na biura elastyczne, które do tego modelu pasują idealnie. Popularność powierzchni elastycznych rośnie od kilku lat. Na rynku biurowym dokonuje się ewolucja. Pandemia tylko przyspieszyła tempo zmian – twierdzi Jarosław Bator, dyrektor zarządzający CitySpace.

Katowice wyróżniły się w pandemii
Wraz ze wzrostem zapotrzebowania rośnie podaż, nowe biura elastyczne otwierane są systematycznie w największych miastach Polski, także w Katowicach, gdzie działalność prowadzi kilku operatorów, m.in. CitySpace. Jest to piąty co do wielkości rynek biurowy w kraju i pod pewnymi względami znacząco wyróżnił się podczas pandemii. Odznacza się tym, że obecnie koncentruje na sobie największą, poza Warszawą, aktywność deweloperów – 27%*. A także tym, że jest tam jedna z największych inwestycji biurowych ukończonych w 2020 roku na wszystkich rynkach regionalnych w Polsce.
To dwa wielofunkcyjne budynki Face2Face Business Campus o łącznej powierzchni ponad 46 tys. mkw., które wyróżnia lokalizacja, wyjątkowa architektura oraz doskonale zaprojektowana, funkcjonalna przestrzeń do pracy. Część tej powierzchni zajmują biura elastyczne CitySpace – marki należącej do inwestora budynku Echo Investment. – Zainteresowanie dobrze zaprojektowanymi, a przy tym niebanalnymi przestrzeniami biurowymi w stolicy Śląska jest wciąż bardzo duże. Zrealizowany przez nas Face2Face Business Campus to przestrzeń biurowa uzupełniona zielonym i wielofunkcyjnym patio zlokalizowanym pomiędzy budynkami – mówi Joanna Nicińska, dyrektor regionalny w dziale biur Echo Investment. – Najemca taki jak CitySpace idealnie dopełnia naszą ofertę, będąc odpowiedzią na potrzeby m.in. klientów indywidualnych oraz firm, które są w trakcie podejmowania decyzji o zapotrzebowaniu na dodatkową powierzchnię – dodaje Joanna Nicińska.

Operator uruchomi nowe biura już w kwietniu. Tylko dzięki tej inwestycji w Katowicach przybędzie 2 300 mkw. powierzchni elastycznej z 370 stanowiskami pracy. Nowe centrum CitySpace to hybryda łącząca biura serwisowane na wyłączność (open space, gabinety), coworking i biura wirtualne. W przestrzeni zostaną wydzielone także dodatkowe pomieszczenia i strefy: sale spotkań, pokoje ciszy, sale konferencyjne, kuchnie, recepcja, pokoje telefoniczne, strefa rozrywki oraz strefa do organizacji wydarzeń. Biura w Face2Face będą drugą lokalizacją CitySpace w Katowicach i jedenastą w Polsce. – Nasza dotychczasowa i planowana ekspansja, mocno skierowana na rynki regionalne, jest odpowiedzią na zmieniające się potrzeby firm, które coraz częściej decydują się na biura elastyczne. To one najlepiej odpowiadają rotacyjnemu systemowi pracy – wyjaśnia Jarosław Bator.

Biura elastyczne szybko zajmowane
O ewolucji rynku katowickiego świadczą nie tylko nowe inwestycje, które zwiększają udział powierzchni elastycznych. Jej przejawem jest także rosnące wykorzystanie powierzchni dostępnych od kilku lat. Zjawisko to występuje w CitySpace Supersam – pierwszej lokalizacji tego operatora w Katowicach – gdzie na przestrzeni kilku miesięcy od 2019 roku obłożenie wzrosło niemal dwukrotnie i do teraz wynosi 98,6%. Od dwóch lat Supersam jest pod tym względem najlepszą lokalizacją CitySpace. Od początku pandemii w tych biurach na co dzień wykorzystywanych jest mniej niż połowa stanowisk pracy, ale jest to wyłącznie efekt rotacyjnego systemu pracy. Firmy zatrzymały biura. Niektóre z nich zdecydowały się na modyfikacje. – Możliwość dostosowania do bieżących potrzeb to wielka zaleta biur elastycznych. Niedawno uruchomiliśmy aplikację, dzięki której można zdalnie zarządzać wynajmowaną przestrzenią, dobierając liczbę stanowisk pracy z dnia na dzień. To tylko jedna z wielu funkcji tego narzędzia – informuje Jarosław Bator. – Dzięki zwiększającej się elastyczności oraz nowym metodom poprawiającym bezpieczeństwo, pracownicy stopniowo wracają do biur, przynajmniej na jakąś część tygodnia – zauważa.

Na przestrzeni trzech ostatnich lat z biur elastycznych w Katowicach korzystały firmy reprezentujące różne branże np. technologiczną, ochronę perymetryczną, IT, consultingową, sprzedaży, marketingu i nieruchomości. – To dowód na to, że tworzymy odpowiednie warunki pracy firmom różnego rodzaju i różnej wielkości – dostrzega Jarosław Bator.

Piąty rynek Polski
Na rynku biurowym w Katowicach przybyło w 2020 roku 61 300 mkw. nowej powierzchni (z czego 75% zostało dostarczonych na rynek dzięki projektowi Face2Face). W czwartym kwartale całkowita podaż wynosiła 589 700 mkw. Poziom pustostanów to 9,2%. Czynsz był w przedziale od 13,6 do 14,5 euro za mkw. miesięcznie. Popyt brutto ukształtował się na poziomie 65 000 mkw. Stanowi to 11% udziału w zagregowanym popycie na największych rynkach biurowych w Polsce z wyłączeniem Warszawy. Największy popyt poza Warszawą jest w Poznaniu – 27%. Dalej: Wrocław – 22%, Trójmiasto – 15% i Kraków ex aequo z Katowicami – 11%*.

* Dane z raportu „Rynek biurowy w Polsce. Styczeń 2021 r.” autorstwa JLL.

 

Źródło: CitySpace.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora