rynek nieruchomości zabytkowych na sprzedaż

Klucze do szczęścia, czyli finał najbardziej spektakularnej rewitalizacji mieszkaniowej w Warszawie

Foksal 13 widok od ul. Foksal

Po ponad 4 latach intensywnych prac dobiegła końca widowiskowa rewitalizacja dwóch zabytkowych kamienic przy ulicy Foksal 13 i 15 w Warszawie. Mieszkańcy odbierają klucze do swoich apartamentów, a na teranie inwestycji otwarto biuro sprzedaży.

Historia tej renowacji to materiał na długi i emocjonujący serial lub ciekawą książkę. Kamienice wybudowane w ostatnich latach XIX wieku w historycznym sercu Warszawy były dekoratorskim majstersztykiem, a przy tym wystawnymi rezydencjami zamożnego mieszczaństwa. W podwórzu jednej z nich Jan Wedel wybudował pierwszą w mieście zewnętrzną panoramiczną windę.

Wszystkie historyczne smaczki budynków zostały przywrócone do dawnej świetności przez zespół najlepszych specjalistów zaangażowany przez inwestora, firmę Ghelamco. Przeprowadzono wiele skomplikowanych prac przy wykorzystaniu innowacyjnych, specjalistycznych technik. Wybudowanie podziemnego garażu dzięki oparciu fundamentów zabytkowych obiektów na słupach z mikropali, przenoszenie całych fragmentów tynku pokrytych barwnymi polichromiami czy odtworzenie bogatych dekoracji na fasadzie Foksal 13 na podstawie jednego zachowanego zdjęcia – to tylko wybrane przykłady  z długiej listy działań, które udało się zrealizować.

Historia ma pierwszeństwo

Elewacje budynków, zwłaszcza frontowe, już od kilku miesięcy przyciągają spojrzenia przechodniów. W apartamentach i na klatkach schodowych odrestaurowano przebogate sztukaterie i barwne polichromie, a na podłogach ponownie znalazły się dębowe posadzki pamiętające czasy pierwszych mieszkańców kamienic. Nowi właściciele odbierają klucze i przystępują do urządzania swoich mieszkań.

Wraz z zakończeniem prac budowlanych w podwórzu Foksal 15 zostało otwarte biuro sprzedaży inwestycji. Klienci mogą się w nim zapoznać ze szczegółami dotyczącymi dostępnych apartamentów, a także zobaczyć próbki historycznych parkietów i sztukaterii, które się w nich znajdą. Choć finalizacja renowacji przypadła na szczególny czas epidemii i gospodarczego lockdownu, zespół Ghelamco od tygodni otrzymuje nawet więcej zapytań o inwestycję niż zazwyczaj. Poza niezaprzeczalną wartością inwestycyjną luksusowej nieruchomości historycznej budynki mają też dużą wartość sentymentalną dla mieszkańców stolicy.

Postępy tej budowy bacznie śledzili nie tylko miłośnicy historii i architektury, lecz także wielu warszawiaków, którzy od dzieciństwa znają nasze kamienice jako nieodłączny element ulicy Foksal. Nasze budynki od ponad 120 lat są częścią tego miasta, stałym motywem wspomnień, klejnotami architektury. Teraz będą domem kolejnych pokoleń, łącząc ocaloną materię historyczną ze współczesnymi luksusowymi udogodnieniami – mówi Jeroen van der Toolen, dyrektor zarządzający Ghelamco na Europę Środkowo-Wschodnią.

O Foksal 13/15

Foksal 13/15 to luksusowa inwestycja apartamentowa, którą firma Ghelamco realizuje w historycznym centrum Warszawy. Kamienice powstały w latach 1895–1898 według projektu Artura Ottona Spitzbartha. W tamtym okresie, podobnie jak i dziś, był to jeden z najbardziej prestiżowych adresów w Warszawie.

O wyjątkowości inwestycji Foksal 13/15 stanowi bogactwo autentycznych, XIX-wiecznych detali, które ocalały we wnętrzach. Klatki schodowe zdobią rzeźbione supraporty i portale, posadzki z białego marmuru i ręcznie kute balustrady. Nie mniejsze bogactwo prezentują apartamenty, które swoim wystrojem śmiało mogłyby konkurować z arystokratycznymi pałacami.

Inwestycja Foksal 13/15 zapewni swoim przyszłym mieszkańcom liczne komfortowe udogodnienia, m.in. strefę rekreacyjną, salę fitness i przestronne tarasy na najwyższych kondygnacjach kamienic z widokiem na centrum Warszawy. Niespotykanym dotąd rozwiązaniem będą pokoje gościnne, w których lokatorzy będą mogli przenocować swoich bliskich lub partnerów biznesowych. Pod nieruchomością wybudowano garaż mogący pomieścić łącznie ponad 60 aut. Dopełnieniem eleganckiego charakteru inwestycji staną się usługi concierge.

W obu kamienicach znajduje się tylko 55 apartamentów o powierzchni od 47 do 260 mkw. i luksusowe lokale usługowe na parterze. Ciekawą propozycją są także apartamenty w południowej części budynku, do których przynależą prywatne ogródki z tarasami. Za metr kwadratowy luksusu trzeba zapłacić od 25 tys. do 40 tys. zł,

mat.pras.