Jak oceniają eksperci Knight Frank, nieruchomości premium na wynajem notują powolną korektę po piku.
Na koniec pierwszego kwartału 2022 roku ceny najmu nieruchomości luksusowych na świecie osiągnęły szczyt. Według indeksu śledzącego zmiany cen w tym segmencie rynku, Prime Global Index, publikowanego kwartalnie przez firmę Knight Frank, najem w 10* śledzonych miastach, na koniec drugiego kwartału 2022, podrożał o 11,3% w stosunku do końca czerwca 2021 roku, ale spadł z poziomu 11,9% osiągniętego w marcu 2022 roku.
Najważniejsze wnioski:
-
Nowy Jork prowadzi w rankingu najwyższych cen najmu nieruchomości luksusowych, ze wzrostem czynszów na poziomie 39%. Londyn jest na drugim miejscu z 27% wzrostem. Oba rynki prawdopodobnie odnotują jednak spadek popytu i wzrost podaży w nadchodzących miesiącach, co znajdzie odzwierciedlenie w korektach cen.
-
Ceny na nowojorskim Manhattanie wzrosły o 17% w stosunku do poziomu przed wybuchem pandemii COVID.
-
Singapur przesunął się na trzecie miejsce, a czynsze wzrosły tam o 15,3% w ujęciu r/r. Jako główną przyczynę wzrostu cen wskazuje się powrót emigrantów po otwarciu granic przez Singapur. Państwowe statystyki podają, że w mieście-państwie mieszka 656 tys. obcokrajowców.
-
Wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych może zwiększyć zarówno popyt, jak i podaż w sektorze wynajmu. Pogarszająca się przystępność cenowa na rynku sprzedaży skłoni niektórych kupujących do wynajmu, a przy mniejszej liczbie kupujących niektórzy sprzedający mogą stać się wynajmującymi.
-
Inwestorzy są również ukierunkowani na rynek najmu traktując to jako zabezpieczenie przed inflacją. W poprzednich cyklach czynsze mieszkaniowe okazały się bardziej odporne na zmiany rynkowe niż w przypadku innych typów nieruchomości, szczególnie w okresach ograniczonej podaży.
*Indeks śledzi ceny najmu w 10 miastach: Nowy Jork, Londyn, Singapur, Toronto, Sydney, Genewa, Monaco, Tokio, Auckland, Hong Kong.
Źródło: Knight Frank.