rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Knight Frank: w Poznaniu nie przybywa nowych nieruchomości komercyjnych w sektorze biurowym

Poznań 2023

Współczynnik pustostanów w Poznaniu po pierwszym kwartale 2023 roku należał do jednego z najniższych w ramach 8 badanych miast regionalnych. Może się to jednak zmienić, ponieważ aktywność deweloperów jest na wysokim poziomie, a w budowie znajduje się trzeci najwyższy wynik w ramach powierzchni biurowej.

„Z uwagi na brak nowej podaży w I kwartale 2023 roku, zasoby biurowe w Poznaniu pozostały na niezmienionym poziomie blisko 623 100 m kw. Mimo to, deweloperzy pozostają wciąż aktywni, a w budowie na koniec marca znajdowało się 87 300 m kw. Przy założeniu, że uda się terminowo zakończyć ich realizacje to do końca roku 42% powierzchni w budowie zasili poznański rynek biurowy,” – wyjaśnia Katarzyna Bojar, konsultant w dziale badań rynku w Knight Frank.

Największymi projektami w budowie pozostają Andersia Silver (40 000 m kw., Von der Heyden Group), z planową datą ukończenia w II połowie 2025 oraz Nowy Rynek E (28 500 m kw., Skanska Property Poland), którego oddanie zaplanowane jest na II kw. 2023 roku.

Aktywność najemców w I kwartale 2023 roku utrzymała się na zbliżonym poziomie względem III i IV kwartału w roku poprzednim, ale z kolei w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim zanotowany wynik był o blisko 68% wyższy. Od stycznia do marca podpisano umowy najmu na blisko 9 500 m kw. Na tle pozostałych rynków regionalnych odnotowany popyt stanowił 5% całkowitego wolumenu umów,” – komentuje Piotr Borowski, dyrektor w dziale reprezentacji najemcy w Knight Frank.

Największy udział w strukturze popytu stanowiły nowe umowy – 68%, a na kolejnych miejscach znalazły się renegocjacje – 25% oraz ekspansje, które stanowiły zaledwie 7% wszystkich popisanych w Poznaniu umów.

Poznań wyróżnia się jednym z najniższych współczynników pustostanów, tuż za Szczecinem. Na koniec marca 2023 roku wyniósł on 11,3% i chociaż w porównaniu do poprzedniego kwartału zanotował wzrost o 0,8 pp., to w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 roku wynik był niższy o 0,7 pp.,” – dodaje Katarzyna Bojar.

Czynsze wywoławcze w Poznaniu na koniec 2023 roku pozostają na stabilnym poziomie wahając się od 10,00 EUR do 15,50 EUR za m kw. miesięcznie. Utrzymujące się wysokie koszty budowy, a także wciąż wysokie koszty obsługi kredytów budowlanych hamują możliwości negocjacyjne inwestorów, dlatego zwłaszcza w nowych budynkach możliwy jest dalszy wzrost stawek czynszów.

Jednocześnie, ze względu na rosnące koszty mediów i usług, zauważalny jest również wzrost stawek opłat eksploatacyjnych, które na koniec marca 2023 roku w Poznaniu wahały się od 16,00 do 30,00 PLN/m kw./miesięcznie.

Źródło: Knight Frank.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora