Kolejne inwestycje mieszkaniowe od dewelopera Skanska uzyskały certyfikat OBB, czyli Obiekt Bez Barier.
Skanska Residential Development Poland jest znana z realizacji inwestycji przyjaznych dla wszystkich użytkowników, w tym osób z niepełnosprawnościami ruchu, wzroku oraz słuchu. Coraz więcej osiedli mieszkaniowych firmy spełnia restrykcyjne wymogi certyfikatu „Obiekt bez barier”, przyznawanego przez Fundację Integracja. Pod koniec stycznia 2024 roku portfolio projektów, które pomyślnie przeszły proces certyfikacji, poszerzyło się o Holm House 4 oraz Nu! Warszawa Wola 1.
– W Polsce powstaje coraz więcej obiektów przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – to bardzo pozytywny trend, jednak wciąż pozostaje jeszcze wiele do zrobienia. Tworzenie inkluzywnych przestrzeni miejskich wymaga świadomości i wrażliwości społecznej ustawodawców, architektów, deweloperów oraz inwestorów. Tego typu projekty realizuje Skanska, która podjęła decyzję o poddawaniu większości swoich inwestycji naszym audytom. To z jej inicjatywny, od 2018 roku certyfikujemy także osiedla mieszkaniowe. Cieszymy się, że w Warszawie powstały kolejne obiekty bez barier i mamy nadzieję, że takich miejsc jak Holm House czy Nu! Warszawa Wola będzie przybywać – mówi Kamil Kowalski, dyrektor centrum badawczo-rozwojowego Integracja LAB, działającego w ramach Fundacji Integracja.
– Troska o ludzi jest jedną z podstawowych wartości, jakimi kierujemy się w Skanska, dlatego przy projektowaniu osiedli mieszkaniowych przykładamy dużą wagę do dostępności budynków oraz ich otoczenia dla osób w różnej sytuacji życiowej i wieku, a także o ograniczonej sprawności ruchowej. Certyfikat „Obiekt bez barier” ma szczególne znaczenie dla naszych klientów z niepełnosprawnościami, ale w praktyce przyjazne dla nich rozwiązania, takie jak odpowiednie podjazdy, uchwyty, drzwi z klamkami ułatwiającymi otwieranie czy ławki z podłokietnikami, są bardzo docenianie także przez innych mieszkańców, np. rodziców z małymi dziećmi czy seniorów o nieco mniejszej mobilności – podkreśla Agnieszka Karwala, Senior Project Manager w Skanska Residential Development Poland.
Skanska od lat wyznacza w Polsce standardy w zakresie budownictwa uniwersalnego. Pierwszą polską inwestycją mieszkaniową, która uzyskała certyfikat „Obiekt bez barier”, był Holm House 1. Ostatnio proces certyfikacji pomyślnie przeszedł czwarty etap tej inwestycji. Prawie całe osiedle wyróżnia minimalna liczba krawężników i schodków. Poruszanie się po obiekcie znacząco ułatwiają podjazdy, bezprogowe wejścia i windy, lekkie drzwi, włączniki na odpowiednich wysokościach, system informacji głosowej oraz bardzo dobre kontrasty kolorystyczne w przestrzeniach wspólnych. Ponadto w certyfikowanych etapach inwestycji część mieszkań została dopasowana do potrzeb osób z różnymi stopniami oraz rodzajami niepełnosprawności. W Holm House 4 aż 40 proc. lokali mieszkalnych nie ma barier architektonicznych, takich jak progi przy wejściu na balkon.
Certyfikat „Obiekt bez barier” przyznawany jest przez Fundację Integracja od 2013 roku. Oznacza, że dana inwestycja jest dostosowana do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami ruchu, wzroku oraz słuchu i jest przyjazna dla osób starszych oraz opiekunów z małymi dziećmi. Certyfikat mogą otrzymać m. in. budynki użyteczności publicznej, nieruchomości biurowe i handlowe, lokale usługowe oraz osiedla mieszkaniowe. Warunkiem jest pozytywny wynik audytu dostępności architektonicznej, który obejmuje dwa etapy. W pierwszym z ekspertami fundacji konsultowany jest projekt inwestycji. W przypadku osiedli mieszkaniowych analiza obejmuje m. in. zagospodarowanie terenu zewnętrznego, architekturę mieszkań i części wspólnych oraz wybrane instalacje. Wszystkie elementy poddane audytowi w fazie projektowej są także opiniowane na etapie realizacji inwestycji.
Źródło: Skanska.