Od dziś klienci zainteresowani państwową dopłatą do mieszkania z rynku pierwotnego mogą się udać po kredyt w ramach MDM także do Banku BGŻ. Obecnie 8 banków podpisało już umowy z BGK na udzielanie kredytów z dopłatą państwa. Są to: PKO BP, Pekao SA, PKO BP, Pekao, Alior Bank, Bank Ochrony Środowiska – BOŚ, Bank Polskiej Spółdzielczości – BPS, Getin Noble Bank, Spółdzielcza Grupa Bankowa – SGB oraz właśnie BGŻ. W tej grupie – zgodnie z informacjami BGK – na razie tylko w Banku Ochrony Środowiska nie można jeszcze składać wniosków o kredyt MDM. Będzie to możliwe od 31 marca.
Jakie warunki kredytu w MDM oferuje BGŻ? Na razie na stronie internetowej banku nie ma rozróżnienia na zwykłe kredyty hipoteczne i te z dopłatą, więc podajemy warunki ogólne, które brzmią dosyć zachęcająco.
Bank podaje, że prowizja od udzielonego kredytu może wynieść nawet 0 procent, a marża od 1,2 proc. (niska wysokość marży uzależniona jest od posiadania dodatkowych produktów – konta osobistego, ubezpieczenia nieruchomości, ubezpieczenia na życie). Oczywiście znaczenie ma też wskaźnik LTV (wartość kredytu do wartości nieruchomości), kwota kredytu i zabezpieczenie. Minimalna kwota kredytu to 50 tysięcy złotych. Dodatkowo bank oferuje, że jest możliwość refinansowania środków zainwestowanych w nieruchomość do 24 miesięcy wstecz.
Warto zaznaczyć, że dla klientów istotną kwestią może być możliwość uzyskania dodatkowej gotówki na dowolny cel, której wysokość może wynieść nawet 30 proc. wysokości kredytu mieszkaniowego. Ważne też, że bank daje możliwość skorzystania z wakacji kredytowych, wynoszących nawet 12 miesięcy.
Jak na tle innych ofert wypadają warunki BGŻ? Nie będziemy tu przytaczać wszystkich, ale przykładowo Alior Bank, który udziela kredytów w ramach MDM od 3 lutego tego roku, również oferuje prowizję od wysokości 0 procent (warunkiem jest obowiązkowe wykupienie polisy na życie i cesja z jej praw na rzecz banku). Wyjściowa marża kredytu (oferta Megahipoteka) jest nieco wyższa, niż w BGŻ, bo wynosi 1,4 proc., ale za to bank obiecuje szybkie załatwienie sprawy i wstępną decyzję kredytową w ciągu jednego dnia.
Jednym z banków, który ostatnio przystąpił też do programu jest SGB Bank. W ramach programu MDM można maksymalnie zadłużyć się na 30 a minimalnie na 15 lat. Minimalna kwota kredytu to 20 tysięcy złotych. Jeśli chodzi o prowizję przygotowawczą, ta wynosi 1,5 proc. Warto podkreślić, że w przypadku wcześniej spłaty kredytu, bank nie pobiera z tego tytułu opłat, czyli tzw. prowizji rekompensacyjnej. Oprocentowanie wynosi od 1,8 stałej marży plus WIBOR 3M do 2,6 proc. stałej marży plus WIBOR 3M, w zależności od wysokości wkładu własnego, posiadania ROR w SGB i ewentualnie innych produktów (karta płatnicza, karta kredytowa, lokata).
SGB deklaruje maksymalnie uproszczoną procedurę przy przyznawaniu kredytów. Dokumenty, które trzeba dostarczyć to wniosek kredytowy, zaświadczenie o zarobkach oraz dwa dokumenty tożsamości.
Przypomnijmy jeszcze w kilku zdaniach warunki, które oferują pionierzy MDM. W PKO BP możemy ubiegać się o kredyt na 95 proc. wartości nieruchomości, gdzie okres kredytowania wyniesie od minimum 15 do maksymalnie 35 lat. Może on być udzielony zarówno w ratach równych, jak i malejących. W PKO BP na razie (w ramach promocji) nie zapłacimy prowizji od kredytu, jeśli wykupimy ubezpieczenie od utraty pracy i hospitalizacji, które wynosi 3,25 % wartości kredytu MDM. Jeśli nie zdecydujemy się, wtedy prowizja wyniesie 2 proc. Marża, w zależności od opcji z ubezpieczeniem lub bez, może wynosić odpowiednio: w pierwszym roku spłaty kredytu 1,20%, w pozostałych 1,45%, natomiast bez ubezpieczenia będzie to w całym okresie kredytowania 1,64 %. Możliwa jest opcja bilansowania kredytu pieniędzmi zgromadzonymi na Rachunku Oszczędnościowo – Rozliczeniowym kredytobiorcy, co pozwoli na obniżenie płaconych odsetek.
W Pekao SA maksymalny okres kredytowania w ramach MDM wynosi 30 lat, a wysokość kredytu może sięgnąć 95 % wartości nieruchomości. Prowizja i marża w tym przypadku są stałe i wynoszą 1,99 %. By jednak skorzystać z MDM należy założyć w banku rachunek i zadeklarować systematyczne wpłaty na to konto (np. zarobków) oraz korzystać z karty kredytowej Pekao SA.
Do tej pory BGK klienci zainteresowani MDM złożyli już ponad 1,9 tys. wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę 43 mln zł, wypłacono też pierwsze pieniądze klientowi z Opolszczyzny, natomiast do 20 lutego BGK dokona wypłat na rzecz kolejnych 14 beneficjentów w wysokości blisko 300 tysięcy złotych. Zainteresowanie programem w pierwszych miesiącach roku jest bardzo duże i bije na głowę wolno rozkręcającą się w 2007 roku rodzinę na swoim. Dodajmy, że prawdopodobnie oferta banków w ramach MDM się będzie powiększać. Wstępne zainteresowanie uczestnictwem w programie zadeklarowało pod koniec ubiegłego roku kilkanaście instytucji.
Marcin Moneta / Dział Analiz WGN