rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Leasing mieszkania alternatywą dla natychmiastowego zakupu nieruchomości

maria-ziegler-jJnZg7vBfMs-unsplash
Leasing mieszkania jest ciekawą alternatywą dla natychmiastowego zakupu nieruchomości. Jeśli osoba prywatna lub przedsiębiorca planuje nabyć lub wynająć lokal mieszkalny, to leasing nieruchomości może okazać się najbardziej korzystnym rozwiązaniem.

Spis treści:
Mieszkania kuszą Polaków
Leasing – co to takiego?
Czym jest leasing mieszkania?
Nieruchomość na wynajem kontra nieruchomość na własność
Zakup mieszkania na własność korzystniejszą opcją
Leasing mieszkania a TBSy
Kredyt hipoteczny na zakup własnej nieruchomości
Szybka decyzja banku zaletą leasingowanych lokali mieszkalnych
Decyzja, która powinna być przemyślana

Mieszkania kuszą Polaków

Sektor mieszkaniowy jest w Polsce dobrze rozwinięty. Projektów, które są obecnie w budowie, jest całkiem sporo. Wielu deweloperów stale oddaje też do użytku kolejne nowe mieszkania z rynku pierwotnego. Nowe inwestycje powstają zarówno w dużych aglomeracjach miejskich, jak również w mniejszych miejscowościach. Deweloperzy realizują przy tym zarówno duże projekty z segmentu premium, jak i bardziej kameralne inwestycje mieszkaniowe.
Nie brakuje również ofert na rynku wtórnym. Mieszkania na sprzedaż są przy tym bardzo różnorodne, zarówno pod kątem ceny, jak i lokalizacji. Atutem jest fakt, że często są to mieszkania wykończone i gotowe do zamieszkania. Nie należy też zapominać o mieszkaniach do remontu, które przyciągają nie tylko prywatnych nabywców, ale również inwestorów indywidualnych, którzy dostrzegają w nich duży potencjał do przyszłego zarobku.
Dzięki tak zróżnicowanym ofertom dostępnym na rynku nieruchomości w segmencie mieszkaniowym, każdy potencjalny kupujący może wybrać takie mieszkanie na sprzedaż, które będzie możliwie najbardziej spełniało jego oczekiwania.

Leasing – co to takiego?

Pod pojęciem leasingu kryje się forma finansowania konkretnej inwestycji, która stwarza przed inwestorem możliwość wejścia w posiadanie dóbr rzeczowych lub inwestycyjnych. Co istotne, inwestor ten nie musi kupować tych dóbr na własność. Na podstawie umowy pomiędzy stronami, leasingodawca przekazuje leasingobiorcy prawo do korzystania z dobra rzeczowego lub inwestycyjnego, które jest przedmiotem leasingu. W zamian za to leasingodawca pobiera czynsz leasingowy. Leasingobiorca, po spłaceniu wszystkich rat przewidzianych w umownym harmonogramie, może – ale nie musi – wykupić te dobra na własność.

Czym jest leasing mieszkania?

Leasing to pojęcie, które kojarzy się bardziej z samochodami niż nieruchomościami. Niemniej mieszkania także mogą być leasingowane. Podobnie, jak w przypadku samochodów, leasingobiorca opłaca ustalone raty w zamian za możliwość korzystania z przedmiotu leasingu – w tym przypadku mieszkania. Leasing nieruchomości wygląda podobnie do najmu długoterminowego, jednak jest między nimi zasadnicza różnica.

Nieruchomość na wynajem kontra nieruchomość na własność

Zasadnicza różnica pomiędzy najmem długoterminowym a leasingiem mieszkania polega na tym, że leasingobiorca ma szansę na stanie się w przyszłości właścicielem leasingowanej nieruchomości.
W przypadku najmu długoterminowego, osoba taka opłaca comiesięczny czynsz, jednak nigdy nie stanie się właścicielem nieruchomości. Dla wielu osób takie rozwiązanie jest oczywiście korzystne, ponieważ pomimo długiego okresu najmu, nie chcą one wiązać się na stałe z danym mieszkaniem. Z kolei decydując się na leasing, leasingobiorca po opłaceniu wszystkich rat ujętych w harmonogramie leasingu, zyska możliwość wykupienia mieszkania na własność.

Zakup mieszkania na własność korzystniejszą opcją

Oczywiście szybko na myśl nasuwa się pytanie, po co podpisywać umowę leasingową, skoro można kupić mieszkanie przy wsparciu kredytu hipotecznego. Otóż odpowiedź jest prosta. Leasing skierowany jest między innymi do osób, które zwyczajnie nie posiadają odpowiedniej zdolności kredytowej, aby zaciągnąć kredyt hipoteczny w banku. Właśnie takie osoby, jeśli nie chcą rezygnować z możliwości stania się właścicielem nieruchomości w przyszłości, mogą pokusić się o leasingowanie nieruchomości. To takie dobra opcja wyboru dla tych osób, które ni edo końca wiedzą, czy za 10 czy 15 lat będą chciały w dalszym ciągu leasingować dane mieszkanie. W przypadku leasingu istnieje o tyle korzystna opcja, że można ten leasing odstąpić. Wówczas oczywiście leasingobiorca pozostaje bez mieszkania, jednak dla części osób możliwość skorzystania z takiej alternatywy jest bardzo istotna.

Leasing mieszkania a TBSy

Leasing mieszkania może kojarzyć się z TBSami. TBSy to Towarzystwa Budownictwa Społecznego, którymi mogą być państwowe albo prywatne spółki i spółdzielnie non-profit, które działają w oparciu o środki z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Do zadań Towarzystw Budownictwa Społecznego należy dostarczanie na rynek mieszkaniowy atrakcyjnych cenowo lokali mieszkalnych w opcji długoterminowego wynajmu. Mieszkania tego rodzaju przeznaczone są dla osób fizycznych. Jeszcze do niedawna TBSy były mieszkaniami z opcją długoletniego wynajmu, jednak bez możliwości prawa do uzyskania własności. Była do zasadnicza kwestia, jaka różniła je od leasingu mieszkania. Drugą różnicą jest to, że TBSy przeznaczone są wyłącznie dla osób fizycznych, podczas gdy z opcji leasingu mieszkania mogą skorzystać również przedsiębiorcy.
Od 2022 roku zmieniły się jednak przepisy i obecnie możliwe jest dojście do własności w przypadku TBSów. W efekcie niedrogie mieszkania na długoletni wynajem stały się konkurentem dla tradycyjnego leasingu nieruchomości.
Ograniczeniem TBSów, które daje przewagę leasingowi nieruchomości, może być ograniczony wachlarz wyboru lokali mieszkalnych do wyboru.

Kredyt hipoteczny na zakup własnej nieruchomości

Inną opcją, która stanowi najlepszą alternatywę dla leasingu nieruchomości, jest po prostu zaciągniecie w banku kredytu hipotecznego. Mogłoby się wydawać, że jest to najlepsza opcja, zatem leasing nieruchomości nie powinien cieszyć się powodzeniem. Jednak również w tym przypadku istnieje pewne ograniczenie. Nie wszyscy bowiem posiadają odpowiednią zdolność kredytową, aby uzyskać w banku kredyt hipoteczny. Zwłaszcza teraz, kiedy banki zaostrzyły politykę kredytową, zaciągnięcie hipoteki dla wielu osób znalazło się poza zasięgiem.

Szybka decyzja banku zaletą leasingowanych lokali mieszkalnych
Zaciąganie kredytu bankowego na poczet zakupu nieruchomości zawsze kojarzy się z długim czasem oczekiwania na decyzję. Tymczasem w przypadku leasingu osoba nim zainteresowana uzyska decyzję w zaledwie kilka dni. Ta z pozoru mała zaleta, dla wielu osób jest kluczową. Nigdy nie możemy przewidzieć, co wydarzy się w przyszłości, a czasami okazuje się, że mieszkanie jest nam potrzebne „od zaraz”. Szybka decyzja, czy będziemy mogli sobie na nie pozwolić, wydaje się być w tym przypadku rzeczywiście kluczowa.

Decyzja, która powinna być przemyślana

Decydując się na leasing nieruchomości w segmencie mieszkaniowym przyszły leasingobiorca powinien dokładnie przemyśleć swoją decyzję. W odróżnieniu od najmu mieszkania, umowa leasingu dotyczy konkretnego lokum, z którym leasingobiorca zwiąże się na długie lata. Umowę najmu można zawsze wypowiedzieć i poszukać innego mieszkania na wynajem, jednak leasing nieruchomości ma na celu bardziej dojście do własności konkretnego mieszkania. Oczywiście, jak było wspomniane wcześniej, nie ma obowiązku wykupu leasingowanego mieszkania po spłaceniu wszystkich rat leasingowych, jednak w wielu przypadkach jest to głównym celem leasingobiorcy.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora