Łódź staje się coraz bardziej biznesowa. Na terenie całego miasta przybywa biurowych nieruchomości inwestycyjnych. Niektóre z nich stają się prawdziwą wizytówką Łodzi, co sprawia, że wzrok najemców coraz częściej kieruje się ku temu województwu.
Spis treści:
Biurowce odzyskują pozycje na rynku komercyjnym
Ukończone inwestycje wizytówką miasta
Co się buduje w Łodzi? Kolejne projekty już zatwierdzone
Co przyniesie 2022 rok?
Łódź stale umacnia swoją pozycję na biznesowej mapie kraju. Od kilku lat regularnie przybywa w tym regionie nieruchomości komercyjnych, między innymi nowoczesnych biurowców. Niektóre inwestycje wyróżniają się na tle krajowych biurowców, dołączając do grona najbardziej prestiżowych projektów inwestycyjnych.
Biurowce odzyskują pozycje na rynku komercyjnym
Jeszcze do niedawna sektor biurowy przeżywał kryzys. Pandemia postawiła właścicieli istniejących biurowców a także inwestorów, którzy mieli zaplanowane projekty inwestycyjne, przed ciężką próbą. Z powodu lockdownu wszyscy pracownicy biurowi, którzy do tej pory wykonywali swoje obowiązki służbowe stacjonarnie, zostali oddelegowani do domu. System pracy na zasadzie home office sprawdził się w niektórych przypadkach na tyle dobrze, że nawet po zniesieniu lockdownu pracownicy Ci nie powrócili do biur. Co za tym idzie – ich miejsca pracy nie były już potrzebne, zatem część najemców podjęło się prób negocjacji warunków zawartych umów. Oczywiście nie każdemu zdalny system pracy przypadł do gustu. Część pracowników nie mogła się wręcz doczekać, aż powróci do biur stacjonarnych. Wielu osobom przeszkadzało bowiem to, że nie mogły oddzielić swojego życia prywatnego od służbowego. Inni skarżyli się na brak warunków do pracy zdalnej. W efekcie część pracowników powróciła do biurowców zaraz po zniesieniu lockdownu.
Obecnie jednak równie duże uznanie zyskuje hybrydowy model pracy. Pozwala on na wykonywanie obowiązków służbowych częściowo w biurze stacjonarnym, a częściowo z domowego zacisza. Tak model pracy również nie jest dla właścicieli biurowców korzystny, ponieważ przedsiębiorcy (czyli najemcy biurowców) mogą zredukować liczbę potrzebnych do pracy biurek, a tym samym zajmowanej powierzchni biurowej, jaką wynajmują. Osoby, które pracują w hybrydowym modelu, mogą bowiem korzystać z biurka do pracy naprzemiennie. Mimo to sektor biurowy zdaje się dobrze radzić w nowych realiach a kolejne projekty biurowe trafiają do realizacji.
Ukończone inwestycje wizytówką miasta
Łódź może pochwalić się naprawdę nowoczesnymi projektami biurowymi, które stanowią doskonałą wizytówkę dla tego miasta. Do inwestycji takich należy choćby kompleks biurowy Brama Miasta. Zespół budynków powstał w dzielnicy Śródmieście przy ulicy Kilińskiego. Inwestorem projektu jest firma Skanska Property Poland. Generalnym wykonawca inwestycji była spółka Skanska, natomiast za projekt architektoniczny odpowiedzialne było biuro architektoniczne Medusa Group – Przemysław Łukasik, Łukasz Zagała z Bytomia. Kompleks Brama Miasta w Łodzi składa się z dwóch budynków o charakterze biurowym, które realizowane były w dwóch etapach. Poza dominującą powierzchnią biurową inwestycja oferuje również powierzchnie handlowo-usługowe. Pierwsza łopata została wbita na terenie budowy w 2017 roku, natomiast ukończenie projektu przypadło na pierwszą połowę 2020 roku. Oba budynki liczą po szesnaście kondygnacji naziemnych oraz jedną podziemną, gdzie znajduje się parking. Łódzka Barama Miasta oferuje 40 tys. metrów kw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Obecnie jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych w mieście inwestycji komercyjnych.
Innym projektem, który także zasługuje na wyróżnienie i jest w Łodzi rozpoznawalny, jest kompleks biurowy Imagine, który powstał u zbiegu ulic Piłsudskiego oraz Rydza-Śmigłego. Inwestorem projektu jest firma Avestus Real Estate. Budowę konstrukcji powierzono firmie Eiffage Polska Budownictwo. Natomiast za projekt architektoniczny kompleksu Imagine odpowiada Biuro DDJM Biuro Architektoniczne. Budowa kompleksu biurowego Imagine rozpoczęła się w 2018 roku, natomiast w trzecim kwartale 2019 roku inwestycja została oddana do użytku. Na projekt Imagine składają się dwa budynki o charakterze biurowym oraz wielopoziomowy parking. Na parterze kompleksu znajdują się lokale handlowo-usługowe. Inwestycja oferuje 14,5 tys. metrów kw. powierzchni biurowej w standardzie technicznym klasy A, oraz ponad 2,3 tys. metrów kw. powierzchni handlowo-usługowej. Kompleks Imagine oznacza się nowoczesną, prostą bryłą i dużymi przeszkleniami, nadającymi obiektowi wielowymiarowości.
Co się buduje w Łodzi? Kolejne projekty już zatwierdzone
W Łodzi buduje się obecnie sporo inwestycji o charakterze biurowym. Dobrym przykładem jest tutaj choćby projekt Nowa Milionowa 21, który powstaje u zbiegu ulic Milionowej i Kolińskiego. Projekt charakteryzuje się niską, dwupiętrową zabudową. Tego typu kameralne inwestycje cieszą się obecnie dość dużym zainteresowaniem ze strony najemców. Poza funkcją biurową inwestycja Nowa Milionowa 21 zaoferuje również lokale handlowo-usługowe na wynajem. Budowa inwestycji wystartowała w grudniu 2020 roku a jej zakończenie inwestor – PHU „Stanley” Wojciech Świetlik – planuje na koniec pierwszego kwartału 2022 roku. Łódzki projekt dostarczy na rynek 2500 metrów kw. nowoczesnej powierzchni komercyjnej. Biurowiec zaoferuje swoim przyszłym najemcom komfortowe moduły, których wielkość zaczynać się będzie od 20 metrów kw. W biurowcu będą znajdowały się strefy relaksu udostępnione dla najemców. Na dachu budynku inwestor planuje zrobić taras. Inwestycja Nowa Milionowa 21 powstaje w otoczeniu innych obiektów o charakterze biurowym.
Innym przykładem projektu realizowanego na terenie Łodzi jest Fabryczna Office (Centrum Biurowe Fabryczna). Inwestycja realizowana jest w dzielnicy Śródmieście przy ulicy Kilińskiego. Kompleks biurowy powstaje w miejsce dawnego Hotelu Centrum. Za projekt architektoniczny inwestycji komercyjnej odpowiada pracownia MVRDV z Holandii. Inwestycja ma zostać oddana do użytku w 2023 roku. Poza funkcją biurową, obiekt dostarczy na rynek także nowoczesną powierzchnię handlowo-usługową. Największa część inwestycji zostanie zaadaptowana na biura. Będzie to 27 tys. metrów kw. nowoczesnych biur na wynajem. Natomiast 4 tys. metrów kw. powierzchni komercyjnej zostanie przeznaczonych pod cele handlowo-usługowe. Łączna powierzchnia użytkowa obiektu wyniesie 31 tys. metrów kw.
Co przyniesie 2022 rok?
Sytuacja na całym roku biurowym, nie tylko w Łodzi ale i innych dużych miastach regionalnych w kraju, nie powróciła jeszcze do pełnej stabilizacji. W okresie lockdownu sektor biurowy przeżywał ciężkie chwile. Najemcy oraz ich pracownicy wykonywali swoje obowiązki służbowe głównie w domu, w efekcie czego biurowce praktycznie opustoszały. Obecnie sektor wraca do życia, głównie za sprawą zniesienia obostrzeń. Biurowce na powrót znajdują się w kręgu zainteresowania przedsiębiorców. Trudno mówić jednak o tak dużym popycie, jak przed pandemią. Łódź ma w swojej ofercie dużo atrakcyjnych powierzchni biurowych. Komercjalizacja wielu obiektów przebiega sprawnie, wiele zależy jednak od lokalizacji, prestiżu inwestycji i ceny za metr kw. biura na wynajem. Niemniej inwestorzy przejawiają optymistyczne nastroje a kolejne zatwierdzone projekty zdają się to potwierdzać.
Redakcja
Komercja24.pl