rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Lokal gastronomiczny – kupić czy wynająć?

Osoby decydujące się na otwarcie własnego lokalu gastronomicznego muszą liczyć się z koniecznością podejmowania wielu ważnych decyzji. Muszą zadbać o atrakcyjne menu, konkurencyjne ceny a także otwarcie lokalu w dobrej lokalizacji. To ostatnie zdaje się mieć fundamentalne znaczenie, gdyż lokal gastronomiczny usytuowany w często uczęszczanym miejscu ma większą szansę na przyciągniecie potencjalnych klientów, niż np. lokal na obrzeżach miasta, lub znajdujący się w mniej popularnych lokalizacjach.

Fundamentalną kwestią, którą powinien poddać pod rozwagę osoba podejmująca się działalności gastronomicznej, jest wybór lokalu gastronomicznego. Kupić, czy wynająć lokal pod działalność gastronomiczną?

Jeśli nie posiadamy dużego zaplecza finansowego i nigdy wcześniej nie prowadziliśmy własnego lokalu gastronomicznego, najbezpieczniej jest wynająć lokal gastronomiczny. Wynajem odciąża inwestora z konieczności wyłożenia na początku działalności sporej kwoty, z jaką musiałby się liczyć przy zakupie nieruchomości. Pieniądze można przeznaczyć wówczas na wyposażenie, wystrój i ogólne dostosowanie lokalu do prowadzonej działalności.
Co więcej, przy wynajmie można wybrać lokal dostosowany do własnych, miesięcznych możliwości finansowych. Poza kwestią finansową, można także dobrać lokal pod kątem powierzchni, jaka będzie optymalna do prowadzenia działalności.

Dla przykładu, niemal 55 metrowy lokal usługowy znajdujący się w centrum Legnicy, w Rynku, można nabyć za kwotę średnio 1500 złotych miesięcznie. W centrum Inowrocławia za 290 metrowy lokal trzy poziomowy należy co miesiąc zapłacić około 3500 złotych. Jeśli ktoś chciałby wynająć lokal w Toruniu, to musi liczyć się z miesięcznym kosztem około 5500 złotych. Tyle kosztuje wynajęcie lokalu o powierzchni 220 metrów kwadratowych na Starówce. Natomiast we Wrocławiu za 260 metrowy lokal usytuowany na parterze w zabytkowej kamienicy, w Rynku można wynająć za dużo większą kwotę – 18 000 złotych. Jest to więc bardzo duży wydatek.

Jeżeli jednak inwestor chciałby uwolnić się od comiesięcznych, stałych obciążeń finansowych wynikających z konieczności płacenia czynszu, oraz posiada wystarczające fundusze lub zdolność kredytową, może zastanowić się nad kupnem własnego lokalu.
W centrum Inowrocławia właścicielem 220 metrowego lokalu użytkowego można stać się za kwotę 390 000 złotych. W Zabrzu za nieruchomość o powierzchni 370 metrów kwadratowych należy zapłacić średnio kwotę 1 000 000 złotych. Przykładowy lokal gastronomiczny usytuowany w Bytomiu można nabyć za imponującą sumę 1 450 000 złotych. Za tyle został wystawiony na sprzedaż budynek komercyjny o powierzchni całkowitej wynoszącej nieco ponad 1500 metrów kwadratowych. Jeśli natomiast ktoś chciałby wykupić na własność lokal gastronomiczny o powierzchni 350 metrów kwadratowych, znajdujący się w centrum Wrocławia, w Rynku, to musi liczyć się z wydatkiem rzędu 8 000 000 złotych.

Jak widać różnica cenowa między lokalami na wynajem a lokalami na sprzedaż jest ogromna. Należy więc przeanalizować wszystkie za i przeciw aby zdecydować, czy korzystniejszy będzie wynajem lokalu, czy też zakup nieruchomości. Z cała pewnością zakup lokalu wiąże się z większą swobodą przy jego zarządzaniu, modyfikacjom, remontom itp. Wynajem jednak pozwala na rozpoczęcie prowadzenia działalności o wiele mniejszym nakładem finansowym, a także daje możliwość przeniesienia działalności do innego lokalu, np. większego, lub lepiej zlokalizowanego, gdy działalność będzie już przynosić satysfakcjonujące przychody.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora