rynek nieruchomości na wynajem

Lokale biurowe na wynajem – te atrakcyjne szybko znajdują najemców

lycs-lycs-744215-unsplash
Atrakcyjne lokale biurowe na wynajem nie muszą długo czekać na najemców. Przedsiębiorcy stale poszukują bowiem nieruchomości komercyjnych, które będą odpowiadały im pod kątem lokalizacji i samego budynku, i które będą umożliwiały dogodne prowadzenie biznesu. Co obecnie oferuje sektor biurowy? Czy wybór biur do wynajęcia wciąż jest duży? I co istotne, jakie są ceny najmu nieruchomości w tym segmencie? Warto przyjrzeć się bieżącej ofercie tego sektora nieruchomości komercyjnych.

Spis treści:
Sektor biurowy wciąż się podnosi…?
Home office i hybryda kontra biura stacjonarne
Deweloperzy będą wciąż budować, ale póki co zachowują ostrożność
Biura WGN prezentują różnorodną ofertę, jeśli chodzi o biura na wynajem
Przyszłość sektora biurowego w Polsce

Sektor biurowy wciąż się podnosi…?

Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce ma się dobrze, jednak nie we wszystkich sektorach. Dla przykładu, deweloperzy działają aktywnie w sektorze magazynowym, jednak już w sektorze biurowym ta aktywność jest mniejsza. Rzecz jasna, nie ma się co deweloperom dziwić. O ile zapotrzebowanie na magazyny wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, o tyle w przypadku biurowców popyt jest mniejszy. Nie oznacza to wcale, że przedsiębiorcy nie rozwijają swoich biurowych biznesów. Jednak część z nich już w czasie lockdownu (wprowadzonego w okresie pandemii koronawirusa), uznało, że mogą działać bez stacjonarnych biur, lub z ograniczoną ich powierzchnią.

Home office i hybryda kontra biura stacjonarne

Tym co spowodowało obniżenie popytu na biura na wynajem, okazał się być zmodyfikowany system pracy. Osoby, które przed wybuchem pandemii koronawirusa wykonywały swoje obowiązki służbowe w stacjonarnych biurach, nagle z dnia na dzień zostały oddelegowane do pracy z domu. Okres całkowitego lockdownu okazał się próbą dla właścicieli obiektów biurowych. Biura były praktycznie opustoszałe a część najemców negocjowało warunki najmu i starało się zmniejszyć wynajmowaną przestrzeń biurową, aby minimalizować wydatki prowadzenia działalność gospodarczej.
Szybko okazało się, że dla części osób praca na zasadzie home office jest bardziej odpowiednia, niż ta w formie stacjonarnej. Byli jednak również pracownicy, którzy zwyczajnie z powodu pełnionej w firmie funkcji nie mogli sobie pozwolić na całkowity brak obecności w biurowej przestrzeni. Osoby takie często decydowały się jednak na przejście w hybrydowy tryb pracy. Oznacza to, że ze stacjonarnych biur korzystają sporadycznie, w wyznaczone dni, a resztę obowiązków wykonują w dowolnym wybranym przez siebie miejscu.
Oczywiście nie brakowało również osób, którym zależało na szybkim powrocie do stacjonarnego biura. Zwyczajnie zależało im na oddzieleniu sfery zawodowej od prywatnej przestrzeni życiowej. Taki komfort zapewnić im może jedynie stacjonarne biuro.

Deweloperzy będą wciąż budować, ale póki co zachowują ostrożność

Zmniejszony popyt na biura do wynajęcia przyczynił się do mniejszej aktywności deweloperskiej. Nie oznacza to jednak, że deweloperzy zrezygnowali z podejmowania się nowych projektów inwestycyjnych w segmencie biurowym. Na rynek wciąż dostarczane są nowe powierzchnie biurowe, jednak w mniejszej ilości. Można by się zastanowić, czy mniejsza podaż przyczyni się do powstania luki podażowej. Oczywiście istnieje takie ryzyko, jednak póki co przedsiębiorcy mogą wybierać spośród całkiem licznych ofert najmu dostępnych na rynku.

Biura WGN prezentują różnorodną ofertę, jeśli chodzi o biura na wynajem

Przedsiębiorcy, którzy poszukują dogodnego biura na wynajem do prowadzenia swoich biznesów, powinni stale śledzić ofertę rynkową. Ta bowiem potrafi się dynamicznie zmieniać i czasami przedsiębiorcy może uciec sprzed nosa prawdziwa okazja.
Poniżej prezentujemy przykładowe, wybrane oferty biur na wynajem, jakie znajdują się w bazie ofert biur WGN. Poniższe przykłady mają pomóc w lepszym zobrazowaniu, jak obecnie prezentują się ceny za poszczególne lokalizacje i powierzchnie komercyjne.

WGN Poznań Grunwald jest wyłącznym agentem wynajmu biura na wynajem zlokalizowanego na Starym Mieście w Poznaniu. Lokal biurowy do wynajęcia ma powierzchnię 220 metrów kwadratowych i znajduje się na 1 piętrze nieruchomości komercyjnej. lokalizacja zapewnia dogodny dojazd do centrum miasta, a sam biurowiec otoczony jest rozbudowaną infrastrukturą handlowo-usługową. Przy biurowcu znajdują się liczne miejsca do parkowania. Biuro zapewnia dostęp do takich udogodnień, jak internet światłowodowy, wewnętrzna sieć komputerowa czy klimatyzacja. Cena ofertowa wynosi 9 700 złotych, co daje 44 złote za metr kwadratowy biura na wynajem.

WGN Suwałki jest wyłącznym agentem wynajmu powierzchni biurowej zlokalizowanej w centrum Suwałk. Lokal biurowy ma powierzchnię 129 metrów kwadratowych powierzchni. Lokal biurowy posiada 2 wejścia. Wewnątrz na najemcę czekają 4 oddzielne pomieszczenia. Pod budynkiem znajdują się wolne miejsca parkingowe. Cena najmu wynosi 8 200 złotych, co daje 64 złote za metr kwadratowy nieruchomości komercyjnej do wynajęcia.

WGN Elbląg jest wyłącznym agentem wynajmu biura do wynajęcia, które znajduje się w Elblągu. Biuro do wynajęcia ma powierzchnię 40 metrów kwadratowych i znajduje się na 1 piętrze budynku. Biurowiec mieści się w ścisłym centrum miasta i otoczony jest budynkami fabrycznymi. Atutem lokalizacji jest łatwy i szybki dostęp do drogi ekspresowej nr S7. Budynek liczy 4 kondygnacje, jest wyremontowany a posesja jest ogrodzona. Budynek został oddany do użytku w 2010 roku. Cena ofertowa wynosi 31 złotych za metr kwadratowy. Wielkość biura na wynajem może być ustalona z właścicielem obiektu, ponieważ znajduje się w nim kilka lokali do wynajęcia.

WGN Radomsko jest wyłącznym agentem wynajmu biura zlokalizowanego w Radomsku. Biuro ma powierzchnię niespełna 41 metrów kwadratowych i znajduje się na 1 piętrze. Atutem biurowca jest lokalizacja blisko centrum miasta, przy drodze krajowej nr 42. Lokal może zostać dodatkowo podzielony ściankami działowymi. Przed budynkiem znajduje się utwardzony kostką parking do użytku najemców. Cena ofertowa wynosi 1 520 złotych miesięcznie, co daje 37 złotych za metr kwadratowy.

Przyszłość sektora biurowego w Polsce

Obecnie podaż biur spadła, jednak czy oznacza to, że sektorowi biurowemu w Polsce grozi zastój? Oczywiście można wysnuwać takie wnioski, ponieważ mniejsza podaż różna się mniejszemu wyborowi biur na wynajem. Mimo wszystko nie zapowiada się, aby biur do wynajęcia zaczęło brakować. Podaż wprawdzie się zmniejszyła, jednak mimo wszystko deweloperzy w dalszym ciągu dostarczają na rynek nowe obiekty. Inwestycji jest rzeczywiście mniej, jednak można przypuszczać, że deweloperzy stale monitorują sytuację na rynku i w sytuacji, kiedy popyt się zwiększy, będą starali się zapewnić najemcom dostęp do odpowiedniej ilości biur do wynajęcia.
Oczywiście należy pamiętać, że najbardziej atrakcyjne biura szybko znajdują najemców, natomiast te mniej atrakcyjne muszą długo czekać na złożenie oferty najmu. Z tego względu może dość do sytuacji, że najemcy będą musieli wybierać spośród mniej atrakcyjnych lokalizacji czy powierzchni.

Sektor biurowy w Polsce prezentuje wciąż atrakcyjną ofertę. Pomimo tego, że wybór biur na wynajem jest ograniczony, to atrakcyjnych ofert wciąż nie brakuje. Przedsiębiorcy muszą jednak śledzić rynek, aby dobre oferty im nie umknęły.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora