Lokal usługowy – lepiej kupić go na własność, czy wynajmować? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Wybór uzależniony jest nie tylko od indywidualnych preferencji przedsiębiorcy, ale również budżetu, jakim dysponuje. O ile w Polsce stale rozwija się sektor e-commerce, w ramach którego przedsiębiorcy prowadzą sprzedaż internetową, o tyle stacjonarne lokale usługowe również są cały czas potrzebne. Lokale usługowe stanowią ciekawą opcję inwestycyjną zarówno pod własną działalność biznesową, jak i na wynajem, z opcją czerpania stałych zysków z tego tytułu.
Spis treści:
Lokale usługowe na sprzedaż czekają na nabywców
Osiedla mieszkalne dobrym miejscem do prowadzenia biznesu?
Nie tylko dla siebie…
Lokale usługowe poszukiwane przez najemców
Czy zapotrzebowanie na lokale usługowe wzrośnie?
Kupić czy wynająć?
Lokale usługowe na sprzedaż czekają na nabywców
Na rynku nieruchomości w Polsce, w ramach nowych osiedli mieszkalnych, powstaje coraz więcej nowych lokali usługowych. Stanowią one bardzo atrakcyjny kąsek, ponieważ są bardzo dogodnym miejscem do prowadzenia lokalnego biznesu. Już teraz, obserwując oddane do użytku osiedla mieszkalne, można zauważyć popularność firm, które prowadzą działalność w ramach osiedla. Okolicznym mieszkańcom zależy na dostępie do punktów handlowych i usługowych, które znajdują się w niewielkiej odległości od ich miejsca zamieszkania. Z tego względu, kiedy deweloperzy wprowadzają do sprzedaży nowe lokale usługowe, spotykają się one ze sporym zainteresowaniem. Niestety ich cena potrafi być zaporowa, przez co nie każdy inwestor zainteresowany kupnem będzie mógł pozwolić sobie na złożenie oferty.
Osiedla mieszkalne dobrym miejscem do prowadzenia biznesu?
Mogłoby się wydawać, że osiedle mieszkalne nie jest dobrym miejscem na otwarcie lokalu handlowego lub usługowego. Nic bardziej mylnego. Obecnie, kiedy tempo życia jest naprawdę szybkie, wielu osobom zależy na bliskości istotnych usług w obrębie ich miejsca zamieszkania. Kosmetyczka, fryzjer, logopeda, stomatolog… tego rodzaju usługi są wręcz pożądane w niewielkiej odległości. Zakup lokalu usługowego w parterowej części budynku mieszkalnego wydaje się więc być dobrym pomysłem inwestycyjnym. Jeżeli inwestor dysponuje odpowiednim budżetem, to rzeczywiście może pokusić się o nabycie lokalu. Zakup ten powinien być jednak poprzedzony wnikliwą analizą lokalnego rynku, weryfikacją zaludnienia okolicy, zapotrzebowania na konkretne usługi itp.
Nie tylko dla siebie…
Inwestor, który zakupi lokal usługowy na własność, może samodzielnie z niego korzystać, prowadząc własny biznes. Istnieją jednak dwa alternatywne rozwiązania, które mogą przynosić mu dochody. Pierwszym z nich jest przeznaczenie kupionego lokalu usługowego na wynajem. Tym sposobem właściciel nieruchomości będzie mógł ją spłacić przy pomocy comiesięcznego czynszu pobieranego od najemcy. Innym rozwiązaniem jest podzielenie lokalu i przeznaczenie jednej jego części pod własną działalność gospodarczą, natomiast drugiej pod wynajem. Przy takim układzie właściciel nieruchomości może zarówno prowadzić w lokalu własną działalność gospodarczą, a równocześnie pobiegać dodatkowe przychody w tytułu wynajmu części lokalu. Ta opcja wydaje się być bardzo rozsądnym rozwiązaniem. Właściciel lokalu będzie mógł jednak skorzystać z niego wyłącznie w sytuacji, kiedy lokal będzie wystarczająco duży, aby dało się go podzielić. Czasami podział uniemożliwia rozkład pomieszczeń lub niestandardowy kształt lokalu. Inwestor powinien weryfikować ten aspekt jeszcze przed złożeniem podpisu na umowie kupna.
Lokale usługowe poszukiwane przez najemców
Jakie lokale usługowe są obecnie poszukiwane przez inwestorów? Dużą popularnością cieszą się lokale parterowe, które dają możliwość wejścia bezpośrednio z ulicy. Często posiadają one duże, przeszklone witryny. Jest do bardzo duża zaleta, ponieważ potencjalni klienci mogą zapoznać się z ofertą lokalu, dosłownie przechodząc koło niego.
Najemcy lokali usługowych zwracają ponadto uwagę na bliskość przystanków komunikacji miejskiej. Ważny jest też dostęp do odpowiedniej liczby miejsc parkingowych, najlepiej nieodpłatnych.
Istotny z punktu widzenia najemców jest także nie tylko wygląd samego lokalu usługowego na wynajem, ale także samego budynku. To, jak prezentuje się jego elewacja, będzie miało wpływ na ogólny odbiór w oczach osób odwiedzających lokal.
Ilość pomieszczeń oraz ich rozkład to kolejna istotna rzecz. Najemcy, poza sprawdzeniem ilości dostępnych metrów kwadratowych powierzchni, weryfikują również rozkład pomieszczeń pod kątem działalności, jaką będą chcieli prowadzić. Czasami bardzo istotna jest możliwość oddzielenia od siebie dwóch części, lub wydzielenia w tym samym pomieszczeniu, na otwartej przestrzeni, części recepcyjnej z poczekalnią.
Najemcy zwrócą również uwagę na stan techniczny lokalu usługowego. Będą bowiem musieli oszacować, z jakimi kosztami na wejściu będą musieli się liczyć w kwestii aranżacji wnętrz. Czasami lokale są już wykończone w neutralnym stylu, co minimalizuje te koszty. Jednak w przypadku lokali z rynku pierwotnego, kiedy lokal usługowy należy urządzić od zera, najemca musi liczyć się ze sporym wydatkiem.
Czy zapotrzebowanie na lokale usługowe wzrośnie?
Czy można spodziewać się wzrostu zapotrzebowania na lokale usługowe? Na ten temat można obecnie jedynie dywagować. Oczywiście daje się zaobserwować rosnące zainteresowanie lokalami handlowymi i lokalami usługowymi do wynajęcia. Czy jednak tempo wzrostu zainteresowania się utrzyma? Ciężko określić.
Branża e-commerce, która dynamicznie rozwinęła się w okresie pandemii koronawirusa i wprowadzonego w związku z nią lockdownu, mocno wpłynęła na poziom konkurencji na rynku. Wiele osób przekonało się do robienia zakupów za pomocą komputera czy telefonu, rezygnując w dużej mierze z zakupów stacjonarnych. Nie brakuje jednak osób, które w dalszym ciągu chętnie wybierają się do sklepów i punktów usługowych. Co więcej, część przedsiębiorców działających w branży online, na tyle rozwinęła swoje biznesy, że obecnie poza sprzedażą internetową, otwierają również lokale stacjonarne. Można założyć, że o ile o dynamice rozwoju sektora lokali usługowych ciężko spekulować, o tyle można uznać, że w najbliższych miesiącach zainteresowanie lokalami usługowymi na sprzedaż oraz lokalami usługowymi na wynajem nie spadnie w żaden drastyczny sposób.
Kupić czy wynająć?
Celem podsumowania, jak można odpowiedzieć na pytanie, czy lokal usługowy lepiej kupić, czy mogę lepiej go wynająć? W dalszym ciągu nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Z pewnością przy zakupie lokalu usługowego inwestor musi dysponować dużo większym budżetem na wejściu. Nabycie lokalu na własność wiąże się także z koniecznością wykonywania działalności w tym określonym miejscu. Z kolei lokal na wynajem daje swobodę w kwestii zmiany lokalizacji, przy uwzględnieniu umownego okresu wypowiedzenia umowy najmu. Dodatkowo przedsiębiorca nie musi dysponować wysokim kapitałem wejściowym. Jednak tego rodzaju inwestycja naraża go na stałą, comiesięczną opłatę, która może obciążyć jego budżet, a nie przyczynia się w żaden sposób do nabycia prawa własnościowego do lokalu usługowego. Jak widać, oba rozwiązania posiadają swoje zalety oraz wady. Wybór jest więc kwestią indywidualną, opartą na własnych preferencjach inwestora oraz jego możliwościach finansowych.
Redakcja
Komercja24.pl