Lokale usługowe na wynajem stanowią dobrą lokatę kapitału inwestycyjnego. Obecnie wielu przedsiębiorców poszukuje atrakcyjnej lokalizacji na prowadzenie swojego biznesu w formule stacjonarnej. Również Ci, którzy działają w branży online, chętnie wynajmują powierzchnie stacjonarne pod magazyny połączone z możliwością odbioru osobistego zamówienia złożonego online. Popularność zyskuje również najem godzinowy oraz dobowy. Ten sektor rynku stale się rozwija i dopasowuje do nowych realiów rynkowych.
Spis treści:
Lokale usługowe na polskim rynku nieruchomości
Lokale usługowe poszukiwane przez najemców
Lokalizacja ma znaczenie, ale jest kwestią mocno indywidualną
Najem na godziny coraz popularniejszy
Ile trzeba zapłacić za wynajem lokalu handlowego?
Lokale usługowe na polskim rynku nieruchomości
Obecnie rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce radzi sobie całkiem dobrze. Poszczególne sektory, które jeszcze do niedawna borykały się z problemami spowodowanymi pandemią koronawirusa, obecnie odbudowują swoją pozycję. Gospodarka wciąż nie odzyskała jednak swojej stabilności, a inflacja w dalszym ciągu utrzymuje się na wysokim poziomie. Z tego względu sektor lokali usługowych stał pod znakiem zapytania. Właściciele nieruchomości zastanawiali się, czy znajdą najemców na posiadane przez siebie lokale usługowe do wynajęcia. Póki co można mówić o ożywieniu w tym sektorze rynku nieruchomości. Na rynek trafiają nowe oferty najmu lokali usługowych do wynajęcia, które cieszą się zainteresowaniem i sporą liczbą zapytań ofertowych. Póki co ciężko jednak wyrokować, czy kolejne miesiące tego roku będą dla sektora lokali usługowych na wynajem bardziej sprzyjające.
Lokale usługowe poszukiwane przez najemców
Jakiego rodzaju lokale usługowe cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony najemców? Wciąż najbardziej popularne są lokale usługowe umiejscowione na parterze budynku. Gwarantują one przechodniom i klientom możliwość wejścia bezpośrednio z ulicy, bez konieczności wspinania się po schodach. Jest to również bardzo dogodna opcja ze względu na dobry dostęp dla osób niepełnosprawnych, które poruszają się na wózku inwalidzkim lub o kulach. Ponadto przedsiębiorcy, którzy dysponują parterowym lokalem usługowym, mogą lepiej wyeksponować swoją ofertę. Mogą też liczyć na większą odwiedzalność osób „z ulicy”, które postanowiły wejść do środka, zainteresowane ofertą lokalu.
Lokalizacja ma znaczenie, ale jest kwestią mocno indywidualną
Lokalizacja lokalu usługowego ma dla najemców bardzo duże znaczenie. Należy jednak nadmienić, że jest to kwestia bardzo indywidualna. Dla jednych bardziej atrakcyjny będzie lokal usługowy na wynajem zlokalizowany w ścisłym centrum miasta, blisko przystanków komunikacji miejskiej, w galeriach handlowych itp. Z kolei inni najemcy będą preferowali lokale usługowe na wynajem oddalone od ścisłego centrum miasta, gwarantujące dostęp do większej liczby miejsc parkingowych. Pod uwagę należy brać także kwestię wysokości czynszu. W przypadku lokali usługowych na wynajem, które znajdują się w centrum miasta, są one zazwyczaj dużo wyższe, niż w przypadku lokali usługowych na wynajem, które mieszczą się na obrzeżach miasta. Nie jest to jednak regułą, ponieważ po uwagę należy brać tutaj stan techniczny lokalu, powierzchnię, ilość pomieszczeń, standard wykończenia itp.
Najem na godziny coraz popularniejszy
Popularność na rynku zyskują lokale usługowe do wynajęcia na godziny lub doby. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie zarówno z punktu widzenia najemcy, jak również właściciela lokalu.
Najemcy mogą wynająć interesujący ich lokal usługowy w wybrane przez siebie godziny, w których przyjmą swoich pacjentów. To rozwiązanie sprawdza się doskonale w przypadku takich profesji, jak psycholodzy lub logopedzi.
Chociaż właściciel lokalu usługowego na wynajem nie zyskuje pewnego najemcy na pełny miesiąc, to jednak rozwiązanie godzinowe i dobowe również jest dla niego korzystne. Wymaga ono wprawdzie większej skrupulatności i poświęcenia większej ilości czasu na prowadzenie kalendarza godzin najmu, oraz rozmów z kolejnymi, nowymi najemcami, jednak na również zasadniczy plus. Chodzi o możliwość uzyskania większych przychodów w skali miesiąca, niż w przypadku tradycyjnego najmu. Powód tego jest prosty. Wynajmując lokal usługowy na godziny lub dobry, jego właściciel może pobierać wyższe stawki, niż w przypadku tradycyjnego, pełno miesięcznego najmu. Najemców chętnych na wynajem w takim układzie jest całkiem sporo. Pomimo wyższej stawki godzinowej, nie muszą oni wynajmować lokalu na cały miesiąc, w skali którego ostatecznie musieliby zapłacić wynajmującemu dużo więcej. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne dla osób, które prowadzą działalność w kilku lokalizacjach, lub które dopiero startują z działalnością i nie mają wystarczającej liczby pacjentów, aby zapełnić kalendarz wizyt na cały miesiąc.
Ile trzeba zapłacić za wynajem lokalu handlowego?
Osoby, które mimo wszystko są zainteresowane standardowym wynajmem, powinny zorientować się, z jakimi kosztami się to liczy. Poniżej prezentujemy przykładowe oferty z bazy WGN, które mają pomóc w oszacowaniu możliwych kosztów wynajęcia lokalu usługowego. Prezentowane poniżej przykładowe oferty to lokale usługowe oferujące jedno pomieszczenie na wynajem, w widełkach metrażowych od 20 do 30 metrów kwadratowych.
WGN Ostrów Wielkopolski jest wyłącznym agentem wynajmu lokalu usługowego, położonego w Ostrowie Wielkopolskim. Lokal użytkowy mieści się na 1 piętrze nowoczesnego budynku o charakterze komercyjnym. Jest to lokal usługowy z rynku wtórnego. Jego powierzchnia wynosi niecałe 30 metrów kwadratowych. Przed budynkiem znajduje się miejsce postojowe. Oferowany lokal ma swobodny dostęp do wspólnego pomieszczenia WC. Przestronne i jasne wnętrze zapewnią najemcy doskonały komfort pracy. Cena ofertowa wynosi 1050 złotych, co daje kwotę rzędu 35 złotych za metr kwadratowy miesięcznie. Do ceny najmu należy doliczyć opłaty za media. Kaucja zabezpieczająca wynajem wynosi dwukrotność czynszu miesięcznego.
Kolejnym przykładem jest oferta lokalu usługowego na wynajem, zlokalizowanego w Piotrkowie Trybunalskim, którego wyłącznym agentem jest WGN Piotrków Trybunalski. Parterowy lokal ma powierzchnię 28,5 metrów kwadratowych i zlokalizowany jest w nowo oddanym do użytku budynku. Jest to lokal usługowy z rynku pierwotnego. Lokal posiada dwie duże witryny wystawowe, jego wnętrze pozostaje do własnej aranżacji. Cena wynajmu wynosi 1500 złotych miesięcznie, co daje 53 złote za metr kwadratowy lokalu usługowego na wynajem.
Ostatnim przykładem jest lokal usługowy zlokalizowany w miejscowości Polkowice, którego wyłącznym agentem jest WGN Polkowice. Jest to lokal z rynku wtórnego zlokalizowany na parterze nowoczesnego budynku o charakterze mieszkalno-usługowym. Powierzchnia lokalu wynosi 20 metrów kwadratowych. Przedmiotowy lokal składa się z powierzchni użytkowej oraz zaplecza socjalno – sanitarnego. Miesięczny koszt najmu wynosi 2000 złotych, co daje 100 złotych za metr kwadratowy lokalu usługowego na wynajem.
Zaprezentowane powyżej przykładowe oferty obrazują, w jak znacznym stopniu różnią się ceny lokali na wynajem. Na rynku sporo jest ofert lokali umiejscowionych na parterze. Sporo z nich znajduje się w obrębie nowych osiedli mieszkalnych.
Redakcja
Komercja24.pl