rynek nieruchomości inwestycyjnych na sprzedaż

Lokata kapitału w nieruchomości inwestycyjne wciąż opłacalna

jhon-jim-5BIbTwXbTWk-unsplash
Lokata kapitału w nieruchomości inwestycyjne na polskim rynku wciąż jest opłacalna. Inwestorzy mają dość szerokie pole do popisu w tym temacie. Możliwości zarobku są bardzo zróżnicowane, dzięki czemu każdy inwestor będzie mógł wybrać taki segment rynku nieruchomości, w którym będzie się czuł najpewniej, i który uzna za możliwie najbardziej dochodowy.

Spis treści:
Inwestowanie w nieruchomości wciąż modne
Mieszkanie do remontu
Lokal mieszkalny na wynajem
Biuro szuka najemcy
Hotele mogą przynieść lukratywne zyski
Aparthotele – mały kawałek tortu dla inwestora indywidualnego w ramach dużej inwestycji

Portfel gruntów inwestycyjnych dobrym pomysłem
Budowa magazynu może się opłacić
Wiele możliwości inwestycji kapitału

Inwestowanie w nieruchomości jest popularnym sposobem na lokatę i pomnażanie kapitału finansowego. Wielu inwestorów jest zdania, że jest to bezpieczna forma lokowania pieniędzy, która w stosunkowo niedługim czasie może przynieść realne zyski.

Inwestowanie w nieruchomości wciąż modne

Z uwagi na to, że lokowanie pieniędzy w nieruchomości jest uznawane za stosunkowo bezpieczne i przynoszące realne zyski, wielu drobnych inwestorów właśnie w nieruchomościach lokuje swoje oszczędności. Mają oni przy tym do wyboru różne segmenty rynku. Dla jednych lepszym biznesem będzie mieszkanie na wynajem, inni będą dostrzegali większy potencjał w nieruchomościach komercyjnych, jak hotele czy biurowce. Wszystko zależy od budżetu inwestora, jego oczekiwań co do tempa zwrotu z inwestycji, oczekiwanych zarobków i indywidualnych preferencji.

Mieszkanie do remontu

Jedną z popularniejszych metod zarabiania na rynku nieruchomości jest kupowanie mieszkań do remontu. Można je nabyć po atrakcyjnych cenach za metr kwadratowy. Pozostałe środki finansowe inwestor może przeznaczyć na naprawy, remont i wykończenie wnętrz lokalu mieszkalnego. Taka inwestycja może przynieść szybki i dość wysoki dochód. Niemniej, aby się to powiodło, inwestor musi posiadać odpowiednią wiedzę na temat remontów mieszkań, aby móc wycenić koszty napraw i wykończenia jeszcze przed zakupem mieszkania. Idealnie, jeśli kupujący potrafi we własnych zakresie zrealizować chociaż część napraw. Jeśli nie, musi zdać się na zewnętrzne firmy usługowe, które do kosztów zakupu materiałów budowlano-wykończeniowych doliczą również koszt swojej robocizny.
Niemniej zakup mieszkania do remontu, jest odnowienie i wystawienie na sprzedaż jest dość popularną formą zarobku na rynku nieruchomości w Polsce.

Lokal mieszkalny na wynajem

Kolejną, równie popularną metodą pomnażania kapitału poprzez działania na rynku nieruchomości w Polsce, jest zakup mieszkania i przeznaczenie go na wynajem. Takie rozwiązanie posiada dwie korzyści. Z jednej strony osoba wynajmująca może spłacać za właściciela mieszkania kredyt hipoteczny, który został zaciągnięty na jej zakup. Natomiast z drugiej strony, kiedy nieruchomość mieszkalna zostanie już w banku spłacona, właściciel nieruchomości może pokusić się o jej sprzedaż lub przeznaczy wolne od kredytu mieszkanie dla członka rodziny, na przykład dziecka, aby mogło rozpocząć w nim dorosłe życie.
Sprzedając spłacone w banku mieszkanie inwestor może pokusić się również o zakup dwóch kolejnych mieszkań, może być również przy wsparciu kredytu hipotecznego, dzięki czemu mógłby zwiększyć swoje zyski na przestrzeni lat.

Biuro szuka najemcy

Wynajem biura to także dość lukratywny biznes. Oczywiście wysokość comiesięcznych przychodów będzie uzależniona od wielkości i ilości wynajmowanej przestrzeni biurowej. Jeśli inwestor dysponuje biurowcem, może czerpać zyski z wynajmu poszczególnych biur różnym firmom, co przyniesie mu spore przychody. Natomiast jeżeli inwestor posiada na przykład jeden lokal biurowy, być może wydzielony z części mieszkalnej domu, również może liczyć na satysfakcjonujące przychody, jednak z pewnością dużo niższe. Niemniej wynajęcie biura zapewnia inwestorowi stabilne przychody, choćby z uwagi na to, że przedsiębiorcy nie lubią zbyt częstych przeprowadzek i po wynajęciu biura, z pewnością będą planowali pozostać w nim na co najmniej kilka lat.

Hotele mogą przynieść lukratywne zyski

Sektor hotelarski to obiecująca gałąź biznesu. Niesie jednak ze sobą dużo większe ryzyko inwestycyjne. Osoba, która planuje otworzyć własny obiekt hotelowy, powinna być zorientowana w sposobie funkcjonowania tego segmentu rynku nieruchomości inwestycyjnych. Musi również wziąć pod uwagę lokalną konkurencję. Obecnie, po doświadczeniach związanych z pandemią koronawirusa i pełnym lockdownem, inwestorzy pamiętają o konieczności posiadania odpowiedniego zaplecza finansowego, aby utrzymać raczkujący biznes. W segmencie hotelarskim należy także dobrze znać się na marketingu, lub brać pod uwagę konieczność zatrudnienia odpowiedniego specjalisty, którzy zachęci hotelowych gości do odwiedzenia tego konkretnego hotelu.

Aparthotele – mały kawałek tortu dla inwestora indywidualnego w ramach dużej inwestycji

Inwestorzy, którzy nie posiadają odpowiednio dużego kapitału, lub tacy, którzy nie czują się na siłach aby otworzyć własny obiekt hotelowy, mogą pokusić się o wejście we współpracę z właścicielem aparthotelu. W obiektach tego rodzaju oferowana jest forma współpracy franczyzowej. Inwestor kupuje jeden hotelowy apartament i jest jego właścicielem, natomiast obsługa aparthotelu zarządza kalendarzem wynajmów i dba o stan techniczny oraz czystość pokoju hotelowego. W zamian za to pobiera od właściciela pojedynczego apartamentu opłatę. Jej wysokość ustalana jest indywidualnie, w procesie negocjacji warunków umowy.
Opinie na temat tego rodzaju inwestycji są podzielone. Jedni uważają je za bezpieczną lokatę kapitału i szansę na jego pomnożenie. Inni z kolei są zdania, że inwestycja może zwracać się przez długie lata, lub – w najgorszym przypadku – nie zwróci się wcale.

Portfel gruntów inwestycyjnych dobrym pomysłem

Inwestycja w działki komercyjne to kolejny dobry pomysł na biznes. Obecnie rynek gruntów ma coraz mniej atrakcyjnych lokalizacji do zaoferowania. Wzbogacając na przestrzeni lat swój portfel gruntów inwestycyjnych, ich właściciel może je odsprzedać po latach po dużo wyższej cenie. Ceny za działki na sprzedaż cały czas idą w górę. Kupując grunt i trzymając go w portfelu przez okres kilku lat, inwestor może liczyć na uzyskanie dużo wyższej ceny sprzedaży za metr kwadratowy działki, niż sam zapłacił.

Budowa magazynu może się opłacić

Obecnie triumfy święcą magazyny na wynajem. Ten sektor rynku nieruchomości bardzo dynamicznie rozwinął się w ostatnich latach. Atrakcyjne magazyny na wynajem są cały czas poszukiwane przez przedsiębiorców. Interesują ich zarówno niewielkie magazyny usytuowane w dużych aglomeracjach miejskich, jak i te położone daleko od miast. W przypadku tych drugich liczą się przede wszystkim doskonała lokalizacja, tj. blisko autostrad i dróg krajowych, oraz duża powierzchnia magazynowa na wynajem. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się obiekty kompleksowe, czyli centra logistyczne, gdzie przedsiębiorcy oprócz magazynów mogą wynająć dodatkowo powierzchnie biurowe.

Wiele możliwości inwestycji kapitału

Jak widać, możliwości inwestycji kapitału na rynku nieruchomości jest naprawdę wiele. Dużo zależy od tego, jak wysokim budżetem dysponuje inwestor. Liczy się też jego wiedza w danym segmencie rynku nieruchomości. Rozbieżne są także oczekiwania finansowe inwestorów. Z tego względu każdy, kto planuje inwestycję na rynku nieruchomości, powinien w pierwszej kolejności określić, jakim dysponuje budżetem i jakich zysków oczekuje.

Redakcja
Komercja24.pl