rynek nieruchomości na wynajem

Luka podażowa na warszawskim rynku biurowym?

warszawa

Rynek nieruchomości biurowych w Warszawie ma za sobą wymagający początek roku. W pierwszym kwartale popyt brutto wyhamował, a deweloperzy nie oddali do użytku ani jednego metra kwadratowego powierzchni biurowej.

Do tego doszły rekordowe wzrosty opłat eksploatacyjnych oraz presja na wzrost czynszów bazowych i efektywnych. Eksperci BNP Paribas Real Estate Poland zwracają też uwagę na rosnące wymagania, jakie na gruncie ESG stawia się dziś właścicielom budynków.

Po raz pierwszy od wielu lat w pierwszym kwartale 2023 roku warszawski rynek biur nie powiększył swoich zasobów, co jest potwierdzeniem, że prognozowana luka podażowa stała się faktem. Taki stan rzeczy jest oczywiście wynikową kilku nakładających się na siebie czynników: pandemii i jej konsekwencji, spowolnienia gospodarczego, rosnących kosztów utrzymania nieruchomości, kryzysu energetycznego i napięć geopolitycznych. Nie bez znaczenia są też zmiany w sposobie postrzegania i wykonywania pracy, włącznie z niedawnym wejściem pracy zdalnej do Kodeksu Pracy.

Istniejąca luka podażowa w warszawskich biurach teoretycznie powinna motywować najemców do jak najszybszego podejmowania decyzji o najmie powierzchni. Tak się jednak nie dzieje, a wpływ na to mają zawirowania gospodarcze, ogólne negatywne postrzeganie perspektyw panujących na rynku oraz wysokie koszty fit-out. Obserwujemy w związku z tym trend opóźniania w zamykaniu transakcji – mówi Małgorzata Fibakiewicz, Dyrektorka Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych, BNP Paribas Real Estate Poland.

Źródło: BNP Paribas Real Estate Poland (fragment raportu).


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora