Luksusowe hotele w Polsce zachwycają swoją bogatą ofertą. Wysoki poziom nowych nieruchomości komercyjnych w tym segmencie rynku stanowi poświadczenie, że Polacy cenią sobie możliwość komfortowego wypoczynku na wysokim poziomie. Prestiżowe obiekty noclegowe przyciągają turystów o wysokich wymaganiach. To także doskonałe miejsca do organizacji biznesowych spotkań.
Spis treści:
Nad morzem i w górach
Różnorodna oferta luksusowych obiektów hotelowych przyciąga gości
Ilość gwiazdek ma znaczenie
Miejski szyk, czyli hotele w dużych aglomeracjach miejskich
Czy prestiżowe hotele zdominują rynek hotelowy w Polsce?
Przyszłość hoteli z segmentu premium w Polsce
Nad morzem i w górach
Dużo luksusowych hoteli w Polsce powstaje w typowo turystycznych lokalizacjach, czyli nad morzem oraz w górach. Takie usytuowanie zapewnia obiektom dużą ilość odwiedzających. Część z hotelowych gości przyjeżdża w celach typowo turystycznych, aby odpocząć. Nie brakuje jednak również gości biznesowych, którym zależy na organizacji szkoleń i konferencji w malowniczym otoczeniu.
Polska pogoda bywa kapryśna, zatem wiele osób decyduje się na lepiej wyposażony obiekt wakacyjny. Nawet, jeśli za oknem nie ma dobrej pogody, luksusowe obiekty hotelowe zapewniają dość atrakcji, aby spędzić urlop w dobre atmosferze.
Różnorodna oferta luksusowych obiektów hotelowych przyciąga gości
Na terenie kraju powstaje coraz więcej nieruchomości komercyjnych w segmencie hotelowym, które pretendują do miana obiektów premium. Luksusowe hotele charakteryzują się wysokim standardem wnętrz, luksusowymi apartamentami noclegowymi oraz bogatą ofertą usług dodatkowych. Na gości hotelowych czekają takie udogodnienia jak wewnętrzne oraz zewnętrzne baseny, jacuzzi, sauny, strefy wellness oraz SPA, siłownie itp. O podniebienia gości hotelowych dbają kucharze z restauracji zlokalizowanych na terenach obiektów. W prestiżowych hotelach znajdują się 2-3 restauracje, które serwują dania z różnych regionów świata. Nie brakuje również beach barów oraz barów wewnętrznych.
Również rodziny z dziećmi mogą liczyć na atrakcyjny wypoczynek w prestiżowej lokalizacji. Luksusowe hotele wyposażone są często w dale zabaw dla dzieci, zjeżdżalnie na terenie basenów i salony gier. Jeśli dorośli mają ochotę spędzić spokojnie czas przy wspólnym lunchu, mogą oddać dzieci pod opiekę animatora, który umili im wolny czas różnymi zabawami.
Takiego rodzaju luksusowe hotele stanowią doskonałe miejsce do spędzenia wolnego czasu. Oferują relaks i niezapomniane wrażenia.
Z ofert hoteli z segmentu premium mogą skorzystać nie tylko osoby prywatne. Często obiekty te dysponują również bogatą ofertą konferencyjną. Na gości biznesowych czekają w pełni wyposażone sale konferencyjne o zróżnicowanej powierzchni, dające możliwość dowolnej aranżacji i zmiany układu stołów konferencyjnych. Nie brakuje również sal balowych, które nadają się idealnie nie tylko na wesela i imprezy okolicznościowe, ale również pod organizację wytwornej gali biznesowej.
Ilość gwiazdek ma znaczenie
W Polsce oferta hotelowa jest bardzo zróżnicowana. Na mapie całego kraju rozsiane są obiekty, które oferują różnorodny standard wypoczynku. Dostępne są zarówno hotele budżetowe, jak i prawdziwie ekskluzywne obiekty dla najbardziej wymagających gości. Dla tej drugiej grupy ilość hotelowych gwiazdek ma spore znaczenie. Liczą oni ma wysoką jakość obsługi oraz możliwość wypoczęcia w luksusowym klimacie, w otoczeniu licznych hotelowych udogodnień.
Podobnie jest z gośćmi biznesowymi. Firmy, którym zależy na zaprezentowaniu się z jak najlepszej strony, będzie zależało na odpowiedniej prezencji. Luksusowy hotel będzie stanowił ich wizytówkę i poświadczenie, że firma ma wysoką pozycję na rynku.
Miejski szyk, czyli hotele w dużych aglomeracjach miejskich
luksusowe hotele zlokalizowane są nie tylko w miejscowościach typowo turystycznych, ale również w dużych aglomeracjach miejskich. Ich grupą odbiorców są w większej mierze goście biznesowi, jednak nie brakuje także turystów, którzy odwiedzając największe polskie miasta, pragną spędzić noc w ekskluzywnych warunkach. Luksusowe hotele miejskie to często obiekty dużo mniejsze niż te, które powstają w miejscowościach turystycznych. Powód takiego stanu rzeczy jest prosty i składa się na niego kilka czynników. Przede wszystkim dostępność gruntów komercyjnych w miastach jest stosunkowo niewielka, a należy też mieć na względzie, że każda działka posiada indywidualny miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jak nietrudno się domyślić, nie wszędzie można wybudować hotel. Kolejną kwestią jest wielkość działek, które są dostępne w sprzedaży w dużych aglomeracjach miejskich. Aby wybudować prestiżowy hotel, potrzebna jest działka o sporych wymiarach, w związku z czym nie każda lokalizacja będzie się nadawać. Kolejną rzeczą jest wysoka cena za grunty komercyjne w dużych miastach. Inwestor, który planuje zrealizować na działce luksusowy hotel, musi starannie przekalkulować, ile będzie musiał kosztować apartament na wynajem lub sala konferencyjna, aby inwestycja mogła się utrzymywać. Aby luksusowy hotel był rentowny i przynosił właścicielowi odpowiednio wysokie przychody, musi przyciągać gości hotelowych. Ci zaś oczekują odpowiednio atrakcyjnej oferty, która będzie adekwatna do cen za wynajem apartamentów hotelowych. To samo tyczy się sal konferencyjnych. Dodatkowo inwestor musi zadbać o zapewnienie gościom miejsc parkingowych, o które – jak wiadomo – w dużych aglomeracjach miejskich nie jest łatwo.
Czy prestiżowe hotele zdominują rynek hotelowy w Polsce?
Liczba luksusowych hoteli w Polsce sukcesywnie się zwiększa. Czy oznacza to, że nieruchomości hotelowe z segmentu premium zdominują polski rynek turystyczny? Póki co nic nie zapowiada, aby do takiej sytuacji miało dość. Hotele z segmentu premium adresują swoją ofertę do – w dalszym ciągu – wąskiej grupy odbiorców. Gośćmi prestiżowych hoteli są osoby o zasobnych portfelach, które mogą pozwolić sobie na pozostawienie w obiekcie wypoczynkowym powyżej kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych za pobyt. Niemniej Polacy w dalszym ciągu cenią sobie możliwość wypoczynku, który oszczędzi ich domowe budżety i skupiają się bardziej na wypoczynku na łonie natury, niż spędzaniu czasu w obiekcie hotelowym. Z tego względu luksusowe hotele kierują swoje oferty do stosunkowo wąskiego grona odbiorów.
Daje się jednak zauważyć rosnące zainteresowanie luksusowymi obiektami hotelowymi. Polacy z roku na rok mają coraz wyższe wymagania w stosunku do miejsc noclegowych, w których spędzają kilka dni urlopu. To samo tyczy się gości biznesowych, którym również zależy na coraz lepszej prezencji swojej firmy, co idzie w parze z organizacją konferencji i szkoleń w luksusowych miejscach.
Przyszłość hoteli z segmentu premium w Polsce
Można się spodziewać, że polski rynek nieruchomości komercyjnych w segmencie hotelowym będzie się cały czas rozrastał. Na mapie kraju będzie przybywać luksusowych hoteli, które oferują możliwość spędzenia urlopu lub organizacji spotkania biznesowego na wysokim poziomie. Polacy cenią sobie możliwość luksusowego wypoczynku. Wydaje się więc, że wymagania co do miejsca noclegu mogą z roku na rok się zwiększać. Póki co dużo obiektów hotelowych w segmencie premium powstaje w turystycznych miejscowościach. Dzięki temu ich oferta trafia zarówno do turystów, którzy chcą spędzić komfortowy urlop, jak i gości biznesowych, którzy planują organizację spotkania biznesowego na wysokim poziomie.
Redakcja
Komercja24.pl