Rynek magazynów w Polsce w dalszym ciągu dynamicznie się rozwija pod względem zarówno aktywności najemców, jak i deweloperów. W trzecim kwartale bieżącego roku wolumen transakcji najmu wyniósł ok. 552 000 mkw. powierzchni magazynowych, co oznacza wzrost o 24% w porównaniu z ubiegłym rokiem – pisze Tom Listowski, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych w Polsce oraz Relacji z Klientami Korporacyjnymi na Europę Środkowo-Wschodnią firmy Cushman & Wakefield.
Największym zainteresowaniem najemców cieszyła się Warszawa, gdzie wynajęto 157 000 mkw. Inne regiony o dużej popularności to Polska Centralna (112 000 mkw.) i Górny Śląsk (106 000 mkw.).
Wg C&W już w pierwszej połowie 2016 r. łączne zasoby rynku magazynowego w Polsce przekroczą granicę 10 mln mkw.
Obecnie w budowie pozostaje 632 000 mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. Większość realizowanych inwestycji zlokalizowana jest w okolicach Warszawy (148 000 mkw.), w regionie Górnego Śląska (99 000 mkw.) i Polski Centralnej (88 000 mkw.).
Do największych transakcji zawartych na rynku nieruchomości magazynowych w Polsce w pierwszych dziewięciu miesiącach 2015 r. należą przedłużenie umowy najmu wraz z rozszerzeniem wynajmowanej powierzchni (56 000 mkw.) przez firmę Goodyear w Tarnów Logistic Park oraz wynajęcie 53 000 mkw. przez Leroy Merlin w Panattoni Park Stryków II.
Głównym czynnikiem rozwoju rynku nieruchomości magazynowych w Polsce jest jej położenie geograficzne w Europie Środkowo-Wschodniej, skąd firmy mogą efektywnie obsługiwać klientów z innych krajów regionu, a także Europy Zachodniej. Ponadto w opinii inwestorów zainteresowanych zakupem dochodowych aktywów magazynowych Polska jest sprawdzonym rynkiem oferującym dużą płynność, co z kolei zachęca deweloperów do rozpoczynania kolejnych inwestycji.