W 2015 r. Ilość nowej powierzchni magazynów oddanej do użytku przekroczyła 925 000 m kw., a popyt wzrósł do rekordowego poziomu 2 470 000 m kw. Według raportu Cushman & Wakefield pt. „Property Times” ze względu na wysoki poziom absorpcji i popytu możemy spodziewać się rozpoczęcia budowy znaczącej liczby nowych projektów.
Obecnie zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej wyniosły 9 895 000 m kw. . Wzrost aktywności deweloperskiej odnotowano w niemal wszystkich regionach, zwłaszcza w Poznaniu, na Górnym i Dolnym Śląsku, a także na rynkach wschodzących (Lublin, Rzeszów i Szczecin), gdzie wzrosła liczba nowych terenów inwestycyjnych przygotowanych do budowy.
Popyt na powierzchnię magazynową wzrósł o 5% w porównaniu z 2014 rokiem i wyniósł 2 470 000 m kw., wskutek czego wskaźnik pustostanów w Polsce spadł z 6,8% do 5,2%. Najwyższy udział dostępnej powierzchni najmu utrzymuje się w strefie miejskiej Warszawy (9,7%) i w okolicy stolicy (7,3%), a najniższy w regionie Poznania (1,9%).
W 2015 r. największy udział w wolumenie transakcji najmu miały firmy z sektora logistycznego, motoryzacyjnego, produkcji lekkiej oraz sieci handlowe.
Największym rynkiem jest nadal Warszawa i okolice (ok. 30% istniejących zasobów). Jednak coraz lepsza infrastruktura transportowa sprzyja rozwojowi pozostałych rynków regionalnych, takich jak Górny Śląsk, Polska Centralna, Poznań i Wrocław, na które przypada łącznie prawie 59% zasobów kraju. Największą aktywność deweloperską odnotowano w regionie Poznania (23% łącznej podaży w ubiegłym roku), Górnego Śląska (17%), Wrocławia (12%) i okolic Warszawy (10%).
Pod względem struktury właścicielskiej Prologis ma obecnie największy portfel nieruchomości z 23% udziałem w całkowitych zasobach nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce. Pozostałe sześć miejsc zajmują SEGRO (11%), Panattoni (10%), Logicor (9%), Goodman (7%), P3 (5%) i MLP Group (4%)
– W okresie ostatnich dwóch lat rynek powierzchni magazynowych w Polsce rozwijał się wyjątkowo dynamicznie, czego dowodem jest rekordowa aktywność najemców oraz skala inwestycji deweloperskich zbliżona do historycznie najwyższych poziomów odnotowanych w latach 2007-2009. Popyt netto wyniósł ponad 1,7 mln m kw. Popyt na nowoczesną powierzchnię magazynową stale rośnie, przy czym największy w nim udział mają firmy z sektora logistycznego, motoryzacyjnego i FMCG. Ponadto rozwój handlu internetowego w Europie Środkowo-Wschodniej przyczyni się do wzrostu popytu – powiedział Tom Listowski, Partner, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych w Polsce oraz Relacji z Klientami Korporacyjnymi na Europę Środkowo-Wschodnią firmy Cushman & Wakefield.