Rynek magazynowy nie zwalnia tempa. Inwestorzy cały czas realizują nowe projekty komercyjne, a przedsiębiorców chętnych do wynajęcia powierzchni komercyjnej również nie brakuje. Można założyć, że w sektorze magazynów na wynajem w tym roku zbyt wiele się nie zmieni. Bieżąca oferta rynkowa jest wprawdzie całkiem okazała, jednak nowe obiekty wciąż będą dostarczane na lokalne rynki.
Spis treści:
Magazyny na wynajem ważne dla firm z branży e-commerce
Jakie magazyny cieszą się największą popularnością?
Czy nowe magazyny wciąż będą potrzebne?
Co oferuje obecnie rynek nieruchomości? Przegląd ofert z biur WGN
Magazyny na wynajem ważne dla firm z branży e-commerce
Rola magazynów w przypadku firm działających w branży e-commerce w Polsce znacząco wzrosła. Rozwój tego sektora rynku dało się zauważyć zwłaszcza w okresie lockdownu, który obowiązywał w czasie pandemii koronawirusa. Polacy zaczęli wówczas masowo dokonywać zakupów drogą online. W efekcie firmy zaczęły się rozrastać i zwiększać poziom zatowarowania. Zainteresowanie przestrzeniami, w których ów towary mogłyby być przechowywane, skoczyło w górę. Liczba zapytał o wolne przestrzenie magazynowe zaczęła rosnąć. Co więcej, właściciele nieruchomości komercyjnych niejednokrotnie szli najemcom na rękę i zmniejszali powierzchnię pojedynczych modułów na wynajem. Dzięki temu większa liczba mniej rozwiniętych firm mogła pozwolić sobie na wynajęcie dodatkowej przestrzeni do magazynowania towarów. Z kolei właściciele nieruchomości komercyjnych mogli cieszyć się pełnym skomercjalizowaniem swoich obiektów.
Jakie magazyny cieszą się największą popularnością?
Jakiego rodzaju nieruchomości magazynowe na wynajem cieszą się największym zainteresowaniem ze strony nabywców? Jak już wcześniej wspomnieliśmy, popularne są niewielkie moduły. Dają one przedsiębiorcom możliwość wynajęcia niedrogo przestrzeni, która wystarczy aby pomieścić dodatkowe towary. Takie rozwiązanie umożliwia optymalne dopasowanie potrzebnej przestrzeni magazynowej do aktualnego poziomu ekspansji firmy. Jeśli firma będzie rozwijać się dalej, będzie mogła negocjować z właścicielem magazynu zwiększenie powierzchni do wynajęcia.
Kolejną ważną rzeczą jest lokalizacja nieruchomości. Duże, pozamiejskie magazyny, cieszą się dużą popularnością wśród większych przedsiębiorstw, które potrzebują hubów transportowych, gdzie rozdzielą towary na poszczególne punkty sklepowe itp. Na obrzeżach miast częściej dostępne są też centra logistyczne, które poza powierzchnią magazynową, oferują również dostęp do komfortowych biur na wynajem. W dużych aglomeracjach miejskich można natknąć się na więcej ofert kompaktowych przestrzeni na wynajem. Mowa o miejskich magazynach, które często do najtańszych nie należą, jednak dzięki możliwości wynajęcia niewielkich modułów, mimo wszystko są dla przedsiębiorców opłacalne.
Najemcy zwracają uwagę na to, czy nieruchomość jest dobrze skomunikowana z ważnymi punktami handlowymi w mieście lub trasami transportowymi. Zaletą jest bliskość ważnych dróg ekspresowych i autostrad. Ponadto liczy się standard magazynu, wielkość parkingów i stref rozładunkowych, możliwa wysokość składowania towarów itp. Dodatkową zaletą jest monitoring, całodobowa ochrona oraz ogrodzony teren.
Czy nowe magazyny wciąż będą potrzebne?
Można pokusić się o pytanie, czy przy tak dużym jak obecnie zaopatrzeniu rynku w powierzchnie magazynowe na wynajem, nowe obiekty komercyjne będą potrzebne? Deweloperzy i prywatni inwestorzy wciąż działają aktywnie, dostarczając na rynek nowe magazyny na wynajem. Jest to najlepsze poświadczenie tego, że takie nieruchomości cały czas są potrzebne.
Należy mieć na względzie, że na rynku dostępnych jest wiele starych budynków. Konkurencją dla nich stają się nowe obiekty, które zapewniają większy komfort użytkowania, są wyposażone w szereg rozwiązań ekologicznych i energooszczędnych, a także są bardziej reprezentatywne dla najemców.
Starsze nieruchomości bronią się często atrakcyjną dla najemców lokalizacją. Dodatkowo ich właściciele często starają się unowocześniać swoje budynki, poddając je ciągłym modernizacjom. Dzięki temu nieruchomości te cały czas przyciągają najemców i pozostają dla nich atrakcyjne do prowadzenia swoich biznesów.
Co oferuje obecnie rynek nieruchomości? Przegląd ofert z biur WGN
Jakie magazyny na wynajem może obecnie zaoferować rynek nieruchomości w Polsce? Postanowiliśmy to zweryfikować. W tym celu przejrzeliśmy oferty nieruchomości magazynowych na wynajem, które oferują biura WGN w Polsce. Poniżej znajdują się opisy poszczególnych, wybranych ofert. Pozwoli to na lepszą wizualizację, jakiego rodzaju obiekt można wynająć w określonej kwocie.
WGN Wrocław Commercial jest wyłącznym agentem wynajmu magazynu w Jaworze. Jest to magazyn wysokiego składowania o powierzchni 200 metrów kwadratowych. Działa, na której posadowiony jest budynek, ma powierzchnię 2694 metrów kwadratowych. Na posesji znajduje się plac manewrowy oraz parking dla pracowników. Budynek liczy jedną kondygnację i nie jest podpiwniczony. Nieruchomość jest zadbana, ogrodzona i posiada monitoring. Cena ofertowa wynosi 3000 złotych miesięcznie.
WGN Gorzów Wielkopolski jest wyłącznym agentem wynajmu magazynu położonego w Gorzowie Wielkopolskim. Obiekt o powierzchni 400 metrów kwadratowych liczy 2 kondygnacje. Budynek posadowiony jest na działce o powierzchni 300 metrów kwadratowych. Plusem jest lokalizacja obiektu blisko trasy S3. Na terenie posesji znajduje się parking dla pracowników, natomiast za budynkiem jest niewielki, utwardzony plac. Magazyn posiada również część biurową. Cena ofertowa wynosi 4800 złotych miesięcznie.
WGN Inowrocław jest wyłącznym agentem najmu magazynu położonego w Inowrocławiu. Budynek o powierzchni 300 metrów kwadratowych liczy jedną kondygnację. Magazyn na wynajem posadowiony jest na działce o powierzchni 400 metrów kwadratowych. Nieruchomości komercyjna składa się z sali warsztatowej, przestronnego magazynu, a także zaplecza socjalnego. Budynek odznacza się bardzo dogodną lokalizacją w przemysłowo-handlowo-usługowej części miasta. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się liczne punkty handlowo-usługowe. Obiekt posiada przyłączone media. Na teren posesji prowadzą dwie bramy wjazdowe o wysokości 2,7 metra. Cena ofertowa wynosi 3900 złotych miesięcznie.
Na podstawie powyższych przykładów widać, że ceny magazynów na wynajem potrafią być bardzo zróżnicowane. Nabywcy muszą wybrać, na jakiej lokalizacji im zależy. Dodatkowo muszą określić, jak dużej powierzchni magazynowej potrzebują. Weryfikacja wysokości magazynu też jest ważna, ponieważ określa, w jakim zakresie będzie można wykorzystać obiekt. Liczą się także place manewrowe oraz parkingi. Cena najmu jest często uzależniona nie tylko od lokalizacji oraz wielkości magazynu, ale również standardu budynku. Coraz bardziej liczą się dla najemców takie kwestie jak ekologia i energooszczędność. Plusem dla nieruchomości magazynowych jest posiadanie przez nie certyfikatu ekologicznego. W Polsce dostępnych jest wiele takich certyfikatów, do jednych z popularniejszych należą na przykład BREEAM lub LEED. Przedsiębiorcy, którzy poszukują się dla swojej firmy idealnego magazyny pod wynajem, muszą się niejednokrotnie natrudzić, aby znaleźć idealny obiekt.
Redakcja
Komercja24.pl